Merkel'den “Antisemitizm” Açıklaması!

3PAYLAŞIM

Merkel'den “Antisemitizm” Açıklaması!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede Yahudi karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve aşırılıklarla mücadele etmekte olduklarını belirterek, “İster Yahudi, ister Müslüman isterse Hristiyan olsun ötekinin inancına, kültürüne saygıdan yana tavır alıyoruz. Barışçıl bir ortak yaşam istiyoruz” şeklinde konuştu.

Merkel, Almanya Yahudi Merkez Konseyi’nin öncülüğünde başkent Berlin’de “Ayağa kalk! Yahudi düşmanlığı, bir daha asla!” sloganıyla düzenlenen gösteriye katılarak bir konuşma yaptı.

Tarihi Brandenburg Kapısı önünde düzenlenen, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, tüm bakanlar, siyasi parti liderleri, dini kuruluşların temsilcilerinin de bulunduğu konuklara ve meydanda toplanan yaklaşık 8 bin kişiye hitap etti.

“ALMANYA SORUMLULUĞUNUN BİLİNCİNDEDİR”

Almanya’da bugün yaklaşık 100 bin Yahudinin yaşıyor olmasından mutluluk duyduğunu belirten Merkel, son dönemde gözlemlenen Yahudi karşıtı hareketlerin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bugün Almanya’da Yahudi olduğunu ifade eden, gösteren ya da İsrail devletinden taraf olduğunu dile getiren kişilerin tehdit edilip saldırıya uğraması büyük bir skandaldır. Ayrımcılık yapan ve dışlayan beni ve Almanya’daki insanların çoğunluğunu karşısında bulur. Almanya sorumluluğunun bilincindedir ve kararlılıklar antisetimizme karşı mücadele etmekte. Ne denli teyakkuzda olmamız gerektiğini geçtiğimiz aylar gözler önüne serdi. Yahudi dostlarımız, komşularımız ve iş arkadaşlarımız Almanya sizlerin eviniz. Federal Hükümet adına Almanya ve Avrupa’daki Yahudi düşmanlığının her türlüsünü sert bir dille kınıyorum.”

CAMİLERİ HEDEF ALAN SALDIRILAR

Konuşmasında, Almanya’da son dönemde camileri hedef alan saldırılara da değinen Merkel, “Yahudi karşıtı suçlara karşı hukuk devletinin tüm araçları devreye sokuluyor. Ayrıca aynı şey camilere yönelik saldıralar için de geçerli. Camilere yapılan saldırıları da kabul etmiyoruz ve soruşturmaları yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Merkel’in bu sözlerinin kalabalık tarafından alkışlanması dikkati çekti. Önemli olanın bu tür saldırıların gerçekleşmeden önlenmesi olduğunu vurgulayan Merkel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu sağlamak hepimizin görevidir. Bu cesaret, inisiyatif almayı, dayanışmayı, hoşgörü ve dünyaya açık olmayı gerektiriyor. Bunlar toplumu insancıl ve geleceğe taşıyabilecek niteliklerdir. Federal Hükümet bu yönde çok yönlü etkinliklere, projelere, eğitime destek veriyor.”

BRANDENBURG KAPISI ÖNÜNDE ANTİSEMİTİZM KARŞITI GÖSTERİ

Tarihi Brandenburg Kapısı önünde düzenlenen, Federal Meclis’teki tüm siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği gösteriye, Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Ayman Mazyek, Alman Katolik kiliselerini temsil eden Piskoposlar Konferansı Başkanı Kardinal Reinhard Marx, Almanya Protestan Kiliseleri Başkanı Nikolaus Schneider de katıldı.

Alanda toplanan gruplar arasında, Almanya’nın farklı kentlerinden gelen Yahudi cemaat temsilcilerinin yanı sıra, Siyonizm karşıtı İsrailliler, savaş karşıtı grupların da pankart açması dikkat çekti.

Filistinlilere destek veren bir grup ise alandan uzakta Filistin bayrakları açtı ve dövizler taşıdı. Geniş güvenlik önlemleri alan polis karşıt görüşteki gruplar arasında gerilim yaşanmasını önledi.

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir