Görüş Bildir
Haberler
O Polise Meslekten Men ve Hapis İstemi

O Polise Meslekten Men ve Hapis İstemi

Caner
15.01.2014 - 02:15 Son Güncelleme: 15.01.2014 - 11:32
www.opsiyonhaber.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

O Polise Meslekten Men Ve Hapis İstemi

İddianamede, hiçbir uyarıda bulunmayan polis memuru Fatih Zengin’in yönetmeliğe aykırı davrandığı belirtildi ve çok yakın mesafeden hedef gözeterek Sungur’a gaz sıktığı anlatıldı...

Gezi Parkı olaylarının sembolü haline gelen “Kırmızılı kadın” Ceyda Sungur’a biber gazı sıkan polise dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen tarafından hazırlanan iddianamede 23 yaşındaki polis memuru Fatih Zengin hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla 2 yıla kadar hapis cezası istendi. Savcı, polis memuru Zengin’in meslekten çıkarılmasını da istedi.

Hiçbir uyarıda bulunmadı

9 Ocak 2014 tarihli iddianameye göre 28 Mayıs 2013’te İTÜ Taşkışla kampüsü civarlarında ve Gezi Parkı’nda çok sayıda göstericinin katıldığı bir eylem düzenlendi. Bu bölgede görevli polis memuru Fatih Zengin, Ceyda Sungur’a ve yanındakilere hiçbir uyarı yapmadan biber gazı sıktı. Savcılığın değerlendirmesine göre Zengin, bu şekilde hareket ederek, “Toplumsal Olaylarda Görevlendirilen Personelin Hareket Usul ve Esaslarına Dair Yönerge” ile “Göz Yaşartıcı Gaz Silahları ve Mühimmatlarını Kullanım Talimatı”na aykırı hareket etti.

İddianamede Savcı Adnan Çimen, bilirkişi raporunu da dikkate alarak, polisin suç oluşturan davranışlarını da ayrıntılı olarak anlattı. Savcıya göre polis memuru Zengin, Ceyda Sungur’a bir metreden daha az mesafeye kadar yaklaştı, yüzünü hedef aldı, uyarı yapmadan biber gazı sıktı, gazdan etkilenen Sungur arkasını dönmesine rağmen gaz sıkmaya devam etti, aynı şekilde diğer kişilere de gaz sıktı ve hatta tekme attı. Sungur, olay öncesi ve sonrasında herhangi bir taşkınlık yapmadığı halde bu muameleye maruz kaldı.

MUSA KESLER - Milliyet 

Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/o-polis...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın