Görüş Bildir
Haberler
IŞİD ve Peşmerge Diyala'da Çatışıyor

IŞİD ve Peşmerge Diyala'da Çatışıyor

adem kara
30.06.2014 - 13:31

Suriye ve Irak'ta ele geçirdiği bölgelerde hilafet ilan eden IŞİD ile peşmergeler arasında Diyala'nın Celevla bölgesinde şiddetli çatışmalar sürüyor. Halk peşmergelerin IŞİD'e karşı operasyon düzenlediği Celevla'yı terk ediyor.

Diyala'nın Celavle kasabasının batısını kontrolünde bulunduran IŞİD militanlarıyla peşmerge arasındaki şiddetli çatışmalar sürüyor. Peşmerge, militanları tamamen kasabadan çıkarmak için havan topu ve diğer ağır silahlarla karşı saldırı düzenledi.

Çatışmaların bilançosu hakkında bilgi vermek istemeyen bir peşmerge komutanı, üç gün önce bir keskin nişancının öldürüldüğünü ve başka birinin de bir evde saklanırken yakalandığını söyledi.

Anadolu Ajansı 'na konuşan Yüzbaşı Ahmet Feridun Kerim kasabanın büyük oranda peşmergenin kontrolüne geçtiğini belirtti. Asayişi henüz tam olarak sağlayamadıklarını belirten Kerim, özellikle geceleri farklı noktalardan kasabaya bombalı ve silahlı saldırılar olduğunu ifade etti.

IŞİD'e karşı ciddi ilerleme kaydettiklerini aktaran Kerim, Celevla'yı tamamen aldıktan sonra hedeflerinin IŞİD kontrolündeki Saadiye bölgesi olacağını söyledi.

Siviller Kürt bölgesine kaçıyor

Celevla'da çatışmalar devam ederken halk daha güvenli olan Kürt bölgesine göç ediyor.

Eşiyle kasabadan kaçan Settar İsmail, çocuklarının günler önce ilk çatışmalar başladığında kasabayı terkettiğini ifade ederek, 'Kuşatma ve çatışmalardan dolayı birçok gece gözümüze uyku girmiyordu. Ölüm korkusundan dolayı Kürdistan'ın diğer bölgelerine gitmeye karar verdik' dedi.

Kaçan aileler, 40 dereceyi geçen sıcakların altında saatlerce yürüyerek güvenli Kürt bölgesine geçiyorlar.

Peşmerge ile IŞİD militanları arasındaki çatışmaların yoğun yaşandığı Celevla'da elektrik ve sular kesik. Kasabadaki kamu kurumları hizmet vermiyor. Bölgede en önemli geçiş güzergahlardan biri olan Celevla Köprüsü de birkaç gün önce bir IŞİD üyesinin bombalı intihar saldırısı sonucu kullanılamaz hale geldi.

Hilafet ilanı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) pazar günü Irak'ın Diyala vilayetinden Suriye'nin Halep kentine kadar olan geniş bir bölgede 'hilafet' ilan ettiklerini duyurmuştu.

Örgüt internet üzerinden yayınladığı bir ses kaydında liderleri Ebu Bekir Bağdadi'yi de 'halife' ve 'Müslümanların lideri' ilan etti.

Irak'ta yaklaşık üç haftadır belirli bölgelere hakim olan ve Suriye'de de faaliyet gösteren örgüt isminin de bundan böyle 'İslam devleti' olduğunu açıkladı. IŞİD dünyadaki diğer örgütlere de çağrıda bulunarak 'hilafet' çatısı altında savaşmalarını istedi.

Irak bölünmenin eşiğinde

Irak’ta uzun süredir devam eden kaos, IŞİD’in 10 Haziran Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’u ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

IŞİD’in bölgeye düzenlediği saldırının ardından Irak ordusunun askerleri bölgeden çekilmişti.

Irak’ta bir süredir Şiiler gönüllü milisler oluşturuyor. Ülkenin en büyük Şii otoriteleri Ayetullah Ali Sistani, Ammar El Hekim ve Mukteda Sadr, Şiileri silah başına çağıran fetvalar yayınlıyor. Irak televizyonu gönüllü sayısının 3 milyona ulaştığını iddia etti.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip olan IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol bölgesi Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’yi büyük oranda kontrolü altına alan örgüt, son olarak Musul, Tikrit ve Ürdün sınırına yakın bölgeleri de alarak Suriye ve Irak’ta Sünni nüfusun yaşadığı geniş bir alana oturdu.

Kaynak: Al Jazeera ve Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/isi...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam