NASA 2015'in En Sıcak Yıl Olduğunu Açıkladı

 > 
22PAYLAŞIM

NASA ile ABD Okyanus ve Atmosfer İdaresi, 2015'in açık ara kaydedilen en sıcak yıl olduğunu açıkladı. Ortaklaşa yapılan açıklamada, 2015'te hava sıcaklığının ilk kez 19. yüzyıl ortalamasının bir derece üzerine çıktığı ifade edildi.

NASA ile ABD Okyanus ve Atmosfer İdaresi, ortaklaşa bir açıklama yaparak 2015'in  'açık ara' kaydedilen en sıcak yıl olduğunu duyurdu.  Tarihte ilk kez 2015'te, hava sıcaklığı 19. yüzyıl ortalamasından bir derece daha yüksek ölçüldü. 2015'te, Ocak ve Nisan ayları hariç geriye kalan 10 ayın hepsinde, kaydedilen en yüksek sıcaklıklar ölçüldü. 

Aralık ayında hava sıcaklığının El Nino'nun da etkisiyle çok arttığını belirten NASA'dan Gavin Schmidt, ''El Nino olmasaydı da 2015 kaydedilen en sıcak yıl olabilirdi. Uzun dönemli trendleri incelemeye devam ediyoruz'' diye konuştu.

Bilim insanları, El Nino'nun 2016'da etkisini artıracağını ve gelecek yılın daha da sıcak olacağını tahmin ediyor.

İngiliz Meteoroloji Kurumu, Aralık 2015'te, iklim değişikliği ve güçlü El Nino etkisinin, 2016'da küresel ortalama hava sıcaklığını, 2015 değerlerinin üzerine çıkaracağını açıklamıştı. El Nino, 40-50 milyon kişinin açlık, kuraklık ve salgın riski altında kalmasına yol açabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir