Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ne Diyor Bu Pilotlar? Uçak ve Havalimanı Anonslarında Sürekli Kullanılan Kodların Anlamlarını Açıklıyoruz!

120PAYLAŞIM

Uçaklarda veya havalimanlarında sık sık duyduğumuz, fakat pek bir şey anlamadığımız bütün o anonslar ne anlama geliyor? Evet, havacılık dili İngilizce olduğu için anonslar ve terimler de İngilizce. Fakat yine de onları anlayabilmek için İngilizce bilgisinden fazlası gerekli. 

Türkiye'deki pilotların ne söylediğini anlamak için terimleri bilmekten fazlası gerekebilir, ama yine de bunlar aklınızda bulunsun. 

1. "Holding pattern."

Hava muhalefeti ya da yoğunluk nedeniyle iniş yapamayan uçağın havada muhtelif desenler çizmeye başladığını belirtir.

2. "Doors to arrival and crosscheck."

Meşhur slides armed and crosscheck anonsunun bir nevi tersi. Piste inmiş uçakta yapılan bu anons, beklenmedik bir durumda kapıların açılmasını engelleyen acil durum sisteminin devredışı bırakıldığını belirtir. Böylece kapılar herhangi bir engelle karşılaşmadan açılabilir.

3. "All-call."

Bu anons, kalkış ve inişlerde kapı anonslarının ardından mürettebatın kendi istasyonundaki durumu kontrol edip intercom vasıtasıyla kokpite haber vermesini talep eder.

4. "Last-minute paperwork."

Kalkıştan önce uçuş planı, uçak ağırlığı gibi bilgilerin son bir defa gözden geçirildiğini ve kısa bir süre içinde kalkışa geçileceğini haber verir.

5. "Flight level."

Pilotun irtifayı anons ettiği anı gösterir. Sözgelimi “Flight level three three zero” deniyorsa bilin ki uçağın irtifası 33.000 feet’tir.

6. "Air pocket."

Tahmin edebilirsiniz. Evet, türbülans.

7. "Ground stop."

Kalkış istikametindeki trafiğin kule tarafından çeşitli nedenlerle kısıtlanmasıyla bekleyişe geçildiğini haber verir.

8. "Equipment."

Equipment, uçak anlamına gelir. Nadiren de olsa yaşanan ve içinde “Equipment change” ifadesi geçen anons, duraklama esnasında uçağın değişeceğine delalettir.

9. "Flightdeck."

“Kokpit” demektir.

10. "Deadhead."

Dead filan duyunca paniklemeyin! Mürettebatın başka bir rotada görev almak üzere uçuş yapmasını tanımlar.

11. "Final approach."

Uçağın pist istikametindeki son pozisyonunu aldığını ve o noktadan itibaren herhangi bir manevraya ihtiyaç duymadan inişe geçtiğini belirtir.

12. "First Officer”

Kaptan pilota eşlik eden ikinci pilota verilen isim.

13. "Final and immediate boarding call."

Last call ya da final call’dan daha da acil olan çağrı. Bu anonsu duyduktan sonra kapıya doğru ilerlemek yetmez. Koşmak daha akıllıca olacaktır.

14. "Direct flight."

İlk akla gelenin aksine aktarmasız ya da duraksız uçuşlar için değil, uçak duraklasa bile rota boyunca uçuş numarasının değişmeyeceği uçuşlar için kullanılır.

15. "Nonstop flight."

İstikamet boyunca hiç durmadan yapılan uçuşları ifade eder.

16. "Area of weather."

Şiddetli yağış ve fırtına bölgelerini tarif etmek için kullanılır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayse-naz1

intercom aracılığıyla ne lan 🤣

makinistfanlari

Diyafon işte neresi bu kadar komik geldi anlamadım? :d

alexisleroy

mayday mayday

Gizli Kullanıcı

Hiçbiri "Solo Türk kalkışta" anonsu kadar havalı olamaz.

ufuk-ersoy

made in made in ne oluyor 😂

talha-isik

made in made in değil mayday mayday dir o uçakların emergency durumlarda kuleye ve frekansta bulunan diğer uçaklara acil durum belirtmesidir pilot bunu belirttiği zaman frekansta en öncelikli olur isterse diğer uçaklardan telsiz suküneti isteyebilir bide bunun daha hafif acil durumlar için kullanılan kalıbı var o ise pan pan dir.

Görüş Bildir