Mehmet Şimşek'in Twitter'da Yaptığı Big Mac Hesabına Sosyal Medyanın Tepkileri

-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, para birimlerinin satın alma güçlerini karşılaştırmada pratik bir yöntem olarak izlenen Big Mac Endeksi sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı ve "ABD'de Big Mac fiyatı 5,06 dolar iken Türkiye'de 2,75 dolar. Big Mac endeksine göre TL, dolar karşısında yüzde 45,7 daha az değerli" dedi. 

Rakamlar Big Mac ürününün fiyatının Türkiye'de neredeyse ABD'nin yarı fiyatına satıldığına işaret ediyor. Peki bu veri bize ne anlatıyor? 

Endekse göre Türk Lirası'nın dolarla kıyaslandığında değerinin aynı oranda daha az olduğunu gösteriyor. Yani bir ülkedeki Big Mac fiyatı, dolar cinsinden ABD sınırları içindeki satış fiyatından pahalı ise o ülkenin parası aşırı değerli, Türkiye örneğindeki gibi daha ucuz ise değerinin altında olarak sınıflandırılıyor.

İlk tweet bu şekildeydi...

Devamı da geldi:

Tepkiler gelse de Big Mac endeksi, iktisatçı olanlar için çok tanıdık bir kavram.

İlk defa 1986 yılında The Economist tarafından hesaplanan ve para birimlerinin satın alma güçlerini karşılaştırmada pratik bir yöntem olarak izlenen Big Mac Endeksi, basit bir kılavuzdur ve birçok ekonomist değerlendirmelerinde bu endeksi dikkate alır. Kısacası bu kavram "ortalama bir işçinin bir Big Mac alabilmesi için çalışması gereken süre" fikrinden hareketle hazırlanmıştır.

Bakan Şimşek'in tabirinin "uydurma" olduğunu düşünen kullanıcılar oldu.

Bu kavrama hakim olanlar da ülkemizdeki çalışma saatleri üzerinden eleştirdi.

Farklı açılardan eleştiriler de geldi.

Kafası tamamen rahat takipçiler de müdahil oldu.

Big Mac endeksine karşı bir kullanıcıdan da otomobil endeksi geldi. Fark cidden inanılmaz.

prnt.sc

🤔

prnt.sc

😂

Pasta değil miydi o?

Şimşek'in tartışma yaratan tweetinde kullandığı hashtag'e diğer sosyal medya kullanıcıları da katıldı.

Kullanıcı adı ve tweet uyumu.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mnyksvsc

Ne yapsak, ABD ye big mac ihraç edelim bari...

ozgur-bey

Senden önce bu ülkede neler olur neler.. Sen gelene kadar yeni yönetimler yeni yasalar yeni devlet adamları belki her şey değişir..

beyzaironside

amerikalıların emekli maaşlarıyla bizimkilerini kıyas yapan sevgili zeka yoksunu vatandaşlarımız;bunları bilmek için ekonomist olmaya gerek yok elinizdeki interneti devletimiz üzerinden mizah yapmak için değil de araştırma yapmak için kullansanız ülkelerin ekonomileri arasındaki farkı, amerikanın ne zamandır gelişmiş ülke olduğunu ve türkiyenin hala gelişmekte olan bir ülke olduğunu görebilirdiniz. Amerika gerek illegal gerekse legal yollardan silah ticareti yaparak büyük bir sermayeyi koca bir kıtada muhafaza ediyor zaten biz yeni yeni bu tarz adımlar atmaya başladık. Ama tabiki anlamadığı şeylere mizah yapmak gençlerimizin boş bireylik vasfını güçlendirir ancak

nightowl53

yani? Bilmediğimiz birşey mi bu? 2010 da 380 dolar olan asgari ücret 2016'da 439 dolardan işlem görüyor bu hala ne anlatıo:)

electricalenginar

Olacak olacak. Önyargılar biraz daha kenara bırakıp içerikler okununca olacak.

pamukcupasagil

zannetmem olmaz bunlardan

Görüş Bildir