Lüzumsuz Bilginin Kol Gezdiği İnternet Alemine Kalitesiyle Farkını Koyacak 14 Soru ve 14 Cevap

701PAYLAŞIM

İnternetin dehlizlerinden çıkardığımız bu bilgileri öğrendikten sonra beyniniz tabiri caizse ormanda on kaplan gücüne erişecek!🤓

Bu içerikte 1 malumat ve 1 Soru 1 Cevap Instagram hesapları kaynak olarak kullanılmıştır.

1. Vernem Nidahen ne anlama gelir?

Farsça bir deyim olan "Vernem Nidahen" birini öldürüp gömdükten sonra, izlerini silmek için üstünde çiçek yetiştirmek anlamına gelmektedir.

2. Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü Kopernik ve Galileo’dan önce bulan Türk alim kimdir?

Uluğ Bey. Türk matematikçi ve astronomi alimi Uluğ Bey, Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü Kopernik’ten 60, Galileo’dan ise 200 yıl önce bulmuştur.

3. Kitap okumak stresi azaltır mı?

İngiltere’de Sussex Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre akşam eve geldiğinizde ne kadar stresli olursanız olun 6 dakika bile kitap okusanız stres seviyeniz %68’e kadar düşebiliyor. Yani 10 dakikalık bir kitap okuma, neredeyse bir antidepresan kadar etkili oluyor.

4. Tatemae nedir?

Japonca bir kelime olan "Tatemae" içimizden geldiği gibi değil de bulunulan topluluğa göre davranmaya, gerçek duygularımızı bastırıp olması gereken şekilde hareket etmeye denmektedir.

5. Korsanlar gözlerine neden göz bandı takar?

Kaptan korsanlar gemiyi yönlendirmek için sık sık güverte ile depo ya da kamara arasında gidip gelir. Bu durumda göz sürekli karanlığa ve aydınlığa alışmaya çalışır ve bu da zaman kaybına neden olur. Zaman kaybını önlemek içinse göz bandı takarlar. Bant takılan göz karanlıkta, açık bırakılan göz ise aydınlıkta kullanılır.

6. Kendisi için "Hiç kimse bu kadar parasız olup da 'para' hakkında yazmamıştır sanırım." diyen ünlü düşünür kimdir?

Karl Marx.

7. Adronitis nedir?

Birini yeterince tanımanın ne kadar zaman alacağını düşünerek hüsrana uğramaktır.

8. Hedeflerimizi daha kolay gerçekleştirmenin yolu nedir?

Yapılan bir araştırmada bir grup öğrenciye 42 sayfalık ödev dağıtılır. Öğrencilerin yarısına ödev bütün olarak, diğer yarısına ise altışar sayfaya bölünmüş halde verilir. Araştırma sonunda ödevi parça parça alanların hem daha hızlı hem de daha başarılı bir ödev teslim ettikleri görülür. Yani hedefleri küçük parçalara ayırmak, gerçekleştirmemizi kolaylaştırır.

9. "İçimdeki şiir hayvanını durduramıyorum." diyerek binlerce şiir yazan şairimiz kimdir?

Fazıl Hüsnü Dağlarca.

10. Ördek sendromu nedir?

Ördekler suyun üzerinde sanki kayıyormuşçasına rahat bir görünüşle süzülürler. Oysa suyun altında, görünmeyen bir şekilde, ayakları sürekli çalışıyordur. Aynı şekilde sosyal medyada yansıyan mutlu, huzurlu görüntülerin perde arkasında sorunlu hayatlar vardır, görünmez. Sosyal araştırmacılar bu duruma ördek sendromu adı vermekteler.

11. 24 yaşında profesör olan ünlü filozof kimdir?

Friedrich Wilhelm Nietzsche. Derslerinde çok başarılı olan Nietzche, hocasının referansıyla Basel Üniversitesi Klasik Filoloji bölümüne profesör olarak atandı. 24 yaşındayken profesör olan Nietzsche, o döneme kadar atanmış en genç profesör unvanına sahip oldu.

12. Catfish nedir?

Online platformlarda kendini gerçek kişiliğinden farklı göstermeye çalışan kişilere denmektedir.

13. Dünyanın ilk kadın savaş pilotu kimdir?

Dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen’dir. 22 Mart'ta (1913) doğup 22 Mart'ta (2001) vefat etmiştir.

14. Hastane duvarlarındaki "sus" işareti yapan kişi kimdir?

Dilek Tunca. Aslında kendisi hemşire değildir. Kendisi fotoğrafın çekildiği yıllarda mankenlik ve fotomodellik yapmaktadır. Yurtoğlu ilaç firmasının hastanelere bir 'Sus Pankartı' yaptırmak istemesi üzerine, firma yüz olarak Dilek Tunca’da karar kılmıştır.

Eğer bu içerik ilginizi çektiyse kaliteli bilgi açlığı çekenler için hazırladığımız bir önceki içeriğimize de mutlaka göz atın.👇

Bilgi Deryasında Bir Kulaç da Ben Atayım Diyenlere Adriyatik Denizi Etkisi Yapacak 15 Soru ve 15 Cevap - onedio.com
Bilgi Deryasında Bir Kulaç da Ben Atayım Diyenlere Adriyatik Denizi Etkisi Yapacak 15 Soru ve 15 Cevap - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fakatm

birini öldürüp gömdükten sonra izlerini silmek için üstünde çiçek yetiştirmek mi insan böyle bir şeye neden ayrı bir isim koyar

coldhearted

Adronitise yakalanan catfishlerin ortamlarda tatemae takılması.

hamsi-bogart

SABİHA GÖKÇEN'İ BİLMEK YETTİ BANA,GURUR DUYDUM

ersen-eroglu

5. içeriği birisi sallamış bence.Söylediği şey karanlık için zaman kazandırır, ona da gerek yok.Karanlığa girdigi zaman açık olan gözüne fener mi tutuyor dışarı çıkınca sorun olmasın diye :) asıl görüş dışarıda lazım.

mads

#1 yanlış azıcık araştırın da yazın. İranlı sevgilime sordum. bu siteden de baktım.

mads

Link atamıyorum -teşekkürler onedio- ancak reddit " r/Persian Is there such an expression in Persian or just a made up? " yazdığınız zaman bulabilirsiniz.

Görüş Bildir