O Klimt Bulunacak, O Kadar

 > 
18PAYLAŞIM

O Klimt Bulunacak, O Kadar

Ünlü ressam Gustav Klimt’in Portrait of A Woman/Bir Kadın Portresi adlı tablosu, 17 yıl önce İtalya’nın Piacenza şehrindeki Ricci-Oddi Galerisinden çalınmıştı. Çalınan tabloyla ilgili olarak daha önce dava açılmış ancak bir sonuç alınamamıştı. Şimdiyse İtalyan polisi, “teknolojik imkânların gelişmesini” gerekçe göstererek dava dosyasını yeniden gündeme aldı ve soruşturma başlattı. 1916’da yapıldığı varsayılan yağlıboya tablo, Kuzey İtalya’da yer alan galeriden 1997 Şubat’ında, hiçbir iz bırakılmadan çalınmıştı.

DNA analizindeki gelişmeler, soruşturmayı yürütenleri yeniden umutlandırdı. İtalyan haber ajansı Ansa; yeni DNA testi verilerinin, birden çok şüpheliyle eşleşmesinin mümkün olabileceğini kaydetti.

İYİ KALPLİ HIRSIZLAR

Bu arada yeni çalışmalarla birlikte, polisleri hayrete düşüren bir gelişme kaydedildi.

Galeriden daha önce kaldırılarak depoya konulan hasarlı pek çok eserin, tesadüfî bir biçimde hırsızlıktan sonra veya olay anında onarılmış olduğu ortaya çıktı. Polisler hırsızların bu çabası karşısında söylenecek bir şey bulamadıklarını ifade etti. Polis teşkilatı yetkilileri, “Hırsızlar ya ana girişi kullanarak galeriye girdiler ya da balık tutmak için kullanılan misinaya kanca geçirip, bina aydınlığından sarkıtarak tabloyu çaldılar” ifadelerinde bulundu. Elde boş bir çerçeve ve silik bir parmak izi örneği olmasına rağmen umudunu hâlâ koruyan polis, yeni geliştirilen ekipmanlarla davayı çözeceğine inanıyor. Sanat çevrelerine göre galerideki Gustav Klimt koleksiyonundan çalınan eserin ülke genelinde oldukça popüler olması, karaborsaya düşmüş olma ihtimalini de arttırıyor. Ne de olsa siyah saçları ve al yanaklarıyla resmedilmiş kadın portresi, İtalya’nın en çok ilgi gören çalıntı eserlerinin başında geliyor.

GUARDIAN

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir