Görüş Bildir
Haberler
Karakolda Dövülen Kadına Polislerden 8 Kat Fazla Ceza

Karakolda Dövülen Kadına Polislerden 8 Kat Fazla Ceza

Onedio Medya
06.06.2014 - 10:09 Son Güncelleme: 06.06.2014 - 15:24

İzmir'de Karabağlar Polis Merkezi'nde Fevziye Cengiz i simli kadını dövdükleri görüntülerle ortaya çıkan polislerin 'işkence' suçundan yargılandığı davada skandal yaşandı. İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada mütalaasını veren savcı Göksel Er, işkenceden yargılanan 3 polisten 2'sine 1,5 aydan 1 yıl 1 aya kadar hapis cezası isterken, bir polisin ise beraatına karar verilmesini talep etti.

Savcı Er, mağdur Fevziye Cengiz hakkında ise polislere hakaret ettiği ve direndiği gerekçesiyle 2 yıl 1 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası istedi. Fevziye Cengiz dövülürken perdeleri kapatarak dışarıdan görülmesini engelleyen polis Nevzat Ataseven'e ise, 'yaralama suçuna yardım' etmekten sadece 3 aydan 9 aya kadar hapis cezası verilmesi istendi.

SAVCI DAYAK YİYEN KADINI SUÇLU BULDU

Polis Merkezi'nde iki polis tarafından yere yatırılarak kelepçelendikten sonra dakikalarca dövülen Cengiz'in 'gözaltına alınırken hakaret ettiği, tırmaladığı ve ittiği' i ddia edildi. Savcı Er, görüntülere yansıyan dayağı işkence saymama gerekçesini ise, 'Sanık polisler işkence kastı ile değil, kendilerine hakaret edilmesinden duydukları kızgınlıkla bu suçu işlemişlerdir' ifadesiyle açıkladı.

Polisler hakkında açılan, 'yaralama' davasında da skandallar yaşandığı anlaşıldı. Görüntüleri izleyerek bilirkişi raporu hazırlayan iki polisin, görüntülerdeki dayaktan hiç bahsetmedikleri ortaya çıkınca sanık polisler hakkındaki dava da, 'işkence'ye dönüştü ve dava ağır ceza mahkemesine gönderildi. Ancak İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada mütalaa veren savcı Göksel Er, skandala imza attı. Savcı, polise küfrettiğini savunduğu Cengiz'in, eşinin ve damadının polisin Cengiz'e küfür ettiği yönündeki ifadelerini 'akrabaları' olduğu için inandırıcı bulmadığını belirtti.

Duruşmada taraf avukatları süre istedi. Mahkeme heyeti de duruşmayı bu nedenle erteledi.

DAYAK KAMERA KAYITLARINDA

İzmir'de 2011'de ailesiyle birlikte eğlenmeye gittikleri müzikholde gözaltına alınan Fevziye Cengiz'in karakoldaki görüntülerinde; polisler Hakan Yörük ve Beyit Sezgen'in, genç kadını dakikalarca dövdüğü, dayağı baştan sona izleyen polis Nevzat Ataseven'in ise perdeyi çekerek olayı gizlemeye çalıştığı görülüyor. Polisler, Cengiz'in kendilerine direndiğini, küfür ettiğini iddia etti.

Habere Dikkat

Kaynak: http://www.haberedikkat.com.tr/haber/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam