Görüş Bildir
Haberler
İşte CAS'ın Gerekçeli Kararı

İşte CAS'ın Gerekçeli Kararı

Fatih
01.07.2014 - 01:39

İşte CAS'ın Gerekçeli Kararı

CAS'ın şike dosyasıyla ilgili gerekçeli kararı basına sızdı. Üç CAS hakemi tarafından imzalanan ve ilgili yerlere gönderilen 137 sayfalık gerekçeli kararda Yargıtay kararının bağlayıcı olmadığı söylendi. CAS'ın tüm detaylarıyla ortaya çıkan gerekçeli kararında UEFA'nın Fenerbahçe'ye verdiği cezanın az bulunduğunu ancak CAS'ın cezayı arttırma gibi bir yetkisinin olmadığı belirtildi

F.Bahçe'nin, İsviçre Federal Mahkemesi'ne iptali ve yürütmenin durdurulması için başvurduğu CAS kararının tam metni dün akşam saatlerinde basına sızdı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yeniden yargılanma kararını gerekçe göstererek İsviçre Federal Mahkemesi'ne götürülen CAS kararının, bu itirazdan sonra ortaya çıkması sarı-lacivertli camiada 'Üzerimize yine oyun oynanıyor' diye yorumlandı. Üç CAS hakemi Hendrik Kesler, Ulrich Haas ve Rui Botica Bastos tarafından imzalanan ve ilgili yerlere gönderilen 137 sayfalık gerekçeli kararda Yargıtay'ın kararının bağlayıcı olmadığı söylendi ve Fenerbahçeli yöneticilerin 4 maçta şikeye teşebbüs ettikleri belirtildi. CAS'ın tüm detaylarıyla ortaya çıkan gerekçeli kararında UEFA'nın Fenerbahçe'ye verdiği cezanın az bulunduğunu ancak CAS'ın cezayı arttırma gibi bir yetkisinin olmadığı belirtildi. İşte akşam saatlerinde sosyal medya ve internet sitelerinde ortaya çıkan ve büyük yankı uyandıran gerekçeli CAS kararında yer alan ve hukukçular tarafından yorumlanan o ifadeler:

UEFA, önce 5 maç üzerinden ceza verip, ardından 8 maç ceza veremez. CAS olarak 4 maç üzerinden inceleme yapacağız.

UEFA, ulusal düzeyde yapılan şike faaliyetlerini cezalandırabilir. (Oyçokluğuyla)

UEFA, şikeyi cezalandırmak için 'iki aşamalı süreç' kabul etti. UEFA, otomatik olarak bir sene ceza verdikten sonra, ağır ihlaller halinde soruşturma açıp başka cezalar verebilir.

UEFA'nın TFF'ye gönderdiği mektup, bir yıllık idari tedbire ilişkindir. (İlk yıl TFF tarafından Şampiyonlar Ligi'ne F.Bahçe yerine Trabzon'un gönderilmesi) Tedbir TFF tarafından uygulanmıştır. UEFA, ağır ihlaller için soruşturma açıp başka cezalar verebilir.

Avrupa Kupaları'na katılım formunun gerçeğe aykırı doldurulması tek başına yaptırım gerektirmez.

Şike sebebiyle kulübe ceza verilmesi için önce yöneticilerin cezalarının belirlenmesi gerekli değildir.

TFF yetkililerinin maçlarla ilgili raporları sınırlı etkiye sahiptir. Sahaya bakılarak şike anlaşılamaz.

Fenerbahçe, UEFA'da adil yargılanmıştır. Fenerbahçe'nin iddia ettiği usul hataları, CAS tarafından düzeltilebilir.

UEFA'nın mektubu anlaşma metni değildir. Anlaşma olsa bile, taraf olmayan Fenerbahçe hak iddia edemez.

UEFA'nın TFF'ye gönderdiği mektup sadece idari tedbire ilişkindi. UEFA ek ceza vermeyeceğine dair taahhütte bulunmadı.

Fenerbahçe, CAS'taki ilk davada UEFA'nın mektubunun içeriğine itiraz etti ama ikinci davada söz konusu mektubu delil gösterdi.

Fenerbahçe'nin daha önce itiraz ettiği mektubu daha sonra delil olarak göstermesi dürüstlük kuralına aykırı davranıştır.

Fenerbahçe, UEFA'da adil yargılandı. Önce 55 tanık bildirdi, ancak 19 tanık çıkardı. 122 sayfalık temyiz dilekçesi ve 109 ek verdi.

Fenerbahçe'nin iddia ettiği usul hataları, CAS tarafından düzeltilebilir.

Fenerbahçe'nin yöneticileri 4 maçın sonucunu etkilemeye çalışmışlardır.

UEFA'nın ve CAS'ın şike ile ilgili kararlarına bakıldığında, Fenerbahçe'ye verilen cezalar azdır. Ancak UEFA, UEFA Temyiz Kurulu'nun kararına itiraz etmediği için, cezayı arttırma yetkimiz bulunmamaktadır. Sonuç olarak, Fenerbahçe'ye verilen ceza ölçülüdür.

Yargıtay'ın kararını beklemeyeceğiz. Kendi yargılamamı yapacağız. Yargıtay'ın olası beraat kararı CAS'ı bağlamaz.

Fenerbahçe'nin finansal raporları sınırlı etkide delildir. Para transferi gerçekleşmeden şike teşebbüsünde bulunulabilir.

Şike sahada anlaşılmaz. Şike teklifini kabul eden bir oyuncunun mutlaka kötü oynaması gerekmez.

6022 sayılı Kanun ile bağlı değilim. UEFA Disiplin Talimatı'nı uygulayacağım.

UEFA'nın 2013 talimat değişikliği var olan uygulamayı teyittir. UEFA, ulusal liglerdeki şikeleri cezalandırabilir. (Oyçokluğu ile)

Fenerbahçe'nin 'Temyizden önce belgeleri inceleme vaktimiz olmadı' itirazına CAS'tan şöyle yanıt verildi: O belgelerin çoğu tercüme. Asılları sizde vardı.

UEFA'daki duruşmalarda adil yargılanma hakkın ihlal edildi ise ben sıfırdan yargılama yapacağım. İddia edilen eksikler tamamlanır.

(Gençlerbirliği maçı için): '6222 sayılı Kanun'un yürürlüğe girmesinden önce meydana gelen şike olayları da cezalandırılabilir.

(Gençlerbirliği maçı için): İlhan Ekşioğlu'nun kaleci Serdar Kulbilge'nin Fenerbahçe'ye karşı oynayacak olmasına sevinmesi şüphelidir.

(Gençlerbirliği maçı için): Fenerbahçe'nin, Gençlebirliği'nin birinci kalecisinin cezalı olup kendisine karşı oynamamasına sevinmesi beklenirdi.

İlhan Ekşioğlu'nun kulübün inşaat projesi için çalıştığına ve 250.000 doları bu amaçla aldığına dair bir kanıt yok.

İlhan Ekşiğoğlu'nun 250.000 doları söz konusu inşaat projesi ve diğer amatör spor dalları için aldığını gösteren delil sunulmadı.

250.000 doların sporcu vergileri için verildiği iddiası ikna edici değildir. Sporcuların vergilerinin TL üzerinden ödenmesi gerekir.

Şike için verilen para resmi kanallarla, banka aracılığıyla transfer edilmez. Bu para transferleri genelde nakit yapılır.

Fotomaç

Kaynak: http://www.fotomac.com.tr/fenerbahce/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın