Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Ortaya Çıkardı: Zihinsel Engelli Öğrencilere Cinsel Saldırı Skandalı

 > 
347PAYLAŞIM

İzmir'de zihinsel engelli Ö.N.'nin (23) evlerindeki muhabbet kuşlarının gagalarını birbirine değdirdiğini görüp annesine, "Öğretmenim ile böyle öpüşüyoruz' demesi üzerine Bornova Halk Eğitim Merkezi’nde zihinsel engelli öğrencilerin sistematik olarak cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı. Dört zihinsel engelli öğrenciye 'cinsel saldırı'dan suçlu bulunan sanık öğretmen Yalçın K., 15 yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmasına rağmen tutuklanmadı. Karar Yargıtay tarafından onanırsa tutuklanacak... 

Anne durumu Bornova Halk Eğitim Merkezi yetkililerine bildirdi ve Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Cumhuriyet Savcısı Cevdet Aydemir tarafından hazırlanan iddianamede, şüphelinin her ne kadar suçu kabul etmese de mağdurların zihinsel engelli olduğu, kurgulama yeteneklerinin bulunmadığı, hayatı gördüğü gibi kopyaladıkları ve yalan söyleme yetileri bulunmadığı vurgulandı. 

Tanık ifadeleri ve mağdurların beyanlarını göz önüne alarak Yalçın K.’ye “Beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan mağdurlara cinsel saldırı” suçundan dört kez 3 yıldan 7 buçuk yıla kadar cezalandırılması talebiyle dava açıldı.

İzmir 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davada, tutuklu yargılanan sanık Yalçın K., tahliye oldu ve tutuksuz yargılanmaya başladı.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre İzmir 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen onuncu ve karar duruşmasına hakim, 

  • Sanığın mağdur Abdülsamet A.’ya yönelik cinsel saldırı suçundan 3 yıl ceza verirken, sanığın kamu görevlisi olup suçu işlemiş olması nedeniyle cezada yarı oranında artırım yaparak 4 yıl 6 ay hapis cezası,

  • Sanığın mağdur Ramazan Y.’ye yönelik cinsel saldırı suçundan 3 yıl ceza verirken, sanığın kamu görevlisi olup suçu işlemiş olması nedeniyle cezada yarı oranında artırım yaparak 4 yıl 6 ay hapis cezası,

  • Sanığın mağdur Özlem N.’ye yönelik cinsel saldırı suçundan 3 yıl ceza verirken, sanığın kamu görevlisi olup suçu işlemiş olması nedeniyle cezada yarı oranında artırım yaparak 4 yıl 6 ay hapis cezası, 

  • Sanığın mağdur İlyas Z.’ye yönelik cinsel saldırı suçundan 1 yıl 3 ay ceza verirken, sanığın kamu görevlisi olup suçu işlemiş olması nedeniyle cezada yarı oranında artırım yaparak 1 yıl 9 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Sanık toplamda 15 yıl 3 ay hapis cezası aldı ancak tutuklanmadı. Karar Yargıtay tarafından onanırsa sanık Yalçın K. cezasını çekmek için tutuklanacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir