Kanye West Bile Telefon Parolasını 000000 Yapmışken Kişisel Verilerin Önemini Bildiğinizi Pek Sanmıyoruz

-

Mobil telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda ihtiyacımız olacak şeylere ek olarak bir de izni olmadan kimsenin erişmesini istemediğimiz şeyleri depoluyoruz. Bundan da kaçış yok, peki kişisel verilerimizi korumakta ne kadar iyiyiz?

Mesela Kanye West'in akıllara zarar ekran kilit parolası 000000 gibi tahmin edilebilir önlemler mi alıyoruz?

Bu görüntü bugünlerde sosyal medyanın tam ortasında. Herhalde kolay hatırlayabilmek için böyle yapmış...

Biz de kolay hatırlayabilmek adına, daha da ilginci nasılsa başımıza ciddi bir şey gelmeyeceğini düşünerek benzer yaklaşabiliyoruz bu parola konusuna.

Ama valiz şifreler gibi telefon şifrelemek pek de sağlıklı değil. Çünkü ne zaman ne olacağı, kimin telefonumuzu ele geçireceği ya da ele bile geçirmeden uzaktan erişebileceğini kestiremeyiz.

Pekala basit çözümler üretebiliriz.

Telefonun içeriğinden önce kendisini koruma altında tutmak gerekiyor, her yıl milyonlarca telefon çalındığını varsayarsak ilk odaklanılması gereken nokta bu.

Ardından bizi internete ulaştıran kablosuz ağlara bir bakalım. Özellikle oturduğumuz bir mekânın, yabancı bir şirketin kablosuz ağı her zaman güvenli olmayabilir. Bu tip açık ağlar içerisinden geçen bilgilere erişebilecek bazı modifikasyonlara uğradığında işler çirkinleşebilir.

Bu tip ağlara bağlanıldığında banka işlemleri ya da parola gerektiren işlemleri yapmamak mühim.

Bunlarla bitmiyor, kişisel verileri korumak öyle sandığımız kadar kolay değil.

Bir diğer adım, telefonunuzun işletim sistemini sürekli güncel tutmak. Ortaya çıkan yeni risklere karşı geliştirilen güncellemeler kontrol edemeyeceğimiz bazı sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırıyor.

Güçlü ve kimseyle paylaşmadığımız bir şifrenin rolünü de unutmayalım ve soralım, telefonları bir kenara bırakarak tüm bunlara dikkat etmedik ve kişisel bilgilerimiz ortalıkta olsun.

Bundan ne çıkar?

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan Facebook skandalında olduğu gibi bilgilerimiz kullanılarak seçimlerimiz bile etkilenebilir.

Sadece maddi kayıplardan bahsetmiyoruz anlayacağınız. Telefonunuz ya da sosyal medya hesabınız, her yerde kişisel verilerden izler varken işimiz zor.

Esasen kişisel verilerimizin risk altında olduğu tek yer yeni teknolojilerde gizli değil.

Bir kısmının önüne bile geçemiyoruz, örneğin Amerika'da birçok eczanenin teknoloji devlerine kişilerin verilerini sattığı ortaya çıkmıştı.

Artık önlem almaya da başladığımız kameralardaki risk de ortada, bir firma insanların reklam izlerken verdikleri tepkileri ölçmek için kameradan yüzlerini izleyen bir uygulama geliştirdi. Kullanan şirketlerin sadece bir kısmı bunu itiraf etse de...

Tıpkı Mark Zuckerberg'in yaptığı gibi kameralarımızı bantla kapatıyoruz.

Açık konuşmak gerekirse mikrofonlarımıza erişmek de pek zor değil.

Bazı uygulamalar kullandığı eklentiyle arka planda mikrofonu açıp, sadece sizin değil ortamın da ses kaydını alabiliyor. İtalya tatili hakkında arkadaşlarınızla sohbet ettikten on dakika sonra Google'da karşınıza Roma uçak bilet kampanyası çıkması bir tesadüf değil.

Bunun önüne geçebilmek için telefon ayarlarından mikrofona erişimi kısıtlamak ya da telefonları kullanılmayan her an çantada, cepte tutmak iyi bir korunma yöntemi olabilir.

Madem parolalarla başladık parolalarla bitirelim. 'Amman dikkat kullanmayın' diyeceğimiz bazı parolalar var.

Her yıl en sık kullanılan ve en kolay tahmin edilen parolalar yayınlanır, listede her zaman olan bazı parolalar var. Mesela 123456 ya da 1234567 gibi parolaları valiz şifrelemek için bile kullanmamak gerekiyor. 

Doğum tarihimiz, doğum yerimiz ya da memleketimiz, tuttuğumuz takımın kuruluş yılı da parolalarımızdan sonsuza dek uzaklaşmalı.

Sözün özü, mevzu telefonda başlayıp bitmiyor, kişisel verilerimize sahip çıkmak şart, yoksa başımız ağrıyabilir.

Kanye West'in parolasını gördünüz, daha iyisini yapmamız gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eluine

"Kişisel Verilerin Önemini Bildiğinizi Sanmıyoruz" ? Biz malız tamam.

nukleerbaslikliterlik

Moral bozmak istemem ama en güvenli şifreleri bile 1-2 gün içinde çözüyorlar. Snowden'ın kendisi diyor bunu. Hiçbir şifre güvenli değildir sadece ulaşmak isteyeni yavaşlatır. Saniyede 1 trilyon şifre tahmini yapabilecek sistemler var.

Başlıklar

DeepMindFacebookİtalyaKanye WestMark ZuckerbergSosyal Medya
Görüş Bildir