Kenarda Biraz Birikimim Olsun Diyenlere Para Biriktirip Tasarruf Etmeleri İçin 23 Öneri

23PAYLAŞIM

#12 Acilen denemem lazım.😮

Kaynak: https://www.savethestudent.org/shopping/...

1. Ürünleri sonuna kadar kullanın.

Diş macununu sıktığınızda artık ürün gelmiyorsa ambalajını kesin. İçinde size bir hafta daha yetebilecek miktarda ürün olduğunu görebilirsiniz. Bu tekniği şampuanlarınız, nemlendirici kremleriniz ve daha birçok ürün için kullanabilirsiniz.

2. Arabayla yavaş giderken pencerelerinizi açın ve hızlı giderken klimayı kullanın.

Bazen pencereleri açıp klimayı kapatmak araba yolculuklarında daha mantıklı olabilir. Klima yakıtınızın yüzde beşini kullanır yani klimayı kapatarak yakıttan tasarruf edebilirsiniz. Yüksek hızda giderken ise pencereleriniz açıksa sürtünme artacaktır ve bu motorun tekerleklerin dönmesini sağlamak için daha fazla çalışmasına neden olacaktır. Bu yüzden düşük hızda pencereleri açmalı yüksek hızda ise klimayı çalıştırmalısınız.

3. Arabanızı depo tamamen doluyken ya da az da olsa doluyken kullanmayın.

Deponuzu tamamen doldurmamanızın söylenmesi garip gelebilir fakat bunun bilimsel bir nedeni vardır. Deponun dolu olması motorun daha fazla çalışmasına neden olacaktır. Arabanızı sürekli çok az yakıt ile kullanmanız ise motorun zarar görmesine neden olacaktır. Bu yüzden aracınızı yüzde elli ve yüzde yetmiş beş dolulukta bir depo ile kullanmalısınız.

4. Haftada iki gün vejetaryen beslenin.

Et oldukça pahalı bir besindir. Haftada birkaç gün vejetaryen gibi davranmanız tasarruf etmenizi ve daha fazla sebze yemenizi sağlar.

5. Bedava kitap okumak için kütüphaneyi kullanın.

Kitap okumayı çok seviyor olabilirsiniz ya da dersleriniz için kitap okumanız da gerekiyor olabilir. Kitapları satın almak yerine kütüphaneden alıp okuyarak tasarruf edebilirsiniz.

6. Kitapları ücretsiz okumak için bazı veri tabanlarını da kullanabilirsiniz.

Eğer yakın çevrenizde bir kütüphane yoksa Google Scholar ve Google Books gibi çevrimiçi veri tabanlarını da kullanabilirsiniz. Bazen kitapların sadece bazı bölümlerini okumak isteyebilirsiniz. Bu platformlardan kitabın tamamını satın almanıza gerek kalmadan ilgili bölümü okuyabilirsiniz. Bu şekilde de kitap masrafından tasarruf edebilirsiniz.

7. Yeni bir eşya alırken eskisini satın.

Yeni bir eşya aldığınızda eskisini satabilir ya da başka bir ürünle takas edebilirsiniz. Örnek olarak eski telefonunuzu satarak bir miktar para kazanabilirsiniz.

8. Alışveriş sitelerindeki sepetinizi boşaltın.

Tabii ki hiçbir şey almazsanız hiç para harcamazsınız ama çoğu alışveriş sitesi sepetinizdeki ürünleri almadığınızda size bu konuda e-posta ya da bildirim göndererek indirim sunarlar. Bunun nedeni sizin hiçbir şey almamanızdansa kendi sitelerinden alışveriş yapmanızı tercih etmeleridir. Bu aynı zamanda emin olmadığınız ürünleri satın almamanızı da sağlar.

9. Spor salonu üyeliğiniz varsa iptal edebilirsiniz.

Spor salonuna üye olduğunuzda aylık belli bir miktarı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Kısa zamanda spora gitmekten vazgeçebilirsiniz. Ayrıca forma girmek için daha az masraflı yollar da deneyebilirsiniz. Üniversitede okuyorsanız okulunuz spor salonunu ücretsiz kullanmanıza izin veriyor olabilir. Başka bir seçenek olarak da spor ile ilgili ücretsiz uygulamalar indirerek veya antrenman videoları izleyerek spor yapabilirsiniz.

10. Telefonunuza kasko yaptırmayı düşünün.

Çoğu insan telefonlarını yere düşürebilir ya da yanlışlıkla telefonlarına zarar verebilir. Kasko yaptırmak para harcamanıza neden olabilir. Fakat kaskoya vereceğiniz ücret yeni bir telefon almaya ya da telefonunuzu tamir ettirmeye harcayacağınızdan çok daha düşüktür. Yani dikkatsiz bir insansanız telefonunuza kasko yaptırmak mantıklı bir seçenek olabilir.

11. Haftada bir gün hiç para harcamayın.

Bir gün para harcamamak göründüğünden zor olabilir. Bu konuda düşünürseniz günde otobüs için ya da atıştırmalık olsa bile en az bir şeye para harcadığınızı fark edebilirsiniz. Kendinizi biraz kısıtlayarak haftada en az bir gün hiç para harcamamayı deneyebilirsiniz. Ulaşım için gerçekten gerekliyse para harcayabilirsiniz fakat o gün için yürümeyi de seçebilirsiniz. Bunun için alışverişinizi haftalık olarak yapmanız gerekebilir. Bu teknik sayesinde para harcama konusunda daha dikkatli olursunuz. Bu da uzun vadede çok işinize yarar.

12. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

Televizyon ya da telefon aboneliklerinizi yenileme zamanı yaklaştıysa müşteri hizmetleri temsilcisi ile konuşabilirsiniz. Eğer size daha uygun bir tarife sunulmazsa farklı bir markadan abonelik alacağınızı söyleyebilirsiniz. Bu şekilde marka sizi kaybetmek istemediği için size uygun ve uzun vadeli seçenekleri söyleyebilir. Aldığınız servisten memnun değilseniz müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek bu durumu anlatmak servisi direkt olarak iptal ettirmekten daha etkili olacaktır. Bu sayede memnun olmanızı saplamak için size yeni fırsatlar sunacaklardır.

13. Burs almaya çalışın.

Eğer öğrenciyseniz burs almak birçok masrafınızı karşılarken size yardımcı olacaktır. Sadece okulunuzdan burs almak yerine öğrencilere burs sağlayan kurumları da araştırabilirsiniz.

14. Temizlik malzemelerine ucuz alternatifler bulun.

Evinizde bulunan ürünleri temizlik ürünlerine alternatif olarak kullanabilirsiniz. Bu alternatif ürünlere sirke, limon ve hatta kola örnek olarak gösterilebilir.

15. Daha az elektrik kullanın.

Para biriktirmeye çalışırken elektriği savurganca kullanmak çok mantıklı olmayacaktır. Enerji tasarrufu saplayan ampuller kullanabilirsiniz. Odadan çıktığınızda ışığı söndürebilirsiniz. Kombiyi açmadan önce daha kalın giyinmeyi deneyebilirsiniz. Bunlara ek olarak kullanmadığınız cihazların fişini çekebilirsiniz.

16. Arabanızın tekerlerini daha fazla şişirin.

Bu durum hem arabada daha güvenli yolculuk etmenizi sağlar hem de yakıt masrafından yüzde üç tasarruf etmenizi sağlar. Tekerlekleriniz havası indiğinde arabanız daha fazla güç harcar. Bu yüzden tekerleklerinizi şişirmelisiniz.

17. Kendi yiyeceklerinizi yetiştirin.

Eğer kendi sebzelerinizi büyütebilirseniz yemek masrafından tasarruf edebilirsiniz. Çok büyük bir alana ya da birçok alet edevata ihtiyaç duymadan küçük sebzeleri büyütebilirsiniz. Saksı bile almadan tohumları evde bulabileceğiniz kova, bardak ve kaplara ekerek sebzelerinizi büyütebilirsiniz.

18. Sinemaya yoğun olmayan saatlerde gidin.

Hafta sonları ve akşam saatleri film izlemek için daha cazip geliyor olabilir. Fakat bu saatlerde daha fazla para ödersiniz. Hafta içi ve erken saatlerde sinemaya giderseniz daha uygun bir ücret ödeyerek tasarruf edebilirsiniz.

19. Tuvaletinize bir tuğla koyun.

Her sifon çekişinizde tuvaletler oldukça fazla su harcarlar. Tuvaletinizin arkasındaki depoyu açıp içine bir tuğla koymanız fazla su kullanımını engelleyebilir. Daha az su kullanarak tasarruf edebilirsiniz.

