Londra Sokaklarında Yüzlerce Kişiye Her Akşam İftar Veren Koca Yürekli Öğrenci

 > 
278PAYLAŞIM

Londra'da Omar Salha isimli öğrenci arkadaşlarıyla birlikte 2011 yılında başlattığı 'Ramazan Çadırı' projesiyle şuan da 300'den fazla kişiye iftar yemeği veriyor.  Küçük bir ekibin başlattığı projede, yiyecekleri insanlara ulaştırmak isteyen gönüllü sayısı 5 yıl içinde 400'e ulaştı. Üstelik Omar 5 yıl önce yalnızca bağımsız bağışlarla başlayan projenin dünya üzerinde hızla 7 şehre yayıldığını söylüyor.

Doğu ve Afrika Dili ve Edebiyatı lisansüstü öğrencisi Omar Salha, 2011 yılında öğrenci arkadaşlarıyla birlikte başlatmış olduğu Ramazan Çadırı projesinde yalnızca etraftan gelen bağışlarla alınan ya da süpermarketlerden toplanmış az miktarda yiyeceği bir alışveriş arabasıyla dağıtıyordu. Bu yıl Ramazan ayında artık bir büyük bir çadırda güzel bir ışıklandırma yanında bir gönüllü ordusuyla birlikte iftar yemeği vermeye başladı ve artık çadırda yüzlerce kişiye iftar yemeği dağıtılıyor. 

28 yaşındaki Londra'lı öğrenci projesini şöyle anlatıyor; "2011'de ilk başladığımız zaman, bir alışveriş arabamız bir avuç da yiyeceğimiz vardı. Pek de sağlıklı değildi açıkçası, elimize geçenlerle idare ediyorduk. Çoğu yiyecek süpermarketlerden geliyordu. 10 ya da 15'imiz de çıkıp pizza, cips, çay, kahve, su ve hurma alıyorduk."

Londra'da Malet Sokağı Bahçesi'nde düzenlenen iftar çadırında her akşam 300'den fazla misafir ağırlanıyor.

Rooful Ali/ Ramadan Tent Project

Buzzfeed haber ekibine projeyi anlatan Omar, 5 yıl önce yalnızca bağımsız bağışlarla başlayan projenin dünya üzerinde hızla 7 şehre yayıldığını söylüyor. Manchester, Londra, Plymouth, İstanbul, Ndola, Toronot ve Portland'da da düzenlenen çadırlarda projenin başladığı günden beri binlerce gönüllü desteğiyle Ramazan Çadırı projeleri düzenlenmiş. Londra'da Malet Sokağı Bahçesi'nde düzenlenen iftar sofrasında gönüllü olmak için 400 kişi ismini projeye yazdırdı ve 300'den fazla misafir her akşam oruçlarını bu çadırda açıyor. İftar yemeğinin yanında, performans sanatçıları, girişimciler ve diğer dini gruplara mensup liderler de iftar yemeğinde Ramazan Çadırı projesi ailesine katılmışlar.

"İnsanların gelip iletişim kurabileceği bir alan yaratmak istedim."

"İnsanların gelip iletişim kurabileceği bir alan yaratmak istedim."
"İnsanların gelip iletişim kurabileceği bir alan yaratmak istedim."

Proje fikri Omar'ın aklına, farklı ülkelerden Londra'ya okumak için gelmiş Müslüman öğrencilerin aile sıcaklığında iftar yapacak bir mekan bulamadıklarını gördüğü zaman gelmiş. 

 “Çok basit bir konsept, Müslüman çoğunluklar olan ülkelerde Ramazan'da insanların gelip ücretsiz yiyecek alabilecekleri böyle açık bir çadır çok sık görülen bir şey." diye açıklıyor Omar ve ekliyor, "O ruhu burada Londra'da da yaşatmak istedim, insanların gelip konuşabilecekleri, herhangi bir dine mensup kişilerin davet edilebileceği, kökenleri ne olursa olsun gelip bir şeyler öğreneceği ve Müslüman komşularıyla ve diğer toplumlarla iletişim kurabileceği bir alan yaratmak istedim."

2011 yılından beri düzenlenen çadıra; performans sanatçıları, girişimciler ve diğer dini gruplara mensup liderler de katıldı

2011 yılında çıkan olayların kuzey Londra'yı 'paramparça ettiğini' söyleyen Omar, bunun da etkisi olduğunu ve Ramazan ayında Londra'nın ve Londralılar'ın ne kadar güçlü bir şekilde ayakta kalacağını gösterme fırsatı bulduğunu söylüyor. Müslümanlar ve İslam karşıtı söylemlerin medya üzerinde yayılması konusu kendisine sorulunca; bu projenin herhangi bir tepki olarak planlanmadığını ve ortam ne olursa olsun bunun yapılması gerektiğini belirtiyor.

“Naif davranıp içinde bulunduğumuz durumu inkar edemeyiz ama medyanın şiddetli saldırılarına rağmen, burada korkacak bir şey yok, lütfen gelip bakın. İnsanları gelmeye zorlamıyoruz, kapılarımız açık ve kapılarımız herkese açık."
Lübnanlı-Türk bir aileden gelen Omar Salha, Ramazan Çadırı projesini yönetmenin yanında, Sınır Tanımayan Futbol derneğinin de bir üyesi ve doktora tezini Müslüman futbol oyuncularının İslam diplomatları olarak değerlendirilmesi üzerina yazıyor.

Omar Salha'ya destek veren bir gönüllü ordusu da her akşam iftar çadırında çalışıyor.

"Konuştuğum bir çok genç insan, zaman zaman kuşak farkı yüzünden camilerde kendilerini pek rahat hissetmediklerinden ya da mekan sıkıntısı dolayısıyla yapacak bir aktivite bulamadıklarından bahsediyorlar. Bu yüzden, bu proje arkadaşların bir araya gelip, akşamı birlike geçirmeleri, yeni insanlarla tanışmaları ve arkadaş edinmeleri için bir fırsat. Bence yarattığımız bu ortam, bir özgüven hissi, aidiyet, güven ve saygıyı beraberinde getirdi."

"Zaten Ramazan ayının da anlamı bu değil mi, paylaşmak ve önemsemek ve cömert olmak."

Omar, Ramazan Çadırı Projesi'nin ayrıca çevreye duyarlılık yanının olduğunu da anlatıyor, ve artan yiyecekler için bir geri dönüşüm uygulaması yaptıklarını, anaerobik öğütme sistemi kullanarak yenilenebilen enerjiye dönüştürdüklerini ve iftar için aldıkları hurmaları etik tarım yapan kaynaklardan temin ettiklerini söylüyor.

"Burası hem genç Müslümanlara hem de gelmek isteyen herkese kapısı açık bir mekan."

"Burası hem genç Müslümanlara hem de gelmek isteyen herkese kapısı açık bir mekan."
"Burası hem genç Müslümanlara hem de gelmek isteyen herkese kapısı açık bir mekan."

Tabi projenin başlamasından beri bazı zorluklarla da karşılaşılmış. "Utanılacak bir şey değil tabi ama bazı akşamlar burada yiyeceğiiz bitti, çok da kalabalıktık. O yüzden bir anons yaptık ve misafirlerimizden yanındaki kişilerle yiyeceklerini paylaşmasını rica ettik. Zaten Ramazan ayının da anlamı bu değil mi, paylaşmak ve önemsemek ve cömert olmak."

Bir akşam da iftar çadırında jeneartörün mazotu bitince, herkes telefonun ışığıyla oturmuş. Omar o akşamı hala unutamadığını ve gelen misafirlerin de belki de şimdiye kadar geçirdikleri en güzel gece olduğunu söylediklerini ifade ediyor.

Omar, iftar çadırına gelen misafirlerinin sosyal bir ortamda bulunma fırsatı yakaladığını ve birbirleriyle iletşim kurabildiklerini söylüyor.

Omar ayrıca bir akşam çadıra gelen bir çifti anlatıyor; 70 yaşlarının üzerinde Kuveytli bir çift Omar'ın projesini Kuveyt TV'de duyup kalkıp Londra'daki çadıra gelmişler ve kendisine bir zarfın içinde bağış vermişler. Omar bu tip yardımların projeyi sürdürmelerini yüreklendirdiğini anlatıyor. Omar ve ekibi projeyi sürdürmeyi ve göçmen krizlerinden etkilenmiş bölgelere de genişletmeyi planlıyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir