O Artık Dünyanın En Büyüğü: Çin'in E-Ticaret Devi Alibaba Hakkında 12 Bilgi

2.1bPAYLAŞIM

Etrafınızdaki eşyalara bakın; kullandığınız bilgisayara, cep telefonunuza bir bakın... Bunlardan en az birkaç tanesi Çin'de üretiliyor. Çin'in bu inanılmaz potansiyelini tüm dünyaya taşıyan bir fenomen var: Alibaba. Bu internet girişimi, dünya ticaretinde o kadar önemli bir noktaya oturdu ki, artık o olmadan çarkların düzgün işleyemeyeceği düşünülüyor. Üreticiler ile toptancıları ve diğer alt markaları ile de üreticiler ile direkt kullanıcıları bir araya getiren Alibaba'nın hikayesine bir göz atmakta fayda var.

1. Alibaba 1999'da Çin'de kuruldu.

İnternet dünya üzerinde daha çok yaygın değilken Alibaba bu potansiyeli gördü ve Çin menşeli malların tüm dünyaya daha kolay bir şekilde ulaşması için gerekli ilk adımı attı.

2. Alibaba Grubu artık dünyanın en büyük perakendecisi.

Alibaba geçtiğimiz yılda dünya devi Wallmart'ı geride bırakarak dünyanın en büyük perakende şirketi olarak kayıtlara geçti.

3. Şirketin toplam piyasa değeri açıklandı ve yer yerinden oynadı.

Alibaba Grubu'nun toplam piyasa değeri tam 476 Milyar Amerikan Doları'na denk gelen 3 Trilyon Yuan.

4. Grubun faaliyet alanları sürekli genişliyor.

Alıcı ve satıcıların buluştuğu "marketplace" uygulamasının yanında, direkt satış olanakları Alibaba'yı bu noktaya taşıyan özellikleri. Şimdi şirket bu özelliklerinin yanına çevrimiçi ödeme sistemlerini, bulut teknolojilerini, mesajlaşma uygulamalarını koymayı planlıyor.

5. Şirketin gelecek hedefi inanılmaz.

Alibaba Grubu, direkt ve dolaylı olarak kendi sistemleri üzerinden gelecek 20 yılda tam 100 milyon kişinin iş sahibi olacağını iddia ediyor.

6. Şirketin kurucusu Jack Ma'nın bilindik bir hikayesi var.

Ma şirketini Hangzhou şehrindeki apartman dairesinde kurmuş.

7. Şirketin ilk yatırımcıları arasında büyük vizyonerler yer alıyor.

Japon SoftBank'ın yönetim kurulu başkanı Masayoshi Son, geleceğin internet üzerinde alıcı ve satıcıların buluşma platformu olacağını en başta gören Alibaba'nın ilk yatırımcılarından.

8. 2002'de piyasa şartlarına karşılık şirketin ilk reaksiyonu geldi.

2000'lerin başında perakende online satışın ortaya çıkması ile birlikte Alibaba Grubu taobao.com'u kurarak bu konudaki ilk atılımını yapmış oldu.

9. Yıl 2014 olduğunda Alibaba, uzak ara şampiyonluğunu ilan etti.

2014 yılında Çin'de toplam 250 milyon kişi e-ticaret sayfalarından alışveriş yaptı ve Alibaba'dan yapılan alşverişler, bu alışverişlerin %60'ını oluşturuyor.

10. Yine 2014'te şirket New York Borsası'nda kote oldu.

Alibaba, bu süreçte değerine 20 Milyar Dolar daha katarak, piyasa değerini 231 Milyar Dolar'a çıkardı.

11. Alibaba Grubu, bir sonraki mali yılda rekor kırdı.

Şirketin siteleri üzerinden toplam 463 Milyar Dolar'lık işlem gerçekleştirildi ki bu bir rekordu.

12. Çok kısa bir süre önce şirketin yapacağı yeni bir sponsorluk duyuruldu.

Alibaba Grubu, bundan böyle artık Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin sponsoru olacak.

Alibaba oturduğu koltukta kalıcı olacağa benziyor.

Böylesine vizyoner olan bir şirketin, günümüz şartlarına çok hızlı adapte olup en doğru reaksiyonları vereceği düşünülüyor. Bu da şirketin piyasadaki yerini sağlamlaştırıyor. Tabii ki Çin'in dünya üzerindeki gücünü de.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa_dogan

E ticaret yapılıyorsa mutlakan n11 entegrasyonu trendyol entegrasyonu gibi entegrasyonlar kullanılmalı yoksa iş çok zor buyrun

sezer-fatih-yigit

Türkiye'deki şirketlerden de böyle ataklar bekiyoruz. www.netedarik.com, n11pro gibi toptan pazaryerleri açılmaya başladı.

quentynmartell

bunu türk şirketi sanan gerizekalılar varsınız, gizliden okuyorsunuz biliyorum.açıklayın kendinizi sizin seçmen kitleniz biz iktidara geldiğimizden beri ali baba büyüdü diye bi savunma yapmıştı bana saklanamazsınız.

abdullah-kaplan

Karnıma ağrı girdi gülmekten. Gerçekten böyle mallar var mı? :D

matrcomes

Vay SIĞIR vay.

fatih-delibalta

biz ne yapalım nereden başlayalım diye düşünürken , aha falanca siyasi parti şöyleydi filanca siyasi seçmen böyle dedi diye ortaya atılan bir şizofren ortamda kesinlikle vardır ... ülkede bir şeylerin ilerleyememesini karşı görüşlü siyasi partiye ve onun politikasına bağlayıp peki sen ömrünce ne yaptın sorusuna ne cevap vereceğini bilemeyen embesil sürüsü ...

Gizli Kullanıcı

Dolar 3.50 olduğunda yollarımızı ayırdık. Ürünün 1 ayda gelmesine de bir çözüm bulsa aslında çok iyi olur. Daha almaya niyetlendiğim bir sürü kravat var. Dolar düşerse bakacağız.

klemenjero

ulan 5 sene önce virüslü site diye girmezdim.

Görüş Bildir