Meclis'e Sunuldu: Asgari Ücretlilerin Elektrik Faturası Hazineden mi Ödenecek?

 > 
138PAYLAŞIM

MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, TBMM Başkanlığı’na asgari ücretin brüt tutarı kadar ya da daha az gelire sahip olanlardan, elektrik ücreti alınmaması gerektiğini belirten bir kanun teklifi sundu. Eğer teklif yasalaşırsa, eve giren aylık toplam gelir, asgari brüt ücret kadar ya da daha az ise, evin elektrik gideri hazineden karşılanacak. 

Yeni yılda yapılan zamla asgari ücret, net 1,603 lira bürüt 2,029 lira olmuştu.

Ve Milyonlarca Kişinin Beklediği Asgari Ücret Açıklandı: 1.603 Lira - onedio.com
Ve Milyonlarca Kişinin Beklediği Asgari Ücret Açıklandı: 1.603 Lira - onedio.com

Elektriğe ise yeni yılla birlikte yüzde 8,7 oranında zam yapılması kararı alınmıştı.

Elektriğe yapılan zamla birlikte, Elektrik Mühendisleri Odası'nın en az 230 kilovat saat olarak öngördüğü bir ailenin asgari elektrik tüketimi için ödenecek fatura aylık 100 lirayı aştı.

''Asgari ücretlilerin elektrik faturası hazine tarafından ödenmeli''

Sözcü Gazetesi'nden Deniz Ayhan'ın haberine göre Erkan Haberal, sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde, ‘'Sosyal devletin  temel amacı, toplumu oluşturan bireylerin, yasalar karşısında olduğu kadar siyasal, ekonomik ve sosyal hayatın işleyişi içinde de eşit ve özgür olmalarını sağlamaktır. Bu eşitlik ve özgürlüğün bireyler açısından işlevsel bir niteliğe sahip olması için gerekli imkânlar da sağlanmalıdır.'' görüşünü belirtti.

Sosyal devletin temel amaçlarından birinin, bireyleri yoksulluktan kurtarmak olduğunu söyleyen Haberal, kanun teklifinin gerekçesinde şu görüşleri savundu:

‘'Sosyal devletin temel amaçlarından biri, toplumu ve bireyleri yoksulluktan kurtararak, herkesin kendi kaderine hakim olmasını sağlayacak koşulları ve ortamı hazırlamaktır. Yoksullukla mücadelede temel hedef, herkese insanca yaşaması için gerekli minimum gelir düzeyini garanti etmektir. Yoksulluk kişisel gelire göre tanımlanabilir fakat teoride, parasal gelir ve para-dışı tüm gelirlerin toplamından ibaret olan toplam gelirdir. Kanun teklifimiz ile devletin açlık ve yoksulluk sınırı altında olduğunu tespit ettiği ailelere yapılan mali yardımların dışında, hane bireylerinin toplam net geliri asgari ücret ve altında kalanların, elektrik giderini ücretsiz kullanmaları amaçlanmıştır.''

Sosyal medyada teklifin hayata geçemeyecek bir yasa olduğunu savunanlar da oldu👇

Teklifi destekleyenler de...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir