Kayıp cennet İğneada

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Fotoğrafçı Murat Tellioğlu, İğneada gezisini sizler için fotoğraflayarak deneyimlerini paylaştı.

Kesintisiz 20km lik bir kumsala sahip İğneada, hızla gelişiyor ve artık tatilcilerin gözde yerleri arasında bulunuyor.

Longos ( subasar ) ormanları sahip olduğu özellikleri itibariyle ekvatoral kuşağın Mangrove ormanlarının ılıman kuşaktaki karşılığıdır. Ilıman kuşakta ender bir yayılış gösteren bu önemli ekosistemlerden birisi de İğneada Longosu’dur.

Kumsal deniz kabuklaryla kapli, kumsalda yürürken değişik şekillere sahip deniz kabuğuna rastlıyorsunuz.

Yağışların yoğun olduğu mevsimlerde ormanların içindeki su seviyesinin yükselmesiyle oluşan bu ekosistem, bir doğa mucizesi olarak tanımlanıyor.

Daha önce hiç gitmediğim bu güzel yaşanası bölgenin çok özel bir doğa parçası olduğunu görmüş olmak beni mutlu etti. İgneada longos ekosistemi Avrupa’nın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük longosu durumunda

Hálá geleneksel havasını koruyor İğneada. 20 km.’lik upuzun ve geniş sahili, beyaz kumu ve içilecek kadar temiz deniz suyuyla, sakin plaj arayan tatilcilerin tercih ettiği bir belde.

Deniz kabuğu meraklılarnın, yüzlerce değişik türdeki kabuklardan toplamak için yazın buraya geldiğini anlatıyor yöre halkı.

Altın çıkarma çalışmalarından, maliyeti sebebiyle vazgeçilmiş. Bulgaristan sınırına 12 km uzaklıktaki İğneada’ya, yazın Lüleburgaz’dan kalkan otobüslerle de gelebiliyor.

İğneada’da balıkçılık ayrı bir zevk, birçok insan hem ticareti için hemde zevki için balıkçı tekneleriyle balığa çıkıyorlar.

İğneada kumsalında Maden Tetkik Arama Enstitüsü tarafından altın zerreciklerinin bulunduğu tespit edilmiş.

Genellikle yaşlı nufusa sahip İğneada köylerinde, köy meydanlarındaki kahvehanelerde insan sayisi da oldukça azalmış görünüyor.

Doğal yapılarını koruyan köy evlerinde, duvarlarda halen eski usul tezek sıvalar görülmekte.

Bu güzel gözlü yaşı 100′e yaklaşmış ama hala dinç nineye selam veriyorum, gözleri parlıyor ve soruyor evladım nasılsın neye geldiniz bu köye, kendisine ilgi göstermemizden çok mu çok mutlu oluyor ve çekinerek bize poz veriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

AltınTercih
Görüş Bildir