Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ve Milyonlarca Kişinin Beklediği Asgari Ücret Açıklandı: 1.603 Lira

 > 
151PAYLAŞIM

Yaklaşık 7 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret belli oldu. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugünkü son toplantısını yaptı ve asgari ücretin 2018 yılında 1.603 lira olacağı kamuoyuna açıklandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde yaptı.

İlk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, ikinci toplantısını 15 Aralık'ta Türk-İş Genel Merkezi'nde, üçüncü toplantısını 22 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nda (TİSK) düzenleyen komisyon, dördüncü ve son olması beklenen toplantısını bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu,toplantının ardından 2018 yılında asgari ücretin 1603 lira olacağını açıkladı.

Enflasyon %12,98 seviyesine kadar çıkarak son 14 senenin zirvesini görmüştü.

Enflasyonda Yeni Zirve: Yüzde 13'e Dayandı - onedio.com
Enflasyonda Yeni Zirve: Yüzde 13'e Dayandı - onedio.com

Net 1.404 lira olan asgari ücretin, ortalama yüzde 12 enflasyon dikkate alınması halinde net 1.572 lira olması tahminler arasında yer alıyordu.

Komisyonda işçi kesimini temsil eden Türk-İş'in talebi ise 1.893 liraydı.

Komisyonda yer almayan DİSK ise "Büyüme oranında artışla asgari ücretin net 2.300 TL olması gerekir" açıklamasında bulunmuştu.

Türk-iş verilerine göre aralık ayında açlık sınırı 1.608 lira. Yoksulluk sınırı tutarı ise sadece son bir ayda 133 lira, geçen yılın aralık ayına göre ise 573 lira artış göstererek 5 bin 238 TL'ye yükseldi.

Türk-İş'in aralık ayı verileri şöyle:

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.608,13 TL,  

  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.238,32 TL oldu.   

  • Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.989,20 TL olarak gerçekleşti. 

  • Türk-İş verilerine göre  dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçtiğimiz aya göre 41 TL, geçtiğimiz yıla göre 176 TL artış gösterdi. Yoksulluk sınırı tutarı ise sadece son bir ayda 133 TL, geçen yılın Aralık ayına göre ise 573 TL arttı.

Asgari ücret Twitter'da TT oldu...

Ayrıca bakınız 👇

Peki Rekor Büyüme Asgari Ücrete Yansıyacak mı? - onedio.com
Peki Rekor Büyüme Asgari Ücrete Yansıyacak mı? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir