Görüş Bildir
Haberler
Özal'ın ‘Terör’ Affı Yetişti

Özal'ın ‘Terör’ Affı Yetişti

Onedio Medya
20.06.2014 - 03:51 Son Güncelleme: 20.06.2014 - 12:54

Darbe suçundan müebbet hapse mahkûm olan Evren ve Şahinkaya, karar onanırsa ‘Özal affı’ denen ve cezaların 8 yıl infaz edilmesini sağlayan yasadan faydalanacaklar

12 Eylül davasında darbe suçundan müebbet hapse mahkûm olan dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya, Yargıtay kararı onarsa 1991’de çıkarılan “Özal Affı’ndan faydalanacak. Müebbet hapsin infazı 8 yıla inecek.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önceki gün verdiği karar eski Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 146/1. maddesindeki eylemin sınırlarını, muhtıra yönünden genişletti. Karar kesinleşirse, muhtıra, mektup, elektronik posta gibi adlarla siyasi parti liderlerinin bile olsa Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uyarılması, “darbeye teşebbüs suçunu” oluşturacak.

‘Herkes için geçerli’

Evren ve Şahinkaya’nın avukatları ise dün kararı temyiz etmek için mahkemeye dilekçe verdi. Avukatların yaptığı açıklamada şöyle denildi: “Masumiyet karinesi, bugün (dün) Başbakan’ın da hatırlattığı üzere herkes için geçerlidir. Savunmamız hukuki ve çok açıktır. Aksi ne katılan vekilleri ne de iddia makamı tarafından ispat edilmiştir. Hatırlatmak isteriz ki, dava işkence ve kötü muamele davası değildir. Bu karar karşısında asıl sorun 2709 sayılı Anayasa var mıdır yok mudur?”

Yargıtay kararı onarsa Evren ve Şahinkaya, 1991’de merhum Turgut Özal döneminde çıkarılan ve “Özal affı” olarak bilinen yasadan yararlanacak. 1991’de çıkarılan yasa ile Terörle Mücadele Kanunu’na (TMK) bir madde eklenerek, müebbet hapis cezalarının 8 yıl infaz edilmesi sağlandı. Evren ve Şahinkaya, müebbet hapse mahkûm edilmiş olsalar bile karar kesinleşirse 8 yıl hükümlü kalacaklar.

TÜRKER KARAPINAR | Milliyet

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ozal-in-te...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın