Görüş Bildir
Haberler
İş Yerinde Stresle Başa Çıkmak İçin 20 Öneri

İş Yerinde Stresle Başa Çıkmak İçin 20 Öneri

Meltem Sevim
10.01.2014 - 22:45

İş Yerinde Stresle Başa Çıkmak İçin 20 Öneri

Stres hayatımızın her anında var ama en yoğun olduğu yer “iş hayatı” mız gibi görünüyor. Çalışma hayatının yoğunluğu, yarışmacılığa, statü korkusuna, başarıya, ekonomik kazanç ve dikey yükselmeye bağlı yapılanması stresi işle “ eş anlamlı ” hale getiriyor. Çoğu çalışanın çektiği uykusuzluk, çarpıntılar, gastrit, reflü, kolit gibi sorunlar, kas ağrıları ve daha birçok sağlık problemi stresle doğrudan ilişkili. İşte bu nedenle işyerinde stresle başa çıkmanın yol haritasını bilmek, hatta bilmekle de yetinmeyip zaman zaman hatırlamak gerekiyor.

1- Akşam yorgunluklarını engelleyin Yağsız et, balık ya da tavuktan oluşan yüksek proteinli bir öğle yemeği yiyin. Gün sonunda rahatlamak için karbonhidrat bakımından zengin bir akşam yemeğini tercih edin.

2- İş yükünüzü azaltın Yapmanız gereken işler arasında bir seçim yapın ve size hangisi daha fazla zevk veriyorsa onu yapın.

3- “Hayır” demeyi öğrenin Aşırı stres altında olan insanlar genellikle kendilerini ifade edemezler ve her şeyi yutarak, “Bunu yapmak istemiyorum” veya “Yardıma ihtiyacım var” demek yerine bütün işleri kendi başlarına halletmeye çalışırlar! Böylece kaldırabileceklerinden çok daha fazlasını yüklenirler.

4- İyi uyuyun Uykunun sizi dinlendirdiğinden ve beyninizi boşalttığından emin olun.

5- Öfkenizi dizginlemeyi öğrenin Spor yaparak, duygularınızı dışa vurarak gerginliğinizi azaltın.

6- Kaslarınızı gevşetin Gün sonunda vücut derecesinden 1-2 derece yüksek olan küvette 15 dakika yatın.

7- Elinize sıkabileceğiniz bir şeyler alın İşyerinizdeki masanızda bir el egzersiz aleti ya da tenis topu bulundurun ve gergin olduğunuzda bunu sıkın.

8- Başkalarına yardımcı olun Bu başarı duygusunu ve kendine saygıyı aşılar. Ayrıca başkalarının dertlerini görünce kendi sorunlarınızın ne kadar önemsiz olduğunu anlayabilirsiniz.

9- Dik oturun Bu nefes almanızı kolaylaştırır.

10- Nefesinizi tutun, doğru nefes almayı öğrenin Bu teknik 30 saniyede rahatlamanıza yardımcı olabilir. Derin bir nefes alın ve içinizde tutun. Ellerinizi parmak uçlarınızı birleştirerek itin. 5 saniye bekleyin ve ellerinizi gevşetirken nefesinizi yavaşça bırakın. Rahatlayana kadar bu hareketi 5-6 kez tekrarlayın.

11- Espri gücünüzü kullanın Araştırmalar güldüğünüzde stresle savaşan beyin kimyasallarının salgılandığını göstermiştir.

12- 10 dakikalık bir tatil yapın Sadece gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın ve kendinizi deniz kenarında düşleyin. Güneşin sıcaklığını hissedin. Dalgaları dinleyin. Havadaki deniz kokusunu içinize çekin. Kendinizle stres arasına biraz mesafe koyun. Günde birkaç dakika süreli bir “tatil araları” size çok yardımcı olabilir.

13- Koklayın Masanızda bir elma veya limon bulundurmak sinirlerinizi yatıştırabilir.

14- Sesinizi alçaltın Eğer çok gürültülü bir ortamda yaşıyor veya çalışıyorsanız kulak tıkacı kullanmayı deneyin. Aldığınız tıkaçların, sesi en az 20 desibel azalttığından emin olun.

15- Programınızı gevşetin Yapacağınız hemen hemen bütün işlerin sizin öngördüğünüzden daha uzun süre alabileceğinin farkına varın. Bir işi bitirmek için kendinize yeterli zamanı vererek anksiyetenizi azaltabilirsiniz.

16- Liste yapın Stresi yenmek için önceliklerimizi belirlemeyi öğrenmemiz gerekiyor. Her günün başlangıcında tanımlamanız gereken en önemli işinizi seçin ve onu bitirin.

17- Strateji geliştirin Bazı kişiler sizi gereksiz yere strese sokuyorsa, kim olurlarsa olsunlar, bir an durup kendinizi onların yerine koyun.

18- Boş zamanlar üretin Mutluluk için yeterince bol boş zamana sahip olmak şarttır. Boş zamanları yeterince kuvvetli bir stres giderici olarak kullanabilirsiniz.

19- Esnek olun Kolay öfkelenmeyin. Kabul edebileceğiniz esneklik sınırlarını olabildiğince geniş tutun.

20- Ayağınızı yorganınıza göre uzatın Alabama Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada karşılayamayacakları kadar yüksek düzeyde bir yaşam standardında yaşamaya çalışan ailelerde sağlık problemleri gelişme olasılığının yüksek olduğu bulunmuştur.

Kaynak: http://www.kadinvekadin.net/is_yerind...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın