Görüş Bildir

'O Kolu Keseceksin!'

Anasayfa > Spor

'O Kolu Keseceksin!'

Trabzonspor Teknik Direktörü Akçay, bordo mavililerin kamp yaptığı otelde basın toplantısı düzenledi.

Trabzonspor Teknik Direktörü Mustafa Akçay, 'Eğer bir kulübü bir oyuncusu sevmiyorsa onu keseceksin. O kolu keseceksin' diyerek ikinci yarı öncesi futbolculara gözdağı verdi. Akçay, oyuncuların teknik adamları eleştirmesiyle ilgili olarak da, 'O tür oyuncular gidip Mourinho ile çalışacak' ifadesini kullandı.

Trabzonspor Teknik Direktörü Akçay, bordo mavililerin kamp yaptığı otelde basın toplantısı düzenledi. İkinci yarıda takımda üç önemli değişiklik olmasını planladıklarını vurgulayan Akçay, 'Yapılacak transferler sonrası takımımızın oyun yapısında bir değişiklik olacak. Yarın kondisyonerin kampımıza katılması sonrasında da teknik anlamda da bazı değişiklikler yaşayacağız. Bir de takımdan gidecek ve kalacak oyuncular anlamında değişiklikler olacak. Sezonun ikinci yarısında bu üç alanda değişikliği görebiliriz' dedi.

Akçay, Alanzinho, Giray, Batuhan, Volkan ve Aykut Akgün'ün sezonun ikinci yarısında kendileriyle olmayacağını da vurgulayarak, 'Kulübümüzün yararına olabilecek olan her türlü hareketin sonucunda bazı arkadaşlarımızın daha takımdan gitmeleri söz konusu olabilir. Bunun sonucu kulüp menfaatidir' dedi.

'YENİDEN YENİLENEREK İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ'

Akçay, 'Ligin ilk yarısının son maçının ardından istifanız söz konusu oldu. Şu anda görevdesiniz. Neler yaşandı o dönemde?' şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

'Büyük bir camianın yükünü taşımak kolay değil. Güçlü beklentilere cevap veren insanlarız. İşleyişle ilgili prensipleriniz varsa, bu prensipleriniz bazen karşınızdakilerle ters düşebiliyor. Başkanımızla ilk yarı değerlendirmesini yaptık. Bu doğal davranıştı. Oturduk ve herkes kendi heybesindekileri anlattı. Ortak bir yol izledik. Yeniden yenilenerek, bir rejenerasyon yaşayarak işimizin başında bulunuyoruz. Trabzonspor için çok önemli bir başkanlık rolü üstendi. Zor bir operasyonu yönettiğini görüyorum. Şu ana kadar başkanımızın gösterdiği performansı da çok iyi buluyorum. Devam edip yararlı bir şey çıkarabilir miyiz diye düşündük. Para, mevki ve unvan beklentisi olmadan çalışıyoruz.' 

'BİR FORVET, İKİ ORTA SAHA VE BİR STOPER İSTİYORUZ'

Anlaşmaya vardıkları kondisyoner Miguel Peiro'nun yarın işbaşı yapacağını kaydeden Akçay, transfer çalışmalarının da sürdüğünü belirterek, 'Yerli oyuncular konusunda transfer çalışmalarımız var. Takıma yerli oyuncu katılımına hız vermemiz gerekiyor. Forvet oyuncusu dışında bir yabancı oyuncu katılabilir. Şu anda transfer komitesi çalışmaları sürdürüyorr. Problemli bir transfer dünyası var. Açıklanan isimler kulüpleri zor durumda bırakıyor. Bu nedenden dolayı transferde isimleri geçen oyuncuları saklamak zorunda kalıyoruz. Forvet kesinlikle istiyoruz. 2 orta saha oyuncusunun katılma durumu söz konusu. Giray'ın gidişiyle stoper mevkiinde bir eksiklik olabilir. İyi ve maliyeti uygun yerli bir stoper bulabilirsek alabiliriz' dedi.

'3 YA DA 4 TAKVİYE YAPMAYI PLANLIYORUZ'

Akçay, transferle ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü:

'Transferde 3 ya da 4 takviye yapmayı planlıyoruz. Belli noktalara belli bölümlere oyuncu gelmesi beklentilerimizi önemli oranda karşılayacaktır. Transfer çalışmalarımız sürüyor ancak netlik kazanan bir durum yok. Yeni transferlerin kampa katılmasını tabi ki bende isterim. Biz 25 Kasım'da yönetime transfer listemizi sunduk. Bu sunduğumuz raporda mevkiler ve oyuncuların isimleri vardı. 5-6 oyuncunun ismini verdik. Santrafor konusunda ağırlık yabancı, stoper konusunda ise yerli oyuncu üstünde durduk. Çözüm üretecek yerlerde yabancıların kullanılmasını istiyoruz. Her mevki için belli bir sayı verdik. Yönetimle diyalog içerisinde gidiyoruz. Trabzonspor'un şartlarını zorlayamam. Kulübüme yardımcı olma düşüncesini atlayamam. Yapacağımız takviyeler ciddi anlamda transferler olmalı tamamlayıcı oyuncular değil.'

'TÜRK OYUNCULARIN GELİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR'

Akçay, yetenek olarak Türk oyuncuların Brezilyalı oyunculara yakın olduğunu belirterek, 'Milli takım olarak uluslararası turnuvalara katılamıyoruz. Tük oyuncuların geliştirilmesi gerektiği zaten ortaya çıkmış durumda. Saha dışı ve içerisindeki çalışma davranışları ve meslek saygısı konusunda Avrupalı meslektaşlarına göre geride olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak yetenek olarak Brezilyalılara en yakın kitlenin Türk oyuncuların olduğunu düşünüyorum' diye konuştu.

'GERÇEKCİ MESAJ VERMEYİ DOĞRU BULUYORUM'

Akçay, sezonun ikinci yarısı için çok hayalci olmayacaklarını da ifade ederek, 'Bazı doğru oyuncuların katılımı ile ikinci üçüncü bölgedeki hareketliğimiz cesaretimize katkı yapabilir. Taraftarlarımızı kandırmak yerine olanları söylemeyi, gerçekçi mesajı vermeyi doğru buluyorum. Bundan dolayı da beni ayaklarımdan ters asacaklarsa bir şey söyleyemiyorum. Takımının saldırgan olmasını kim istemez. Sonuçta karşınızda bir takım var ve ona saygı göstermek zorundasınız' ifadelerini kullandı.

'O KOLU KESECEKSİN'

Akçay, 'Takımdaki yerli oyuncu sayısı azalıyor. Bunun tersi olması gerekmiyor muydu?' şeklideki soruya da şöyle cevap verdi:

'Aidiyet duygusu önemli bir duygudur. Sanıyorum orta iki kitaplarında, 'Diyet' diye bir hikaye vardır. Kasap çırağının kolunu kesmesi olayı var orada; bir bedel ödemek için, diyet ödemek için. Eğer bir kulübü oyuncusu sevmiyorsa onu keseceksin. O kolu keseceksin. Yabancı oyuncuların transfer edilemeyişinin ya da taliplilerinin olmayışı, garanti paraya anlaşmış olmaları onları rekabetin dışında bırakıyor. Rekabetin içine bunları sokamamış olmamız elimizi kolumuzu bağlıyor. Çelişki gibi görünen bu süreçte uygulamamız gereken bazı tavırları yönetim kurulu da biliyor. Bağlayıcı nedenlerden dolayı kulüp böyle bir fotoğraf veriyor olabilir. Ama kulübü yönetenler akıllı insanlar.'

Akçay, bir gazetecinin, 'Malouda ve Bosingwa sizi şikayet etti mi?' şeklindeki sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

'Bunlar duyum. Ama sporcular ile yaptığımız konuşmalarda öyle bir şeyin olmadığı biliyoruz. Hatta Bosingwa ve Malouda ile tercüman aracılığı ile ilgili bu soruları sizde onlara sorabilirsiniz. Ben sporcuyu oynatmazsam o da benden hoşlanmaz. Der ki, 'Bu takım yapmasını, oyun okumasını, antrenman yapmasını bilmiyor.' Bunlara tanık olduk. Öyle oyuncu var ki antrenörünü gazeteciye şikayet ediyor ve 'O hiçbir şeyden anlamıyor' diyor. Ama sizi sonuçta takip eden bir basın var.'

'O ZAMAN GİTSİN MOURİNHO İLE ÇALIŞSINLAR'

Akçay açıklamalarını, 'Daha önce de antrenörü şikayet eden oyuncular oldu. Buna zemin hazırlayan yönetim kurullarıdır. Bu zemini oyunculara açmışlardır. Ama sonradan o oyunculara teslim olanlar yine yöneticiler olmuştur. Oyuncuya dayalı sistem kurduğunuzda kesinlikle bundan en çok zararlı olan kulüplerdir ve yönetim kurullarıdır. Sizi bir süre sonra idare etmeye başlarlar. Buna izin vermeyeceksiniz, vermemelisiniz. Kaldı ki benim böyle bir kaygım yok. Olabilir, bir oyuncu beni şikayet edebilir. Ama ben işimi yapmaya çalışıyorum. Ben 'mükemmelim' demiyorum ki. Ben böyle çalışıyorum, böyle kaleye gidiyorum, böyle kaleyi savunduruyorum. Böyle orta yaptırıyorum. Adam diyebilir, 'Oradan niye yapıyoruz da buradan yapmıyoruz. ' Bu da bir şey bilmiyor' diyebilir. O zaman gidecekler Mourinho ile çalışacaklar. Sonuçta sporcuya dayalı düzeni desteklerseniz bir gün sizi imha eder' diyerek tamamladı.

DHA

Kaynak: http://www.dha.com.tr/o-kolu-keseceks...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?