20. Açken market alışverişi yapmayın.

Muhtemelen yemek yapmak için alışverişe çıkıyorsunuz fakat karnınız aç alışveriş yaptığınızda ihtiyacınız olandan daha fazla para harcarsınız. Karnınız açken yiyecekler daha çok dikkatinizi çeker ve ihtiyacınız olmayan ürünleri alarak paranızı boşa harcarsınız. Haftada bir kez toplu alışveriş yaparak bu durumu engelleyebilirsiniz.

21. Sadece ünlü bir marka olduğu için ürünleri almayın.

Birçok çok ünlü olmayan markanın ürünleri ünlü ve pahalı marka ürünleri ile aynı işlevi görür. Bu kahve, vitamin ve kıyafet gibi birçok ürün için geçerlidir.

22. Yiyeceklerinizi dondurun.

Birçok insan yiyeceklerini bozulduğu için yemeden atabilir. Yemeklerinizi planlayarak ve yiyeceklerinizi dondurarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Dondurabileceğiniz yiyecekler arasında ekmek, süt ve makarna da yer almaktadır. Arta kalan yemekleri dondurup daha sonrasında yiyebilirsiniz. Böylece yemek söylemekten veya atıştırmalık almaktan daha sağlıklı ve ucuz bir yol seçmiş olursunuz.

23. Akşam dışarı çıkarken yanınıza sadece nakit para alın.

Bu bilinen bir yöntem olabilir fakat gerçekten dışarı çıktığınızda fazla para harcamamanızı sağlar. Ne kadar bütçenize dikkat etseniz de eğlenirken kredi kartı ile harcadığınız paranın farkına varmayabilirsiniz. Yanınıza sadece yeterli miktarda nakit alırsanız fazla harcamalardan kaçınmış olursunuz.

Bu tavsiyelerden hangilerini uygulamayı düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.👇

Bütçe Dostu Bir Market Alışverişi Yapmanın Altın Değerindeki Püf Noktalarını Açıklıyoruz - onedio.com
Bütçe Dostu Bir Market Alışverişi Yapmanın Altın Değerindeki Püf Noktalarını Açıklıyoruz - onedio.com
Girişimcilerin Başarılı Olmak Adına Aslında Neleri Feda Etmeleri Gerektiğini Adım Adım Açıklıyoruz - onedio.com
Girişimcilerin Başarılı Olmak Adına Aslında Neleri Feda Etmeleri Gerektiğini Adım Adım Açıklıyoruz - onedio.com
Yaptığı İşte Stresten Karnına Ağrılar Girenlerin Kesinlikle Uygulaması Gereken 15 Etkili Yöntem - onedio.com
Yaptığı İşte Stresten Karnına Ağrılar Girenlerin Kesinlikle Uygulaması Gereken 15 Etkili Yöntem - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

24- doğru partilere oy verin. Yoksa mesela almak istediğiniz bir arabanın peşinatı için 12 ay biriktirirsiniz. Ama devletiniz yaptığı zamla bir gecede cebinizden alıverir o parayı.

favilla

Para birikmez borç ödenir. Zira biriktireyim dersen, ihtiyacindan çok fazlasını yanına alır, çok azını kenara ayırsin. Kenarda paran olduğu fikri yüzünden de hiç bı zaman ayirdigin kadarıni harcamazsin, hep rahat harcarsin ve eninde sonunda o para o kenardan avuçlarina kayiverir 😊 Ama bir yatırım yapıp ya da mal alıp onun borcunu odersen o zaman birikim yapılabiliyor iste

aytunc

19. Tuvaletinize bir tuğla koyun.??? Ne alaka? o deponun içinde bir şamandıra mevcut ve üzerinde alacağı su miktarını ayarlayabileceğin bir sistem var zaten... Bu kadar cahil olmayın lütfen...

erlik

çoğu çok saçma olmuş. Lastikleri aşırı şişirmek lastiğin orta kısmının daha çabuk eskimesine ve aracın tutunduğu alan azaldığı için fren mesafesinin armasına, virajlarda savrulmalara sebep olur. Ayrıca sifonların içinde kapağı kaldırdığınızda şamandıra üzerinde yivli bir parça göreceksiniz. Bu parça şamandıranın yukarı, aşağı oynayarak ayarlanmasını sağlar. Dolayısıyla tuğlaya falan gerek yok. Ayrıca 1 gün para harcamamak ne ki. Yeri geliyor 29 gün para harcayamıyoruz.

gencfbli_07

Ne günlere kaldık yaa

Görüş Bildir