Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

MGK'nın Gündemi: 'Yapılanmalar' ve Mısır'daki İdamlar

 > -

Mgk'dan Üstü Kapalı 'Cemaat' Vurgusu

Mgk'dan Üstü Kapalı 'Cemaat' Vurgusu

MGK bildirisinde 'Ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanlamalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir' denildi. 'Cemaat'i akla getiren 'yapılanma' ifadesi bir önceki toplantı bildirisinde de vardı. Bu kez 'tedbirler' ifadesi eklendi.

Halkın huzurunu ve ülkenin güvenliğini ilgilendiren hususların ayrıntılı olarak görüşüldüğü belirtilen bildiride, "Ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanlamalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir" denildi.

Açıkalama bu yapılanmalarla ilgili hangi grupların kastedildiği ise belirtilmedi. 17 Aralık soruşturması sonrası hükümeti hedefi haline gelen Gülen Cemaati, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ulusal güvenliği tehdit ettiği suçlamalarına maruz kalmıştı.

MGK son olarak Şubat ayında toplandı. O toplantının bildirisinde, "Ülke genelinde güvenliği ilgilendiren hususlar ve yürütülen çalışmalar değerlendirilmiş; bu kapsamda halkımızın huzurunu ve ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve faaliyetler görüşülmüştür." denilmişti.

Son bildiride ise "... bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir" ifadesi yer aldı.

Mısır'daki idamlar

MGK bildirisinde ayrıca "Mısır'da son zamanlarda yaşanan olaylar gözden geçirilerek özellikle kitlesel idam kararları hakkında duyulan kaygı ifade edilmiş ve bu kararların dost ve kardeş Mısır halkının geleceği bakımından düzeltileceği yönündeki beklenti dile getirilmiştir" denildi.

Bölgesel ve küresel güvenlik ortamındaki gelişmelere uygun olarak Türkiye'nin ihtiyacı olan savunma reformu çalışmaları hakkında bilgi verildiği de açıklamada yer aldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haberin Tamamı İçin:

MGK Toplantısı Sona Erdi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen MGK toplantısı sona erdi. Saat 14.25'te başlayan toplantı yaklaşık 6 saat sürdü.

Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay yurt dışında bulunduğu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise vefat eden kayınpederi Mehmet Özkarahan'ın cenazesi nedeniyle katılamadı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir