Mısır'da Seçimin Galibi Sisi

 > 
102PAYLAŞIM

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminde açıklanan ilk sonuçlarına göre darbenin mimarı Abdulfettah Sisi oyların yüzde 96.7'sini aldı. Yargı kaynakları seçime katılım oranını yüzde 44.4 olarak açıkladı.

Mısır devlet televizyonu, Abdulfettah Sisi'nin 21 milyon oy alarak seçimi kazandığını duyurdu. Seçimi kazanan Sisi, 1950'lerde Cemal Abdül Nasır ile başlayan asker kökenli cumhurbaşkanları dizisinin son halkası oldu.

Sisi'nin seçimdeki tek rakibi Hamdin Sabbahi ise Sisi'nin seçim ofisine göre oyların yüzde 2.9'unu aldı. Yargı kaynakları Sabbahi'nin oyunu yüzde 3.4 olarak açıkladı.

Yargı kaynakları seçimlere katılım oranının yüzde 44.4 olduğunu duyurdu. Böylelikle katılım oranı 2012'de Muhammed Mursi'nin kazandığı seçimdeki oranın gerisinde kalmış oldu.

2012 seçiminde ilk turdaki katılım oranı yüzde 46, ikinci turda ise yüzde 52 olmuş, Mursi 13 milyondan fazla oy alarak cumhurbaşkanı seçilmişti.

İlk sonuçlar oy verme işleminin bitmesinden bir buçuk saat sonra açıklanmaya başlandı.

26-27 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan Mısır cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım düşük olunca Yüksek Seçim Kurulu oy verme işlemini bir gün daha uzatmıştı.

53 milyon seçmenin bulunduğu Mısır’da, seçime katılmaya teşvik amacıyla Salı günü devlet daireleri ve bankalarda resmi tatil ilan edilmiş, özel sektöre de çalışanların oy kullanmaları için kolaylık sağlama çağrısı yapılmıştı.

Oy vermeyene para cezası

Mısır yönetimi, seçimlere katılım oranının beklenenden çok daha düşük olması sonrasında oy verme süresini bir gün daha uzatırken, Adalet Bakanlığı sandığa gitmeyenlere 70 dolar değerinde para cezası verileceğini açıkladı.

Haklar ve Kalkınma İçin Küresel Ağ (GNRD), seçimlerin ilk gününde öğle saatlerine kadar katılımın yüksek olduğunu daha sonra düşüşe geçtiğini, salı günü ise katılımın çok düşük bir oranda gerçekleştiğini açıkladı.

Darbe karşıtları daha önce de ülkenin çeşitli kentlerinde düzenledikleri gösterilerde seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu. Darbe yönetiminin 'terör örgütü' ilan ettiği Müslüman Kardeşler Teşkilatı da seçimleri boykot etti.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir