Nevşehir Valiliği, Cumhuriyet Bayramı Yürüyüşüne 'Kamu Düzenini Bozacağı' İddiasıyla İzin Vermedi

 > 
651PAYLAŞIM

Nevşehir Valiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda düzenlenmek istenen 'Atatürk’e Saygı ve Cumhuriyet Yürüyüşüne' izin vermedi. Valilik kararına gerekçe olarak 'kamu düzeni' ve 'milli güvenlik' gösterildi. 

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, CHP, Nevşehir'in merkezinde bulunan yaklaşık 1.5 kilometrelik caddede 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapmak üzere Nevşehir Valiliği'nden izin istedi. ‘Atatürk'e Saygı ve Cumhuriyet Yürüyüşü' kamu düzenini bozacağı nedeniyle izin verilmedi.

Valilik tarafından yürüyüş talebine verilen olumsuz yanıtta 'Başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla' ifadesi de yer aldı 👇

CHP İl Başkanı Kamil Gülmez yaptığı açıklamada şunları söyledi:

CHP olarak 21 Ekim 2019'da Nevşehir Valiliği'ne gerekli izni almak için başvuruda bulunduk. Borsa Meydanı'nda yaklaşık 1.5 kilometrelik bir yürüyüşün sonunda Atatürk anıtına çelenk bırakarak tamamlayacaktık. Nevşehir'de böyle bir yürüyüş ilk kez olacaktı. Daha önce hiç yapılmadı. Bu yürüyüşte parti bayrağı ya da pankart olmayacaktı. Afişlerle vatandaşımızı yürüyüşe davet ettik. Bin tane bayrak getirdik. Esnafımıza ve vatandaşlarımıza evlerine asmaları için dağıtacaktık.”

Valiliğin yürüyüş yasağı koymadan önce partinin talebine olumlu yanıt verdiği diğer belge de kamuoyu ile paylaşıldı.

Kamil Gülmez geçtiğimiz yıl Cumhuriyet Bayramı kutlamasında bayrak asılmamasına tepki gösterdiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı. “Geçen yıl ki bayram kutlamalarında bayrak asılmadı. Biz de bu duruma tepki göstererek neden diye sorduk. Neden kutlama yapılmıyor dedik ama yanıt alamadık.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir