Peki Rekor Büyüme Asgari Ücrete Yansıyacak mı?

 > -

Türkiye’de çalışanların %40’ı asgari ücret ile geçiniyor. 2018 yılında geçerli olacak ve yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücrete ne oranda zam yapılacak? Gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde. İki toplantıyı geride bırakan komisyon, görüşmelere önümüzdeki günlerde de devam edecek. İşçiye yeni yılda verilecek asgari ücretin 31 Aralık 2017 öncesi netlik kazanması öngörülüyor. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı 1 Aralık'ta gerçekleşmiş, Bakan Jülide Sarıeroğlu "İşçi ve işverenden fedakarlık bekliyoruz" demişti.

📷 AA

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Komisyon iki toplantıyı geride bıraktı. Üçüncü toplantı 22 Aralık 2017 tarihinde saat 15:00'te TİSK'te gerçekleştirilecek.

Başbakan Yıldırım ise Bangladeş ziyareti öncesi havalanında "Hükümetin hiçbir zaman enflasyon oranı altında bir zam artışı yapmadığını ve çalışanların mağdur olmamaları için her türlü tedbiri aldıklarını" söyledi.

Başbakan Yıldırım 2018 için de ülkenin şartlarını dikkate alarak en uygun oranda zam yapılacağını belirtti ve ekledi:

"Hükümetimiz yıllardan beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermemiştir. Bu sefer de aynı şekilde makul olan, ülkenin şartlarını da dikkate alarak en uygun şekilde sonuçlandıracak.”

Enflasyon %12,98 seviyesine kadar çıkarak son 14 senenin zirvesini gördü.

Enflasyonda Yeni Zirve: Yüzde 13'e Dayandı - onedio.com
Enflasyonda Yeni Zirve: Yüzde 13'e Dayandı - onedio.com

Yıldırım’ın enflasyon vurgusu üzerinden yapılan hesap ile hükümetin kafasında yaklaşık 1.600 lira olduğu düşünülüyor.

Bununla beraber büyüme ilk iki çeyrekte %5 olurken 3. çeyrekte %11,1’e yükseldi.

Komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret için taleplerinin 1.893 lira olduğunu açıkladı.

Komisyonda yer almayan DİSK "Asgari ücret fedakarlık ücreti değildir!" dedi ve ekledi: "Büyüme oranında artışla asgari ücretin net 2300 TL olması gerekir"

DİSK’in 2018 asgari ücreti ile ilgili görüşlerini ve taleplerini duyurduğu basın toplantısı 8 Aralık 2017 Cuma günü DİSK Genel Merkezi'nde yapıldı.

Açıklamada, asgari ücrete geçen yıl yapılan zammın enflasyon oranının altında kaldığı hatırlatıldı ve "Asgari ücretin sadece asgari ücretlileri değil tüm çalışanları ilgilendirdiğinin, tüm ücretleri belirlediğinin bilinciyle, tüm işçileri 2300 TL net asgari ücret talebine sahip çıkmaya çağırıyoruz" denildi. 

Ayrıca "Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalıdır" talebi yinelendi.

Birleşik Metal-İş de asgari ücret talebini açıkladı: "Asgari ücret, sefalet ücreti olmasın, en az 2 bin 300 TL olmalıdır"

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 1.567,45 TL.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, diğer adıyla yoksulluk sınırı ise 5.105,71 TL.

Bilindiği gibi asgari ücret 1,404 TL ve Türk-İş verilerine baktığımızda şu andaki asgari ücretin açlık sınırının da altında olduğu görülüyor.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret, geçtiğimiz yıl 29 Aralık'ta yapılan toplantının ardından belli olmuştu.

Ve Doğrudan 6,5 Milyon Çalışanı İlgilendiren Yeni Asgari Ücret Açıklandı: 1.404 TL - onedio.com
Ve Doğrudan 6,5 Milyon Çalışanı İlgilendiren Yeni Asgari Ücret Açıklandı: 1.404 TL - onedio.com

Peki bu rekor büyüme oranını çalışanlar da hissedecek mi? Hep birlikte göreceğiz...

Reuters, DİSK ve Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
by_gumuscu

Bana göre çok yüksek bir fiyat olmayacak max. 120 lira civarında bir artış olacak. Siz daha da milletvekillerinin maaşını arttırın. Sonrada ülke ilerliyor SÖZDE

yusuf_gokturk

Biz onlardan fedakarlık bekliyoruz artık kendi maaşlarına zam yapmayı bıraksınlar ve indirime gitmelerini istiyoruz.

kayzer-soze

Göreve geldiği gün “eskidi” diyerek 1,5 milyon TL`lik makam arabasını 5 milyon TL`lik yenisi ile değiştiren makam odasının mobilya ve halılarını yenileyen damadı FETÖ`den aranırken siyasi gücü ile onu yurt dışına kaçıran Meclis başkanı fedakarlık yapacak değil ya tabi ki asgari ücretli fedakarlıkta bulunacak. Bu insanlar zaten bizim çocuklarımız imam hatibe gidebilsin diye kontenjanları doldurmamak için kendi çocuklarını, torunlarını yabancı kolejlere göndererek yeterince fedakarlık yapıyor .

gollum

AKP'ye sorsan ülke hep iyiye gidiyor ama bu kadar büyümeye vatandaşın alım gücü nasıl düşüyor hala bunu açıklayacak bir bilim dalı bulunamadı.... Çomaroloji ile açıklayacaklar sanırım :)

basar-demirsoy

Ekonomik büyüme normal ki zaten, Enflasyon üretim hacmindeki daralmadan büyük olursa ekonomi büyüme verir. Basitçe bu sene 100 yumurta sattınız 1 liradan 100 tl kazandınız. Gelecek sene ise tanesi 1,25ten 90 tane sattınız ve 112,5 lira kazandınız. Bu durumda ekonominiz %12,5 büyüdü ama üretim hacminiz %10 azaldı ve enflasyon da %25

Görüş Bildir