Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Psikolojik Rahatsızlıklar Canavar Olsalardı Neye Benzerlerdi?

-

Sanatçı Toby Allen, zihinsel sorunlarla baş etmenin fiziksel sorunlarla uğraşmaktan çok daha zor olduğunu görmüş ve mental rahatsızlıklarını çizimleriyle birer canavara benzetmiş. Görünür olan bu canavarlar kaygılarını yönetmesine ve üstesinden gelmesine yardımcı olmuş. Sanatçı bunun üzerine benzer rahatsızlıklardan muzdarip insanlar için çizimlerini arttırmış. İşte o canavarlar...

1. Anoreksiya nervoza canavarı

Bu canavar kurbanını içten içe yemeye çalışır. Amacı kurbanda yeme bozukluğu yaratarak yavaş yavaş sonunu hazırlamaktır. En önemli gücü kontrolü ele alıp kurbanının rahatsızlığını çevresinden gizlenmesini sağlamaktır. Genellikle vücut dismorfik canavarıyla birlikte çalışır.

2. Çekingen kişilik bozukluğu canavarı

Bu canavar oldukça küçüktür ve yer üstünde yaşar. Yaprağa benzer parçalarıyla ağaçlarda saklanırlar. Aslında kurbanlarına arkadaşça yaklaşırlar. Kötü bir niyetleri olmasa da kendi korku ve kaygılarını insanlara da bulaştırırlar.

3. Bipolar bozukluk canavarı

Bipolar bozukluk canavarı son derece hızlı ve çeviktir. Bu yüzden yakalanması oldukça zordur. Bu canavarlar dönem dönem baskın olanın değiştiği birisi aşırı enerjik diğeri aşırı durgun iki karaktere sahiptirler. En büyük amaçları girdikleri vücuda kendi karakterlerini kabul ettirmektir.

4. Beden dismorfik bozukluğu canavarı

Bu canavar obsesif kompülsif, anksiyete ve anoreksiya canavarlarıyla aynı ailedendir. En büyük amacı sırtındaki kırık aynasıyla kurbanlarına kendilerini kötü gösterip vücutlarından şikayet etmelerini ve bunu takıntı haline getirmelerini sağlamaktır.

5. Anksiyete canavarı

Anksiyete canavarı kurbanının omuzuna oturup kulağına olduk olmadık gerçekdışı kaygılar fısıldamayı sever. Diğer canavarlardan güçsüzdür ama çok sayıda bulunur. Bu yüzden çok fazla kurbanları vardır ve kurtulmak biraz zordur. Maskeyle dolaştıkları için yüzlerin gören olmamıştır.

6. Sınır kişilik bozukluğu canavarı

Sınır kişilik bozukluğu canavarı naif görünse de çoğu zaman tekin değildir. Çoğu zaman tüm vücudu görünmez olurken sadece yaprak şeklindeki kuyruğunu görebilirsiniz. Bazen kurbanının tüm enerjisini çekip bazen de fazla enerji verip kurbanını etkiler.

7. Depresyon canavarı

Depresyon canavarının yaşayamadığı yer yoktur ve bu yüzden etkilediği insan sayısı çok fazladır. Akışkan kuyruğu ile tutunduğu kurbanının bundan haberi bile olmaz. Önce pozitif enerjiyi emer sonra kendi umutsuzluğunu insana zerk eder.

8. Dissosiyatif kimlik bozukluğu canavarı

Bu canavar sürekli kılık değiştirip değişik şekillere girmesiyle ünlüdür. Şekli değiştikçe kimliği de değişen canavarın en büyük amacı etkilediği kurbanlarda da kendisi gibi değişik kişiliklerin ortaya çıkmasını sağlamaktır.

9. Obsesif kompülsif bozukluk canavarı

Kurbanlarında korku ve yönlendirmeyle sıkıntı yaratan zalim bir canavardır. Çok sayıdaki gözü ve tüyleriyle kurbanlarını hipnotize eder. Anksiyete ve depresyon canavarlarını kendi çıkarları için insanların üstüne salar.

10. Uyku bozukluğu canavarı

Uyku bozukluğu canavarı oyuncu kişiliğiyle ön plana çıkar. Gecenin yarısında masum kurbanlarını oyun arkadaşı olarak seçer ve oyunları hiç de kısa sürmez. Uyuyor olsa bile kurbanının vücudunun bir kısmına girip huzursuzluk çıkarabilir.

11. Paranoya canavarı

Paranoya canavarı duymayan kulaklarını radar gibi kullanarak sürekli kendine av arar. Şizofreni ve anksiyete canavarlarıyla biyolojik benzerlikleri vardır. Kendi duyamadığı sesleri kurbanının kafasında dolaştırıp sıkıntı çıkarır.

12. Seçici konuşmazlık canavarı

Seçici konuşmazlık canavarı gürültülü bir toplumda yaşayan ama konuşma yeteneği olmayan bir yaratıktır. Bu açığını kapatmak için genellikle küçük çocukların bazen de yetişkinlerin sesini çalıp kullanır. Tek iyi yanı kullandığı sesleri bir süre sonra geri vermesidir.

13. Sosyal anksiyete bozukluğu canavarı

Sosyal anksiyete bozukluğu canavarı zamanının çoğunu yeraltında geçirir. Anksiyete ve paranoya canavrlarıyla aynı aileden gelir. Yeraltından çıktığında kendi gereksiz sosyal korkularını kurbanına geçirir.

14. Şizofreni canavarı

Şizofreni canavarı saldığı halüsinatif gazla kurbanlarını sersemletmeye çalışır. Kontrol edici ve karizmatik ses tonuyla sürekli fısıldar. Gölgelerde saklanmayı seven şizofreni canavarı paranoya canavarını öncü kuvveti olarak kullanır.

15. Travma sonrası stres bozukluğu canavarı

Bu canavar sürekli bir yerlerde korkutucu, travmatik olaylar, doğal afetler gibi durumları araştırır ve bulur. Daha sonra olaylardaki kişileri takibe alır ve onlara yaşadıklarını olduk olmadık yerlerde hatırlatmaktan zevk alır. Anksiyete canavarıyla aynı ailedendir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Panik atak canavarını da elinde insan kalbi tutan bir canavar çizseler olurmuş yani.

menemen

oyle o sıklasan nefes falan off

psk.danisman

Çok iyi olmuş çalışma :)

busrasahin

Obsesif kompülsif bozukluk canavarı beni ele geçirmiş güzel geçirmiş. Ne çektim be! Pis canavar. asjhjsf

meaculpa

ankisiyete canavarı bildiğin silent hilldeki pyramid head abimiz :D

trollistan

16. canavar ne öyleye gece görsem korkarım valla :/

Görüş Bildir