Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öğrendikten Sonra Kendinizi Dönülmez Akşamın Ufkunda Bulacağınız 15 İlginçli Bilgi

-

İnsanlara "vay canına" dedirtmek için sıraya girmiş milyonlarca yaşanmış olaydan yalnızca 15 adeti, bugün sizlerle.

1. Dünyada kaleme alınan akademik makalalerin yarısı; yazarı, hakemi ve dergi editörü haricinde kimse tarafından okunmuyormuş.

2. Monty Python serisinden Life of Brian, dine saygısızlık ettiği gerekçesiyle Norveç'te yasaklanınca, İsveç'te "Norveç'te dahi yasaklanacak kadar komik bir film." şeklinde pazarlanmış.

3. Havayolu şirketi American Airlines, uçaklarda dağıttığı Skymall dergisini çıkarmaktan vazgeçince, yılda 350 bin dolar kar ederek yakıt masraflarında önemli bir tasarruf sağlamış.

4. Yapılan inovasyonlar, ampul ömrünü o kadar uzatmış ki, ampul firmaları ortaklaşa 1000 saatlik bir standart belirleyip bu ömrü kısaltmış.

5. Hollandalılar, Kanadalılardan daha çok İngilizce konuşuyormuş. Hollanda nüfusunun %90'ı İngilizce bilirken, Kanada'da bu oran %85'miş.

6. New Caledonia'daki kargalar, uçlarını büktükleri dalları kullanarak, çalı çırpı arasında kalan yemekleri toplama yeteneği geliştirmiş.

7. Ewa Wiśnierska isimli Alman yamaç paraşütçüsü, fırtınaya yakalanınca Everest dağının zirvesine eşdeğer (yaklaşık 8000 metre) bir irtifaya erişmiş. Yıldırımlara, dolu yağışlarına, -40 derece sıcaklığa ve sıfır oksijene rağmen hayatta kalmayı başarmış.

8. Nikola Tesla, kaldığı otelin biriken borcunu, kendi ürettiği bir elektro-manyetik silah prototipi karşılığında kapatmış. Bir çantanın içinde teslim ettiği sistemin çok dikkatli biçimde açılmasını tembihlemiş. Öldükten sonra dikkatlica açılan çantadan yalnızca kullanışsız laboratuar parçaları çıkmış.

9. Kan grubunun 0 olması durumunda, bir sivrisinek tarafından sokulma ihtimali zirve yapıyormuş.

10. John C. Beale isimli bu adam, insanları CIA ajanı olduğuna ikna ederek defalarca first class seviyesinde uçuş yapmış ve en pahalı otellerde konaklamış. Devlete olan masrafı yaklaşık 900 bin dolarmış.

11. Meşhur şarkı Ring of Fire'ı Johnny Cash değil, Johnny Cash'e aşık olan June Carter yazmış. O dönem evli olan Johnny Cash, ilerleyen zamanlarda boşanıp June Carter ile evlenmiş.

Meşhur şarkı Ring of Fire'ı Johnny Cash değil, Johnny Cash'e aşık olan June Carter yazmış. O dönem evli olan Johnny Cash, ilerleyen zamanlarda boşanıp June Carter ile evlenmiş.
Meşhur şarkı Ring of Fire'ı Johnny Cash değil, Johnny Cash'e aşık olan June Carter yazmış. O dönem evli olan Johnny Cash, ilerleyen zamanlarda boşanıp June Carter ile evlenmiş.

12. Dünyanın en yaşlı faresi Yoda, 4 yaşındayken ölmüş. Fare yaşamında 4 yıl, insan yaşamında 134 yıla denk geliyormuş.

13. Yazar Scott Fitzgerald, başarısızlıklarla dolu bir hayat geçirdiğini düşünerek ölmüş. Ölümünden iki yıl sonra romanı 'Muhteşem Gatsby'nin 155.000 kopyası İkinci Dünya Savaşı'nda savaşan askerlere ulaştırılmış ve dünya çapında bir ün elde etmiş. 1945'ten sonra roman, her sene ortalama 500.000 kopya satarak bir edebiyat klasiği haline gelmiş.

14. Rusya'daki Karaçay gölüne uzun yıllar boyunca nükleer atıklar boşaltılmış. Bugün "dünyanın en kirli yeri" ünvanına sahip gölün kıyısında geçirilen 1 saat, ölümcül derecede radyasyon olarak vücuda geri dönüyormuş.

grist.files.wordpress.com

15. Sherlock Holmes serisinin ilk kitabı Kızıl Dosya (A Study in Scarlet), büyütecin bir olay yeri araştırma aracı olarak kullanıldığı ilk esermiş. Bugün dedektif denince akla gelen 'elinde büyüteç tutan adam' imgesi buradan geliyormuş.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dutturuleylaaaa

Teslam yapmaz öyle şey,kimbilir neydi de gereksiz diye çöpe fıydırdınız nankör köpekler.

meksus

Kan grubum 0+ ama sivrisinekler hiç bulaşmıyor bana, kyk da kaldığım yılları hatırladım bir an, odada rahat rahat yatabilen bir ben vardım

babahakki

Kan grubum AB pozitif deli gibi sinekler ısırıyor.

siyar-yavuz

işte sen bi de 0 ı düşün

isminivermekistemeyenyazar

#3 aynı şeyi eski zamanlardaki bi İngiliz havayolu şirketi ikram menüsünden sadece zeytini çıkararak yıllık yarım milyon dolar kâr etmişlerdi. Bu arada #9 tecrübe ile sabit hayvan gibi hiç acımadan sokuyolar :(

smyl

Bu başlığı ne zaman görüyorum "suaygırlarının sütü pembe renktedir" bilgisi gözümün önüne geliyor. Bu içerikte o bilgi yok ne güzel

Görüş Bildir