Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Koruyucu Aile Olmak İsteyenlere Manevi Destek

0PAYLAŞIM

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) öncülüğünde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında, koruyucu aile olmak isteyen vatandaşların uygulamaya ait bilgi eksiklikleriyle dini çekinceleri giderilmeye çalışılıyor.

TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, yaptığı açıklamada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yürüttüğü Gönül Elçiliği uygulamasıyla devlet koruması altındaki çocuklara, sağlıklı gelişimleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayacak sıcak bir aile ortamı sunulduğunu söyledi.

Devlet korumasında bulunan çocuk sayısının şu anda yaklaşık 12 bin 600 olduğunu belirten Bilgin, bu çocuklardan 3 bin 728'inin, 3 bin 80 koruyucu aile yanında büyüdüğünü kaydetti.

Gönül Elçiliği uygulamasının, çocukların aile ortamında büyümelerini sağlayarak, sevgi, saygı ve dayanışma gibi değerleri kazanmalarına yardımcı olduğunu dile getiren Bilgin,"Uygulama, çocukların karşılaştıkları sorunları çözebilme yetisi ve öz güvenini kazanmış bireyler olarak hayata hazırlanmalarına da katkı sağlıyor" dedi.

Bilgin, aile ortamında büyüyen, yeterli sevgi alabilen, gereksinimleri düzenli karşılanan çocukların sağlıklı bireyler olabildiklerinin araştırmalarla da ortaya konduğunu vurguladı.

-Koruyucu ailelik ile evlat edinme karıştırılıyor

Türkiye Diyanet Vakfı KAGEM ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında koruyucu ailelik uygulamasını yaygınlaştırmak amacıyla 2013'te protokol imzalandığını anımsatan Bilgin, şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir