Görüş Bildir
Haberler
Patrona Servis Fişleme

Patrona Servis Fişleme

adem kara
24.02.2014 - 13:35

Patrona Servis Fişleme

Fişleme skandallarına bir yenisi daha eklendi. Afyon'da polis, bir üniversite öğrencisini ‘siyasi davası var’ diyerek çalıştığı işyerinin sahibine şikayet etti.

Evrensel gazetesinin haberine göre, Afyon’daki bir lokantaya giren sivil polisler ‘olası bir suikast durumu’ gerekçesiyle bir kişi dışında tüm çalışanların kimlik numaralarını aldı. Daha sonra lokantaya tekrar gelen polisler kimlik numarasını almadıkları Emek Gençliği Üyesi Mehtap Kenci’yi patrona “Yanında çalıştırdığın insanlar siyasi. Ele başları da bu” şeklinde şikayet etti.

Olay Afyon’da bir esnaf lokantasında meydana geldi. Sivil polisler lokantaya girerek tüm çalışanların T. C. kimlik numarasını istedi. Kimlik numaralarının neden alındığına dair sorulan sorulara ise polislerin cevabı “Afyon’da herhangi bir suikast olması durumunda kimin nerede çalıştığını bilmek için” oldu. Herkesin kimlik numarasını alan polisler çalışanlardan sadece birinin, Mehtap Kenci’nin kimlik numarasını almadı ve ardından lokantadan ayrıldılar. Daha sonra lokantaya tekrar gelen polisler kimlik numarası alınmadığı halde Mehtap Kenci’yi lokanta sahibine şikayet ettiler.

Olay hakkında Evrensel'e konuşan Emek Partisinin gençlik örgütü olan Emek Gençliği Üyesi Öğrenci Mehtap Kenci şunları söyledi: “Polisler daha sonra tekrar geldiklerinde lokanta sahibine ‘Senin çalıştırdığın kişiler siyasi insanlar. Bunların birkaçının davası var, haberin olsun. Bunların ele başları da bu, her şeyin sorumlusu bu’ diyerek beni işaret ettiler.”

Olayı işe başladığı ilk gün yaşadığını dile getiren Kenci, “Bu olaya göre benim nerede ve ne zaman işe başladığımı demek ki polisler biliyor, ama nasıl” diye sordu. Polisin, kişilerin özel hayatlarına sürekli müdahalede bulunduğunu ifade eden Emek Gençliği Üyesi Mehtap Kenci, “Yaşadığımız bu olaylar, hükümetin üzerimizde kurduğu baskıyı gözler önüne seriyor” dedi.

DAHA ÖNCE DE KAFELER BASILMIŞTI

Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenci yurtlarına ilişkin açıklamalarının ardından Afyon’da polis, gece yarısı öğrencilerin gittiği kafelerde kimlik sorgulaması ve üst araması yapıp, kaldıkları adresleri tespit etmişti.

Kafelere giren 50 polisin katıldığı uygulamada, müşterilerin kimlikleri toplanarak GBT’sine bakılmış, ikametgah adresleri tespit edilmişti. Kafe işletmecileri ise ilk defa polisin böyle bir uygulamasına tanık olduklarını belirtmişti.

(Afyon/EVRENSEL)

Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/79055/p...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam