Kobani’ye Destek İçin Suruç’a Gitmek Valilik Kararıyla Yasak

18PAYLAŞIM
Kobani’ye Destek İçin Suruç’a Gitmek Valilik Kararıyla Yasak

İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği yazıyla, Kobani’de yaşanan olayların protesto edilmesi amacıyla Suruç’a gidişlerin ‘tehlikeli sonuçlar doğurabileceği’ nedeniyle engellenmesi talimatını verdi.

IŞİD’in Suriye’nin Türkiye sınırındaki, Kobani olarak bilinen Ayn El Arap çevresindeki köylere saldırmasıyla birlikte Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine başlayan mülteci akını sonrasında yurt genelinden Kürt kökenli birçok grup Suruç’a gitmek için harekete geçti. 

Milliyet'ten Tolga Şardan'ın haberine göre, Kobani halkına destek verilmesi amacıyla başta HDP ve BDP’nin yaptığı çağrıların ardından harekete geçen Şanlıurfa Valiliği, bölgede güvenlik zafiyetinin yaratılmasını önlemek amacıyla kent genelinde Kobani’ye destek kapsamında her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, çadır kurma, stant açma gibi etkinliklerin gerçekleştirilmesini tamamen yasakladı.

Bu yasak üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığı, tüm valiliklerin yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ‘acele’ koduyla özel bir talimat yazısı gönderdi. İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan iki sayfalık yazıda, yasaklama kararının gerekçesi olarak ülke genelinden Suruç’a gelerek sınır bölgelerine yakın yerlerde yapılacak protesto eylemlerine katılacak kitlelerin, can güvenliği açısından son derece tehlikeli bir durum yarattıkları kaydedildi. Yazıda, yaşanacak olumsuz olayların ülke açısından bazı uluslararası problemlerin doğmasına yol açacağı düşünüldüğü belirtilirken, Anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlama ve yasaklama şartlarının doğrudan ve açıkça oluştuğu vurgulandı.

‘Kontrolsüz gruplar’

Bakanlık yazısında, Şanlıurfa Valiliği’nce verilen yasaklama kararına karşın yurt genelinde illerden Şanlıurfa ve Suruç’a yoğun biçimde kontrolsüz grupların geldiğinin tespit edildiği bilgisine yer verildi. Yaşanan bu durumu, ilçe halkının ve göç eden mültecilerin can güvenliklerinin sağlanmasında ve sınır hattında alınan önlemlerde zafiyet doğurabileceği açıklanan yazıda, illerden yasaklanan etkinliklere katılmak amacıyla grupların yola çıkması durumunda yoğun görülen yerlerde durdurularak araçların Şanlıurfa ve Suruç’a gelmelerinin engellenmesi talimatı verildi.

Sınırdaki o alan gazetecilere yasaklandı

Öte yandan Evrensel'in DİHA'yı kaynak gösterdiği haberine göre basın mensuplarının canlı yayın yaptığı alana giden asker, gazetecileri ve vatandaşları alandan uzaklaştırdı. Askerler yasağa "2565 Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu"nu gerekçe gösterdi. Gazetecilerin "Neden böyle bir uygulamaya gidildi?" sorusuna askeri yetkililer, Valiliğin emir vermesi üzerine uygulamayı başlattıklarını söyledi. Dün IMC TV kameralarına yansıyan ve CHP'li Sezgin Tanrıkulu tarafından da Meclis'e taşınan 'IŞİD sınır ihlali yapıyor' iddialarıından sonra bugün bölgenin apar topar yasaklanması dikkat çekti. 

Milliyet ve DİHA 

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir