Görüş Bildir

"MİT Saygın Bir Kurumdur. Siyasi Tartışmaların İçerisine Çekmeyin"

Anasayfa > Gündem

Başbakan Davutoğlu, 'MİT saygın bir kurumdur. Siyasi tartışmaların içerisine çekmeyin' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Değerli bakanımızla, belediye başkanımızla, milletvekilimizle bütün bir Erzincan ayağa kalktı ve inşallah Türkiye'nin yükselen şehirlerinden biri olma konusunda da kararlı' dedi.

Davutoğlu, partisinin 13 Şubat Spor Salonu'nda düzenlenen Erzincan Merkez İlçe 5. Olağan Kongresi'nde konuştu.

Konuşmasına, 'Selam olsun can Erzincan'a, selam olsun can Erzincan'ın 24 ayar candan insanlarına' diye başlayan Davutoğlu, Erzincan'ın manevi önderlerini andı.

Merkez ilçe kongresinin hayırlı olmasını dileyen Davutoğlu, her şehrin kendileri için ayrı bir yeri olduğunu söyledi.

Davutoğlu, Erzincan'ın manevi önderleriyle Anadolu'daki irfanın merkez şehirlerinden biri olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

'Erzincanımız Evliya Çelebi'nin daha 17. yüzyılda 'içinde en az 500 dükkan var' dediği İpekyolu üzerindeki kervansarayların, o güzel ticaret yollarının kesiştiği çalışkan insanların diyarıdır. Erzincanımız zorlukla karşılaştığında omuz omuza veren, direnç gösteren yiğit insanların diyarıdır. Eğer şehre ve ülkeye işgal olmuşsa ayağa kalkan Rus işgalinde olduğu gibi direnen ve istiklalini Kazım Karabekir Paşa'yla kazanan şehirdir Erzincan. Deprem olduğunda büyük acılar içinde hiçbir fark gözetmeden Sünnisi ve Alevisi ile her bir Erzincanlı ile omuz omuza verip deprem karşısında direnç gösteren insanların şehridir Erzincan.'

Erzincan'ın, AK Parti kurulduğu andan itibaren her zaman destek vermiş AK Parti'nin arkasında durmuş bir şehir olduğunu belirten Davutoğlu, başta eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım olmak üzere şu ana kadar Erzincan'a hizmeti geçmiş herkese teşekkür etti.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

'Rabbimin rahmetine kavuşanlara rahmet diliyorum. Yaşayanlara, 'bu yol uzun bir yoldur, nasıl 12 yıl süresince beraber olmuşsak bundan sonra da musalla taşına kadar, haşra kadar beraber olacağız' diyorum. 30 Mart seçimlerinde hani birilerinin 'ah ayakları tökezlese, ah bir sendeleseler' diye Gezi ile 17 Aralık'la kumpaslar kurduğu o günlerde milli iradeye sahip çıkan Erzincanlılara teşekkür ediyorum. Davamızın kurucu lideri Sayın Cumhurbaşkanımız aday olduktan sonra yüzde 60'a varan oyla 10 Ağustos'ta ona en güçlü desteklerden birini veren Erzincanlılara Cumhurbaşkanımız adına teşekkür ediyorum.'

Bu borçlarını ödemek için her zaman Erzincan'ın emrinde olduklarını ifade eden Davutoğlu, 'Erzincan'a 5 milyar lira tutarında yatırımlar yapıldı. Erzincan'ın çehresi değişti. AK Parti dönemlerinde Erzincan'a başta ulaştırma olmak üzere ki Binali Bey'in bizzat katkısıyla 14 kilometrelik bölünmüş yola sahipti Erzincan, şimdi 295 kilometre bölünmüş yol var. Erzincan havalimanı 2002'de sadece 8 bin 377 yolcu ağırlamıştı, şimdi 281 bin' diye konuştu.

'Bilim merkezi olma yolunda'

Erzincan'ın bütün imkanları seferber ederek bilim merkezi olma yolunda ilerlediğini belirten Davutoğlu, Erzincan Üniversitesi'nin en hızlı gelişen üniversitelerden olduğunu ve 20 bine yakın öğrencisi bulunduğunu söyledi.

Erzincan'ı 2 bin konutla tarihi kimliğiyle yeniden inşa edeceklerini kaydeden Davutoğlu, 'Değerli bakanımızla, belediye başkanımızla, milletvekilimizle bütün bir Erzincan ayağa kalktı ve inşallah Türkiye'nin yükselen şehirlerinden biri olma konusunda da kararlı' dedi.

Bir müjde vermek istediğini belirten Davutoğlu, 'Erzincan'ın bir hastane daha ihtiyacı olduğunu biliyorum ve 200 yataklı hastaneyi en kısa zamanda yapacağız. Ayrıca Türkiye'deki en büyük beyaz et entegre tesislerinden birini Erzincan'a kuruyor, 65 trilyon yatırım yapılıyor. Erzincan, Türkiye'deki sosyal ekonomik gelişme endeksinde 58. sıradan 45. sıraya geldi, inşallah daha da yukarılara tırmanacağız' diye konuştu.

Erzincan'ın mutluluk istatistiklerinde yüzde 65 ile en önde gelen şehirlerden olduğunu vurgulayan Davutoğlu, 'Çünkü Erzincan can insanların şehri. Kendisiyle barışık insanların şehri. Bu barışıklığı inşallah bütün Erzincan'da yeni hamlelerle pekiştireceğiz. İnşallah önümüzdeki yıllarda Sivas -Erzincanhızlı treni ileErzincan hızlı trene de kavuşuyor. Erzincan her türlü hizmeti hak ediyor. Her zaman yanınızda olacağız. Madem ki sizler bizim yanımızdasınız, bizler de Erzincan'ın yanında olacağız' ifadelerini kullandı.

'MİT'i siyasi tartışmaların içerisine çekmeyin'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Erzincan Merkez İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 'MİT saygın bir kurumdur. Siyasi tartışmaların içerisine çekmeyin' dedi.

Davutoğlu, 'Kılıçdaroğlu diyor ki, 'MİT CHP'yi bölmek için faaliyet gösteriyor'. Allah aşkına MİT'in başka işi gücü yok mu? Zaten siz bölünmüşsünüz. Kendi beceriksizliğinin, acemiliğinin faturasını başkalarına kesmeye çalışma' şeklinde konuştu. 

'Kılıçradoğlu, CHP'nin kurtuluşu için MİT'ten medet ummasın' ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

'Bu, 7 Şubat 2012'de MİT'e yapılmaya çalışılan komplonun devamı mahiyetindedir. Kılıçdaroğlu'nun kulağına bunu fısıldayanlar, 7 Şubat komplosunu MİT'e yapan çevrelerle aynı çevrelerdir. Devlet kurumlarının tahrip edilmesine izin vermeyiz.'

AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/u/424819--mit...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?