İstanbul'da 'Şipşak' 19 Mayıs Töreni

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Fotoğraf: DHA

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen törenin iki dakikada tamamlanması tepkilere yol açtı.

Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü personeli, sporcu öğrencilerin yanısıra, bazı siyasi parti temsilcilerinin de katılımı ile saat 10.00’da tören başladı. Yapılan anons ile İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, anıta çelenk bıraktı. Daha sonra saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

İstiklal Marşı’ndan sonra, törenin bittiği anons edildi. Bu sırada kortejden çıkan İşçi Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı Zafer Bilgin’in “Tören nasıl sona eriyor. Daha siyasi partilerin çelenkleri konmadı. Cumhuriyet’in kurucusu Cumhuriyet Halk Partisi’nin, İşçi Partisi’nin, Milliyetçi Hareket Partisi’nin çelenkleri konmadı. Nasıl bitiyor tören. Bu nasıl tören? Kim düzenliyor bunu. Cumhuriyet tekten yok. 19 Mayıs ve siyasi partiler var” sözleri çevredekiler tarafından alkışlandı.

Törene getirilen liseli öğrenciler de alkışlı protestoya katılınca öğretmenleri tarafından anıttan uzaklaştırıldı

Bu sırada Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İşçi Partisi, Demokratik Sol Parti ve Genç Parti’nin çelenkleri anıta konuldu.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Umut Oran ise iki dakikalık törene tepkisini “Ne ilin valisi, ne ilin belediye başkanı burada. Ne de ciddi bir devlet protokolü yapılmış durumda. Göstermelik bir bayram kutlaması yapılmış durumda. Bunu kabul etmek mümkün değil. Böyle yasaksavar gibi bir bayram kutlaması olmaz” sözleriyle gösterdi.

Diken

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk Partisiİstanbulİstiklal MarşıMilliyetçi Hareket PartisiUmut Oran
Görüş Bildir