Görüş Bildir
Haberler
Mezuniyet Töreninde Protesto ve Biber Gazı

Mezuniyet Töreninde Protesto ve Biber Gazı

Onedio Medya
14.06.2014 - 11:01 Son Güncelleme: 14.06.2014 - 12:54

DHA

İçeriğin Devamı Aşağıda

Harran Üniversitesi’ndeki mezuniyet töreninde bir grup öğrenci Lice olaylarını protesto etmek isteyince, özel güvenlik görevlileri biber gazı ve copla müdahale etti.

Şanlıurfa'da, Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünde gerçekleştirilen mezuniyet töreninde olaylar çıktı. Lice olaylarını protesto etmek isteyen bir grup öğrenci, törende pankart açmak isteyince özel güvenlik görevlileri, öğrencilere biber gazı ve copla müdahale etti. Ortalığın savaş alanına döndüğü törende veliler, üniversite yönetimine tepki gösterdi.

Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünde akşam saatlerinde düzenlenen mezuniyet töreninde olaylar çıktı. Bu yıl 5 bin 900 öğrenciyi mezun veren Harran Üniversitesi'nde düzenlenen mezuniyet törenine; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Duman Kırcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ademoğlu ve protokol üyeleri, yüzlerce veli katıldı.

Törenin başlamasıyla birlikte Lice'de çıkan olayları protesto etmek isteyen bir grup öğrenci, protokol önünde pankart açmak istedi. Pankart açan öğrencilere üniversitenin özel güvenlik birimleri ve sivil polisler müdahale etti. Özel güvenlik görevlilerinin pankartı öğrencilerin elinden zorla almak istemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. Bu sırada özel güvenlik görevlileri öğrencilere sprey biber gazı ve copla müdahalede bulundu. Güvenlikçilerin sert müdahalesine maruz kalan öğrenciler, ise tekme tokatla güvenlikçilere karşılık vermesi üzerine olaylar büyüdü. Bu sırada tören alanını kaplayan biber gazından etkilenen öğrenciler ve velileri sağa sola koşuşturdu. Olayları yatıştırmak için platformda bir konuşma yapmak isteyen Harran Üniversitesi Rektörü İbrahim Halil Mutlu, öğrenciler tarafından yuhalanarak konuşması protesto edildi. 'Rektör istifa', 'Güvenlik dışarı' sloganlarının atıldığı mezuniyet töreninde protokol heyeti alanı terk etti.

Üniversitede çıkan olaylar nedeniyle çok sayıda çevik kuvvet polisi TOMA'yla kampüste konuşlandırıldı. Şanlıurfa dışından gelip çocuklarının mezuniyet gecesine katılan veliler ise Harran Üniversitesi yönetimine tepki gösterdi. Olaylar yaklaşık 1 saat boyunca devam etti.

Muhalif Gazete

Kaynak: http://www.muhalifgazete.com/haber/10...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın