Prof. Dr. Naci Görür, İzmir'deki 6,6 Büyüklüğündeki Depremi Yorumladı: İzmir'e Doğru Başka Depremler Gelebilir!

418PAYLAŞIM

Yeni depremlere karşı herkes tetikte olmalı...

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bugün İzmir ve çevresinde yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremi ve sonrasındaki artçıları yorumladı.

Habertürk TV’de Veysi Ateş’in programına konuk olan Görür, bu depremin muhtemelen Tuzla fayı üzerinde yaşandığını ve fayın kırılmayan kısımlarının yarattığı stresin başka depremlere de yol açabileceğini söyledi.

Naci Görür’ün açıklamaları şu şekildeydi:

“Fayın güneybatı ucundan kırıldığı anlaşılıyor. Fay uzunluğunun 60-70 km olduğunu hesaba katalım. Bu fay güneybatı ucunda 30 km kırılmışsa ve kuzeydoğu ucunda ise kırılmamışsa İzmir’e doğru başka bir deprem de gelebilir. Stres transferi dediğimiz şey bu. Bir yerde bir fay kırıldığı zaman, o fayın kırılmayan kesimine stres transfer edilir. Dolayısıyla orası bir sonraki depremin hedefi haline gelir. Bu bir uyarıdır ancak fayın henüz nereden kırıldığını bilmiyoruz. O nedenle kesin konuşmamak lazım.”

Katıldığı yayının ardından Twitter hesabından da takipçileriyle İzmir depremiyle ilgili görüşlerini paylaştı Görür.👇

twitter.com
twitter.com
twitter.com

Gördüğünüz gibi yakın zamanda olası bir deprem daha yaşanma ihtimali göz önünde bulundurularak hazırlık yapılmalı. İzmir'de daha büyük felaketlerin yaşanmaması adına gereken önlemlerin en kısa sürede alınmasını temenni ediyoruz.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Umarız, daha büyük kayıplar yaşanmaz ve göçük altında kalan vatandaşlarımız en kısa sürede kurtarılır...

Deprem sonrası yapılması gerekenleri özetleyen içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz, bilinçli müdahaleyle siz de dahil pek çok kişinin hayatı kurtulabilir!

Deprem Sonrası Yapılması Gerekenleri Özetleyen Bu Paylaşım, Siz de Dahil Pek Çok Kişinin Hayatını Kurtarabilir! - onedio.com
Deprem Sonrası Yapılması Gerekenleri Özetleyen Bu Paylaşım, Siz de Dahil Pek Çok Kişinin Hayatını Kurtarabilir! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
degerlii

Çok şükür kötü günleri geride bıraktık, şimdi sırada daha kötü günler var.

luiz-emmi

6.9!

Görüş Bildir