Bir Engelli 'Kentsel Dönüşümün' Altında Kaldı

 > -

Bir Engelli 'Kentsel Dönüşümün' Altında Kaldı

Ankara Altındağ ilçesinde kentsel dönüşüm kapsamında bir binanın yıkımı sırasında meydana gelen göçükte engelli bir kişi hayatını kaybetti. Göçük mahallede devam eden dönüşümdeki mağduriyetleri de ortaya çıkardı.

İsmetpaşa mahallesi temmuz 2013'te Afet Yasası kapsamında "riskli alan" ilan edildi. Mahallenin bir kısmı da Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü dönüşüm kapsamında bu sabah beş katlı binanın yıkılması sırasında göçük meydana geldi.Yıkılan binanın yanındaki gecekondunun üzerine devrilmesi sonucu burada yaşayan 68 yaşındaki engelli Öcal Çetinkaya göçük altında kalarak hayatını kaybetti. İki çocuk babası olan Çetinkaya, çorap satarak geçimini sağlıyordu.

Görgü tanığı: Deprem sandık

bianet'e konuşan olayın görgü tanığı bir taksici şöyle dedi:

"Sohbet ediyorduk. Yanımızdan da ölen Öcal amca geçiyordu topallayarak. Sonra bir anda pat diye bir ses geldi ve ortalık toz duman oldu. Deprem oluyor sandık. Dışarı çıktık. Kimse ikaz etmemişti. Millet dedi Öcal amca içerde. Sonra enkaz yaptılar. Ölüsünü buldular.

"Belediye: Önlemleri almışlardır

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden bir yetkili yıkım işlerini kendilerinin değil müteahhit firmanın yaptığını belirterek "Güvenlik önlemlerini aldıklarını biliyoruz. Ancak ne olduğu daha sonra ortaya çıkacak" dedi.

Mimar Tezcan: Güvenlik önlemi yok

Olay yerinde inceleme yapan TMMOB'a bağlı Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, hiçbir güvenlik önlemi alınmadan kimseye haber verilmeden yıkım gerçekleştirildiğini söyledi.

"Yıkım olacak diye 4 gün önce emniyet şeridi çekmişler. Ancak bugün yıkımdan önce kimseye haber vermeden gelip yıkmışlar. Hiçbir ikaz, güvenlik önlemi yok. Oysa etrafta bir hayat devam ediyor. Zaten bakkalın da deposu yıkılmış, demir kepengi olmasa orası da göçük altında kalacakmış. Gittiğimizde bir yetkili dahi bulamadık. İçeri girmeyin diyecek biri bile yoktu.

"Mahallede afet yasası kapsamında riskli alan ilan edildikten sonra acele kamulaştırma yapılmış. Zaten gecekondu başına 30 bin falan vermişler. Her yerde gördüğümüz bir talan söz konusu. Yangından mal kaçırır gibi de binaları yıkıyorlar. Bu afet yasasının ilk uygulamalarının beklenen sonuçları.

"Otel sahibi: Çatımı sökmek istediler

Yıkılan binanın karşısında yer alan Yat Oteli'ni sahibi Abdulkadir Turan da yürütmeti durdurma kararına rağmen otelini çatısını sökmeye çalıştıklarını söyledi.

Nilay Vardar | Bianet

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir