Bıçaklayan Kocaya 5 Ay, Bıçakla Tehdit Eden Kadına 1 Yıl 8 Ay Hapis

 > -
Abone ol

Karısını bacağından bıçaklayan kocaya 5 ay hapis veren mahkeme, bıçakla eşini tehdit eden kadına 1 yıl 8 ay verdi. Ayrıca kadının kocasına attığı yumruk için de 5 ay hapse hükmedildi

İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi eşini bıçaklayan kocaya verdiği cezanın 3.5 katını bıçakla tehdit eden karısına verdı. Kadının attığı yumruk da bıçaklama ile aynı cezayı aldı.

Dava dosyasına göre, aralarında anlaşmazlık olan çift ortak bir arkadaşlarının evinde buluştu. Tartışma sırasında erkek, eşinin kimlerle görüştüğünü öğrenmek istediğini söyleyerek telefonunu elinden almaya çalıştı. Buna tepki gösteren kadın ise kocasına, bir yumruk attı ve mutfaktan meyve bıçağını eline alarak bağırdı. Ev sahibi kadını bir odaya kapatarak üzerine kilitledi. Kadının çıkmak için kapıyı tekmelemesi üzerine, “sakin olursa kapıyı açacağını” söyledi. Kadının söz vermesi üzerine kapı açıldı, ancak bu defa kocası meyve bıçağı ile karısını bacağından yaraladı. 

Milliyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre, olaydan sonra Savcı Fatih Karakuş, karı-koca hakkında iddianame düzenleyerek dava açtı. İddianamede kadın için “eşe karşı basit yaralama” ve “silahla tehdit”ten erkek hakkında ise sadece “eşe karşı basit yaralama” suçundan ceza verilmesini talep etti.

Hükmün açıklanması ertelendi

Önceki gün sonuçlanan davada Mahkeme, karısını bıçaklayan kocayı, “eşe karşı basit yaralama” suçundan 5 ay hapse mahkum etti. Mahkeme kadına ise kocasına attığı yumruk nedeniyle, “basit yaralama” suçundan 5 ay, bıçağı eline alarak salladığı için de “silahla tehdit” suçundan 1 yıl 8 ay olmak üzere toplam 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi. 

Mahkeme her iki sanığa verilen cezaları, “sabıkalarının bulunmaması, kişilikleri ve duruşmadaki tutum ve davranışlarına göre yeniden suç işlemeyeceği konusunda mahkemede kanaat getirdiklerinden” hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapmasında erteledi.

Kanun ne diyor?

TCK’nın yaralama suçunu düzenleyen 86. maddesine göre kasten başkasını yaralayan kişiye 1-3 yıl arası hapis cezası veriliyor. Ancak yaralamanın, basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde verilecek ceza 4 ay-1 yıl hapis cezası oluyor. Eşi yaralamada ceza yarı oranında artırılıyor.

Tehdit suçunda ise daha ağır cezalar öngörülüyor. Tehdit edene 6 aydan 2 yıla kadar hapis öngörülürken tehdidin; bıçak, tabanca gibi silahla, kişinin kendisini gizleyip, imzasız mektup veya özel işaretlerle, birden fazla kişi tarafından yapılması halinde 2-5 yıl arası hapis cezası veriliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir