İzmir'de Yaşanan Depremle Birlikte Akıllara Gelen Malum Soru: Büyük İstanbul Depremi Tetiklenir mi?

98PAYLAŞIM

Merak edilen bu soruya açıklık getiriyoruz.

Ege Denizi’nde meydana gelen ve birçok ilde de hissedilen 6,6 büyüklüğündeki deprem, bölgede ciddi bir yıkıma sebep oldu.

Binaların bir kısmı çökerken pek çoğunda da ciddi hasar meydana geldi. 

Ne yazık ki bu acı süreçte 26 vatandaşımız yaşamını yitirdi, 885 de yaralımız var. Göçük altında kalanlar için arama kurtarma çalışmaları son hızla devam ediyor, bildiğiniz gibi.

İzmir halkı yaralarını sarmaya çalışırken depremin şiddeti akıllara ister istemez büyük İstanbul depremini getiriyor.

İzmir depremini yorumlayan uzmanlar, 60-70 km’lik fayın 30 km’lik kısmında yaşanan kırılmanın kırılma olmayan kesime stres transfer edeceğini ve bu bölgenin de 'bir sonraki depremin hedefi' olacağını açıkladılar.

Yani yakın zamanda İzmir’de yine deprem olabilir, dikkatli olun uyarısında bulunuyorlar.

Hal böyleyken İstanbul’un akıbeti de göz korkutuyor. Peki, İzmir’de yaşanan bu depremin İstanbul’da beklenen depremi tetiklemesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

Prof. Dr. Oğuz Gündoğdu’ya göre sarsıntının İstanbul’da hissedilmesinin nedeni jeolojik yapı. Deprem, İstanbul’un bazı ilçelerinde hissedilirken bazılarında ise hissedilmedi. Bu da bulunulan bölgedeki jeolojik yapıya bağlı özelliklerden kaynaklanıyor. 

Eğer kırılmanın yönünde olan ilçeler varsa onların İzmir’deki depremi hissetmiş olmaları mümkün. Ancak bu depremin Marmara’da olan bir depremle alakası yok.

Diğer uzmanlar da tıpkı Prof. Dr. Oğuz Gündoğdu gibi İzmir'deki bu depremin olası İstanbul depremiyle bağlantılı olmadığı konusunda hemfikirler.

Yani İzmir’deki depremin İstanbul’dakini tetikleme durumu söz konusu değil.

Ancak bu durum kimseyi rehavete sokmamalı, aksine kesin çözüm arayışına girilmeli. Nasuh Mahruki'nin sözleri de bunun bir kanıtı.👇

Umarız, daha fazla can kaybı yaşanmaz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz. Tek temennimiz, insan eliyle engellenecek durumlar için sırf ihmal yüzünden artık kimsenin canı yanmasın...

Geçmiş olsun İzmir, kalbimiz seninle!🙏

Bu içerikler de ilginizi çekebilir👇

İzmir'de Önümüzdeki Günlerde Yağış Olmadığını Müjdeleyen Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Açıklamaları Tepkilerin Odağında - onedio.com
İzmir'de Önümüzdeki Günlerde Yağış Olmadığını Müjdeleyen Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Açıklamaları Tepkilerin Odağında - onedio.com
Prof. Dr. Naci Görür, İzmir'deki 6,6 Büyüklüğündeki Depremi Yorumladı: İzmir'e Doğru Başka Depremler Gelebilir! - onedio.com
Prof. Dr. Naci Görür, İzmir'deki 6,6 Büyüklüğündeki Depremi Yorumladı: İzmir'e Doğru Başka Depremler Gelebilir! - onedio.com
Doğal Afetler Sonrasında Sosyal Medyada Dolaşıma Giren Yanlış Bilgilerden Korunmak İçin Bazı İpuçları - onedio.com
Doğal Afetler Sonrasında Sosyal Medyada Dolaşıma Giren Yanlış Bilgilerden Korunmak İçin Bazı İpuçları - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
silvana

bazıları İstanbul ismini bile çekemez olmuş kusura bakmayın, İstanbul demek Türkiye demek. 16 milyonluk şehirde deprem daha korkulur hale geliyor İstanbul'da ki bina sayısından haberleri yok galiba.Deprem anında toplanma yeri bile yok. kayseri,konya,adana gibi bir yer değil.

imoteph

Sıçacam İstanbul'unuza artık be! Ülke o beton yığını, işe yaramaz güruhların toplandığı yarısından fazlası çöp olan şehirden ibaret değil! İzmir'i konuşmamız lazım, o sebeple endişeli olmamız lazım. İstanbul da istanbul, içine sıçayım sizin de istanbulunuzun da be.

duru-naz-ozgur

İstanbul için korkulmasının sebebi burda yaşayan nüfustan kaynaklı. İzmirde şuan 39 kaybımız var maalesef fakat bu deprem İstanbul da gerçekleşmiş olsaydı, beklentilere göre, en az 1 milyon insan hayatını kaybedebilirdi. Bunun konuşulmasından sıkılan arkadaşlar, bu sayının çoğu il nüfusuyla denk bi sayı olduğunu lütfen göz ardı etmesin. İstanbuldaki beton yoğunluğu öyle bi hal aldı ki, buna örnek verirsem şuan oturduğum yerden en yakın toplanma alanına gidebilmem için minibüse binip 10 dk yol gitmem gerekiyor. Kaçış alanımız çok kısıtlı. Başka şehirlerde en azından bina ve nüfus daha az, binalar bu kadar yüksek değil, insanların müstakil yerlerde yaşama imkanı daha yüksek. Bide şunu düşünün koca bi il komple yok oluyor afet yüzünden.. İşte İstanbul un içinden de bi il silinirdi.

saryo

Bu haber artık o kadar can sıkıcı hal almaya başladı ki ben bıktım artık her deprem sonrası büyük istanbul depreminin konuşulmasından. Nerede deprem olursa olsun arkasından bu konu konuşulmaya başlanıyor hemen sanki diğer şehirlerde yaşayanlar insan değilmiş gibi. Türkiye egesiyle, doğusuyla, kuzeyiyle zaten bi deprem bölgesi ve her an her noktada büyük bi deprem yaşanabilir keza yaşanıyor da. O yüzden istanbul depremi diye kayırmayı bırakın artık ve deprem ülkesi olduğumuz için genel olarak ne yapılabilir onun için çabalayalım ve ortak bi çözüm bulunsun. Yahu endonezyada japonyada deprem oluyor istanbulu tetikler mi diye başlıyosunuz valla yeter

kullanicimerve

Ya artık ne takıldınız şu istanbul depremine bi bırakın bu ülkede sadece istanbul ili yok ayrıca İstanbul depremi değil MARMARA DEPREMİ burda bir çok il etkilenicek hatta türkiyenin batı kısmı bile.Tekirdağ,çanakkale,istanbul,bursa,yalova ve daha bir çok il ağır bir şekilde hissedicek ama doğu da da hala daha marmara depremi kadar büyüklük üretebilen bir fay aktif.İstanbul depremi dediğiniz Küçükçekmece olur en fazla ordaki fay hattı da uzmanalra göre 6,3 veya 6,5 şiddetinde olabilirmiş.

Görüş Bildir