Görüş Bildir
Haberler
Kadir Topbaş İş Yoğunluğundan Yargılanamıyor

Kadir Topbaş İş Yoğunluğundan Yargılanamıyor

adem kara
12.02.2014 - 11:54
İçeriğin Devamı Aşağıda

500 Otobüsün Alımıyla İlgili Davada Sadece Topbaş'ın İfadesi Alınamadı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da aralarında bulunduğu 14 tutuksuz sanığın, 500 otobüs alımında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla açılan davanın 3. duruşması görüldü. Topbaş duruşmaya iş yoğunluğunu gerekçe göstererek katılmadı.

İstanbul 27. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katılmadı. Kadir Topbaş’ın avukatı Fahri Biçer ile diğer sanıkların avukatları Hüseyin Bodur ve Abdullah Buladı hazır bulunduğu duruşmaya CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Hakkı Sağlam müşteki sıfatıyla katıldı.

Mahkeme Hakimi Ahmet Torun, Kadir Topbaş adına çıkarılan davetiyenin tebliğ edildiğini açıkladı. Müşteki Hakkı Sağlam’ın kimlik tespitinin ardından ifadesi alındı. Sağlam, şunları dile getirdi:

“Bu davadan yeni haberim oldu. Atılı suç ile ilgili soruşturma aşamasında dilekçe sunmuştum. Dilekçe içeriğini tekrar ederim.Yazılı beyanda bulunmak için süre isterim. Şikayetçiyim”

Kadir Topbaş’ın avukatı Fahri Biçer ise duruşmada Topbaş’ın katılmama sebebi olarak yoğun gündemini gerekçe gösterip şunları söyledi:

“Müşteki Hakkı Sağlam suçtan doğrudan zarar görmediğinden davaya katılma talebinin reddi talep ederim. Ayrıca müvekkilim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’dır. Müvekkilim Topbaş, iş yoğunluğu nedeniyle duruşmaya gelememiştir. Nisan ayı ya da sonraki bir ayda duruşma tarihinin verilmesi halinde müvekkilimi hazır edeceğim. Müvekkilimin mazeretli sayılmasını talep ederim”

Diğer bazı tutuksuz sanıkların avukatları Hüseyin Bodur ve Abdullah Buladı da, Hakkı Sağlam’ın suçtan doğrudan zarar görmediğini belirterek davaya katılma talebinin reddini istedi.

Kadir Topbaş’ın mazeretinin kabulu ile duruşma gününün bildirilmesine karar veren Hakim Ahmet Torun, dava dosyasının bilirkişi heyetine tevdi edilerek atılı suçun niteliği ve toplanan delillere göre kişilerin ve kamunun uğradığı bir zarar olup olmadığı konusunda rapor düzenlenmesinin istenmesine hükmetti. Hakkı Sağlam’ın davaya katılma talebini yazılı beyanlarını verdikten sonra değerlendirilmesine kararlaştıran hakim duruşmayı 27 Mayıs’a erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da bulunduğu 14 sanık yer alırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte 4 kişi de müşteki sıfatıyla bulunuyor. İETT Genel Müdürlüğü’nün 2005 yılında açmış olduğu 500 otobüs alım ihalesinin usulsuz ve kanuna aykırı olarak yapıldığı iddia edilen iddianamede,tüm sanıklar hakkında ayrı ayrı “Görevi kötüye kullanma” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Davada yargılanan 13 sanığın dava kapsamında ifadesi alınırken, Kadir Topbaş’ın ifadesi duruşmaya katılmadığı için alınamadı. Topbaş’ın soruşturma aşamasında savcıya ifade verdiği öğrenildi.

Topbaş’ın da aralarında bulunduğu 20 tutuksuz sanığın metrobüs alımlarında ‘görevi kötüye kullandıkları’ iddiasıyla açılan davanın 4. duruşması ise 4 Şubat’ta görülmüş, duruşma saatinde Twitter’da Artvin’deki horon oynama görüntülerini paylaşan Topbaş, yine iş yoğunluğunu gerekçe göstererek katılmamıştı.

Zete

Kaynak: http://zete.com/2014/02/500-otobusun-...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Biz boş adamız zaten.