Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kan Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 13 İlginç Bilgi

-

"Zaten insan dediğin nedir ki; biraz kan pıhtısı, biraz da ironi." demiş Ahmet Mümtaz Taylan. Gerçekten de öyle değil miyiz her birimiz?

Kan, insanlığın ilk zamanlarından beri her zaman önemli olmuş; kimine göre korkutucu, kimine göre büyüleyici bulunmuş bir yaşamsal sıvı. Peki hakkında gerçekte ne kadar şey biliyoruz? Hep beraber bakalım.

1. Kan gruplarının varlığı 1900'lere kadar bilinmiyordu.

İlk defaysa 1901 yılında, Karl Landsteiner tarafından keşfediliyorlar. Karl, farklı insanlardan aldığı kanları birleştirince zaman zaman bir pıhtılaşma olduğunu görüyor. Araştırmaları sonucunda da kan gruplarının varlığını keşfediyor ve A, B, 0 olarak adlandırıyor.

2. Kanı belirleyen tek gruplama AB0 değil, nitekim şuan onaylı tam 33 gruplama sistemi bulunuyor.

Bu gruplama sistemlerinden bazıları ise Lutheran, Duffy, Hh/Bombay ve Ok gibi gruplamalar.

3. Kan gruplarını belirleyen şeyler, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki moleküller.

Kan grubu, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki farklı moleküller sayesinde belirleniyor. Alıcı ve verici moleküller arasındaki bir uyumsuzluk, kan nakli sonrası bağışıklık sisteminde ölümcül bir reaksiyonu tetikleyebiliyor.

4. Her insanda ortalama olarak 5-6 litre arası kan bulunur.

Bu miktar ortalama vücut ağırlığının %7-8'ini oluşturur. Kanın yarısı, sıvı olan bölümden yani plazmadan meydana gelir. Diğer yarısı ise kanın içinde çeşitli görevler üstlenmiş olan hücreler veya moleküllerdir.

5. Kan grupları yalnızca insanlara özel değildir.

Örnek vermek gerekirse, köpeklerde de 12'den fazla farklı kan grubu olduğu tespit edilmiştir.

6. Kan grupları keşfedilmeden önce doktorlar, insan ve hayvanlar arasında kan naklinin yapılabileceğini düşünüyordu.

Günümüzdeki bilgilerimizi göz önünde bulundurursak, bu hiç de akıllıca değil.

7. 1667 Aralık'ında, Jean-Baptiste Denis adlı bir doktor, bir adamın zihinsel hastalığını geçirmek amacıyla vücuduna dana kanı enjekte ediyor.

İlk aşamada bir gelişme görmeyince, ikinci bir kez enjekte işlemine başvuruyor. Hasta bu ikinci denemeye tepki veriyor, baya kötü bir şekilde: Sürekli şekilde kusma, siyah renkli idrar ve dayanılmaz böbrek ağrıları... Daha sonra doktor, üçüncü bir deneme yapıyor ve sonrasında hasta ölüyor.

Cinayet suçlamasıyla doktor mahkemeye çıkarılıyor; fakat yapılan araştırmalar hastanın aslında siyanürle zehirlendiğini ortaya çıkarınca doktor beraat ediyor. Takip eden günlerde olayın aslı anlaşılıyor. Nitekim diğer doktorların, Denis'in yönteminin yanlış olduğunu düşündükleri için bir trend başlatmadan önce hastayı zehirlediğini ve yöntemin ölümcül olduğunun düşünülmesini istedikleri öğreniliyor.

8. Direkt olarak kanla beslenen 14 bin farklı böcek türünün bulunduğu tespit edilmiştir.

9. James Harrison adlı bir adam, kan vererek bugüne kadar 2 milyon insanı kurtarmıştır.

13 yaşındayken bir ameliyat için 13 litre kana ihtiyacı olan James Harrison, 18 yaşına girer girmez bir nevi insanlığa olan borcunu ödemek istemiştir. Harrison'ın kanıyla ilgili özel bir durum mevcuttur. Nitekim kanında oldukça nadir olan bir antijen keşfedilmiştir, bu antijen Rhesus hastalığını tedavi etmektedir. James bugüne kadar 1000 kez kan bağışı yaparak 2 milyon kişinin hayatını kurtarmıştır.

10. Kağıt kesiklerinin çok fazla acımasının nedeni, sonrasında genelde kan akmadığı için sinirlerin korunamamasıdır.

Bunun nedeni de kan akmayacak kadar küçük derecede, deriye mikroskobik bir boyutta zarar verilmiş olması.

11. İnsan korneası oksijen desteğini direkt olarak havadan alıyor, kandan değil.

12. Kanımızda yaklaşık olarak çeyrek miligram altın bulunuyor.

13. Sivrisinekler genelde 0 kan grubuna sahip insanları tercih ediyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-qelmez

Peki Kan nedir https://www.sendebilgilen.com/kan-nedir-nelerden-olusur/

hacitalha

"Her insanda ortalama olarak 5-6 litre arası kan bulunur." Allah Allah, ilk defa duyuyorum. Onedio sen bizi mal yerine mi koyuyorsun.

nevizade

13 e inanmadım ben. AB Rh+ ama yaz aylarında hiç tek kalmıyorum. sürekli sivri sineklerle yatıyorum. yalnız değilim ben dostum.

sevvalkara

giflerin mükemmelliği<3

miya-chan

Giflere geldim tşk.

Başlıklar

AltınTercihtrend
Görüş Bildir