Mehmet Şimşek: 'Türkiye Nüfusu Ortaokul Terk'

 > -

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyonun halen Türkiye'nin en temel sorunlarından biri olduğunu söyledi. 25 yaş üstü nüfusun ortalama eğitiminin 7,6 yıl olduğuna dikkat çeken Şimşek, "Ortaokul terk bir nüfusa sahibiz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Bugün enflasyon rakamları açıklandı, 9'un üzerinden, 9'un altına indi, 8,8 civarına. Fakat doğrusu enflasyon bizim hâlâ karşı karşıya olduğumuz en temel sorun alanlarından bir tanesi” dedi.

“Mutlaka bu konuda önümüzdeki dönem dikkatli bir politika gütmemiz gerekiyor” diyen Şimşek, “Her ne kadar manşet enflasyon indiyse de, çekirdek enflasyon yükselmeye devam ediyor. Çekirdek enflasyon neredeyse çift haneye dayanmış durumda" diye konuştu.

Bakan Şimşek, Okan Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulan 'Okan Finans Lab' ve 'İşletme Strateji Lab' adlı iki laboratuvarın açılışına katıldı.

Uzun vadede hedeflerinin enflasyonu yüzde 5’in altına indirmek olduğunu söyleyen Şimşek, bunu verimlilik artışı yoluyla, yani “daha çok üreterek, aynı çalışan sayısı, aynı ortamı kullanarak, daha çok üretim” yoluyla yapacaklarını söyledi.

‘Nüfus ortaokul terk’

“Türkiye'nin işgücü piyasası büyük yapısal sorunlarla karşı karşıya” diyen Şimşek, “Yeni Türkiye'deki 25 yaş üstü nüfusun ne kadar süre okulda geçirdiğini sorarsanız 7,6 yıldır. Yani ortaokul terk bir nüfusa sahibiz” dedi.

Şimşek şöyle devam etti:

“Nitelik olarak OECD'nin yine en geri ülkelerinden birinci veya ikincisiyiz. Kıdem tazminatında dünyada birinci sıradayız. Part-time (yarı zamanlı) çalışmada muazzam engeller var.

Bizim özellikle kadınların ve gençlerin çalışması için part-time'ın önünü açmamız lazım. Aslında bu reformları biz 2007'den beri konuşuyoruz. Fakat sendikalar buna karşı çıkıyor. Daha çok istihdamı sağlayacak reformlara genelde karşı bir duruş var.”

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan YardımcısıMehmet Şimşekmanşet
Görüş Bildir