Görüş Bildir
Haberler
Rasmussen Ankara'da

Rasmussen Ankara'da

adem kara
16.06.2014 - 11:39 Son Güncelleme: 16.06.2014 - 12:12
İçeriğin Devamı Aşağıda

Davutoğlu ile görüşen NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Irak'ta kaçırılan Türklerle ilgili 'Derhal serbest bırakılmaları gerekiyor.' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara'da NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile bir araya geldi. Görüşme sonrası basın mensuplarının karşısına geçen ikili önemli açıklamalarda bulundular.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları;

Arap Baharı sonrası yaşanan gelişmeler NATO'nun yeni bir poltika yürütmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Bu kapsam birçok konuyu değerlendirdik. Ben kendisine bir NATO üyesi ülke olarak Musul'daki vatandaşlarımız için gösterilen çabalar, Patriot bataryaları konusunda teşekkür ettim.

ÇOK CİDDİ SINAMALARLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Şu anda çok ciddi sınamalarla karşı karşıyayız. Bu anlamda NATO içindeki işbirliğimizin artarak devam etmesi gerekiyor. Önümüzdeki kritik aylarda, kritik dönemde bu anlamda adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz. Galler'de toplanacak NATO zirvesi de bu anlamda çok önemli, bunları da değerlendirdik. Biz transatlantik dayanışmasının demokratik değerlerin savunulması açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz.

NATO bu yıl Afganistan'dan çekilecek. Irak'ta NATO gücü yoktu ancak orada da siyasi istikrarın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Tekrar ziyaretleri dolayısıyla kendisine teşekkür ediyorum.

Rasmussen'in açıklamalarından satırbaşları;

Bu nazik sözleriniz için çok teşekkür ederim. Türkiye 60 yılı aşkın süredir NATO'nun başlıca güçlerinden biri haline gelmiştir. Eylül ayında Galler’de yapılacak NATO zirvesinde gündeme gelebilecek konularla ilgili geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdik. Son gelişmeler, güvenlik konusunun ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha göstermiştir' diyerek sözlerine başladı.

REHİNELER İÇİN ÇAĞRI

Sayın Bakan’la bölgesel gelişmeleri de konuştuk. Türkiye’nin güneyinde bulunan Patriot füzeleri de buna bir cevaptır. Irak’ta gerçekleşmekte olan gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz. Türkiye’nin Musul’daki başkonsolosluğuna yapılan saldırıyı kınıyorum ve alıkonulan herkesin serbest bırakılması çağrısı yapıyorum. Musul’da gerçekleştirilen bu suçun hiçbir dayanağı olamaz.

sondakika.com

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın