Midilli'de Göçmenlere Bildiri: 'İsveç'e Gelmeyin; Bombalar Patlıyor, Tecavüz Var'

 > -

Yunanistan'ın Midilli adasındaki Suriyeli göçmenlere "İsveç'e gelmeyin; her gün bombalar patlıyor, tecavüz var, iş yok!" gibi ifadelerin yer aldığı bildiriler dağıtıldı.

Ortadoğu'dan Avrupa'ya göçün en yoğun olarak yaşandığı noktalardan biri olan Yunanistan'ın Midilli adasındaki göçmenlere dağıtılan ve İsveç'in göçmen politikalarıyla ilgili gerçek olmayan bilgiler içeren el ilanlarının, İsveçli Demokratlar adındaki göçmen karşıtı sağcı parti tarafından dağıtıldığı duyuruldu.

Parti sözcüsü Joakim Wallerstein, Midilli'deki dağıtımı yapan ekibin üyeleri olduğunu doğrularken, Avrupa kıyılarındaki 20 ayrı noktaya da benzer ekipler gönderildiğini açıkladı.

Midilli'deki mültecilere dağıtılan, ‘İsveç halkı' imzalı bildirilerde, İsveç'te ‘para, iş ve ev' olmadığı iddia ediliyor ve "Ülkemiz ve İsveçliler hakkında güzel şeyler duymuş olabilirsiniz, arkadaş canlısı, cömert, çalışkan olduğumuzu. Bu doğru olabilir ama toplumumuz parçalara ayrılıyor. Zenginliğimiz bitti. Vatandaşlarımız için temel sağlık ve eğitim hizmetlerini sunabilmek için borç alıyoruz" ifadelerine yer veriliyor.

İSVEÇ DÜNYA GENELİNDE EN ÇOK TECAVÜZÜN YAŞANDIĞI YER'

Bildiride, İsveç'in mevcut konumuyla ilgili olarak, gerçeği yansıtmayan şu ifadeler de yer alıyor:

"Sadece silahlı yaralanmalar ve çetelerle ilgili suçlarda yüksek oranlara sahip değiliz, aynı zamanda kamu alanlarına yönelik el bombası saldırıları da artık şaşırtıcı değil. Ayrıca, İsveç dünya genelinde en çok tecavüz suçunun yaşandığı yer."

‘HELAL KESİM VE BAŞÖRTÜSÜ YASAK OLACAK'

İsveç'in savaş ve terörden kaçanlara geçici bir süreliğine yardımcı olduğunun belirtildiği bildiride, mültecilerin çadırlarda ve kamp yataklarında yatırıldıkları aktarılıyor ve ‘önünde sonunda evlerine gönderilecekleri' notu düşülüyor. Mültecilere dağıtılan ilanda yer alan son uyarı da, ‘İsveç'in modern bir Batı toplumu olduğu' noktasında yapılmış ve şu ifadeler kullanılmış:

"Burada erkekler ve kadınlar eşittir. Zorunlu evlilikler ve poligami (çokeşlilik) kesinlikle kabul edilmez. Helal kesim, kamu alanlarında başörtüsü ya da burka takmak bizim ülkemizde yasak olacaktır."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir