Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran'ın Unutulmuş Tarihi: Pers İmparatorluğu Hakkında İlginç Bilgiler

 > -
Abone ol

Tarihin en eski ve köklü medeniyetlerinden biri olan Pers İmparatorluğu hakkında sizi şaşırtacak ilginç bilgiler:

Kaynak: http://imgur.com/gallery/iiN3c

1. Pers İmparatorluğu - Yanlış tanıtılan imparatorluk

"300" gibi filmlerde yansıtıldığı gibi kötücül bir güç olmaktan çok uzak olan Pers İmparatorluğu, M.Ö. 550 yılı civarında kuruldu.

2. Persepolis

İmparatorluğun başkenti Persepolis, M.Ö. 515 yılında kuruldu. Bu dönemde, imparatorluğun toprakları Pakistan'dan Bulgaristan'a uzanan geniş bir alanı kaplıyordu. Dünya nüfusunun %55'i bu topraklarda yaşıyordu. Yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu imparatorlukta, kölelik yasadışıydı.

Persepolis'te Serhas (Xerxes) Kapısı'ndan geçerek yürümek ve görkemli Apadana Sarayı'nı görmek mümkündü.

3. Nakş-ı Rüstem

Nakş-i Rüstem adı verilen arkeolojik sitede, Akameniş krallarına ait yedi adet anıt mezar bulunmaktadır. Dünyanın o zamana dek gördüğü en büyük liderlerden bazıları buraya gömülmüştür.  Buradaki kalıntılardan bazılarının tarihi, M.Ö. 1000 yılına uzanmaktadır. Siteyi daha sonraları ziyaret eden Büyük İskender, bu büyük kralları onurlandırmıştır.

4. Ka'ba-ye Zartosht - Zerdüşt'ün Kübü

Bu küp de Pers İmparatorluğu'nun altın çağı olan M.Ö. 500 civarında inşa edildi. Bir sunak olan bu yapıda devamlı ateş yakılır ve yakında mezarları bulunan imparatorlar bu şekilde onurlandırılırdı.

Kübün, "Zerdüşt'ün Kübü" ismini almasının sebebi ise, İranlıların o dönemde Zerdüştlük dinine inanıyor olmaları. Tek tanrılı olan bu din, "iyi ve kötü arasındaki mücadele"ye dayanıyordu ve köleliğe karşıydı. Pers İmparatorluğu, Babil'i işgal ettiğinde tüm Yahudi köleler serbest bırakılmıştı.

5. Büyük Kiros'un mezarı

II. Kiros ya da Büyük Kiros, Pers İmparatorluğu'nun en büyük ve güçlü imparatoruydu. İnanılmaz bir askeri dehaya sahip olan Kiros, imparatorluğun yayılmasına büyük katkıda bulunmuştu. Tanah'ta Yahudi köleleri serbest bıraktığı için bir mesih olarak anılan Büyük Kiros, çetin bir savaş sırasında hayatını kaybetti. 

Büyük Kiros'un imparatorluğu sırasında, vatandaşlar vergi ödedikleri ve huzuru bozmadıkları sürece, etnik kimliklerine bakılmaksızın aynı haklara sahiplerdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

bu arada Büyük Kiros da Tomris tarafından baş kesilerek öldürülmüştür

ayna-efendi

Tarihte ilk Mısırda firavunlar tarafından posta sistemi kullanılmış yazılı belgelerin gönderilmesi için hatta günümüze ulaşan Eski Mısırca olan mektup da milattan önce 255ten kalma, Persler (Farklı hanedanlar vardır Ahameniş, Part, Sasani vs eksik yazdıklarım olabilir) Ahameniş hükümdarı 1. Daryus Kraliyet Yolunu ( yaptırmış ve Çaparhane (Chapar Khaneh) kurdurmuş, çaparhaneler kraliyet yolu üzerinde kuryeler için yapılmış, dinlenmeleri için olsa gerek, İskender Ahameniş hanedanına son verip topraklarını alıyor sonrası yıkılıyor yerinde Selevkoslar ile başka devletler kuruluyor, mö 247de de Part hanedanı Selevkosun elinden Pers Topraklarını alıp ms 244 Sasanilere kadar yönetimde oluyor, Partlar Total War Rome 1 ve 2 de seçilebiliyordu, katafrakt dediğimiz zırhlı süvariyi tarihte ilk bu Partlar kullanmış

ali-akar1

PERS_İRAN ın 7000 Yıllık tarihi var bunun son 3500 yılı Devlet geleneği, Medeniyet, İlk insan hakları bildirgesi, Bilim, Sanat, Edebiyat ve daha niceleri. PERS Tarihi asil ve kıymetli bir tarihtir ve o zamandan günümüze kadar dünyaya yön veren iyinin, adaletin ve mustazafın yanında olan İlklere imza atan büyük bir güçtür İRAN.

cagriz

Arap lideri Halife Ömer gönderdiği bir mektupla son Sasani imparatoru III. Yezgirt'in İslam dinini kabul etmesini istediği zaman Yezdigirt, verdiği yanıtta Sasani resmi dini olan Zerdüştçülük dininin çok tanrılı bir din olmadığını ve Arap'larla karşılaştırılınca İranlıların daha uygar ve daha fazla kültürlü olduğunu bildirmişti. Bundan sonra sıra Türklere gelecekti. Nitekim aynı kader oldu

feyk

arap istilasi perslerin zayif bir zamanina denk geliyor. o sira dogu roma ile cok sert rekabet icinde olduklari icin ordulari yipranmis ve hazirliksiz yakalaniyor. cok hizli cokuyorlar. islamin genis cografyalara bu kadar hizli yayilmasida biraz bu sebebdendir. perslerin zayif hazirliksiz yakalanmasalar islamin arap yarim adasinin disina cikmasi cok zor olurdu. keza iki buyuk imparatorlugu dogu romayi ve persleri ayni anda karsilarinda bulurlardi. ayrica kazanilan buyuk zaferin psikolijik etkiside olmazdi, ortdogudaki diger toplumlardan hic bir sekilde destek bulamazdi.

cagriz

Katılıyorum Feyk, anlattığın gibi yıllar süren savaşlar hem İranlıları hem de Bizanslıları yormuştu. Ekonomik düşüş, ağır vergiler, dini kargaşa, katı sosyal tabakalaşma, vilayet derebeylerinin artan gücü ve hükümdarların sık sık değişmesi Sasanilerin daha fazla zayıflamasına sebebiyet verdi. Bu faktörler Arap istilasını kolaylaştırdı. Araplar Sasanilerden sonra ilerlerken Orta Asya'da henüz "Bilge Kağan" bulunmadığı için lidersiz kalan Türk şehir devletlerini tek tek yuttu. Merak ediyorum da Bizans, Sasani, Hazar ve diğer Orta Asya Türk devletlerinde sanat ve kültür birikimi yüksekti buna rağmen birbirlerle savaşmasına anlam veremedim. Diyelim birbiriyle savaştılar sonra da yardım isteyebilirdi mesela Bizanslılar Araplara karşı Sasanilere yardım koşması gibi.. Hazarlar da Bizanslılara ve Sasanilere yardım koşması gibi. Araplar çok şanslıydı gerçekten hem de çok.

meaculpa

tarihte bir çok olay böyle olmasaydı nasıl bir dünya olurduk.bu soruyu bir çok olayda sorabiliriz oda bunlardan biri.

feyk

o devirde arabistanin ufak izole bir iki col sehrinden gelen bedevileri devrin buyuk medeniyetleri ciddiye almislarmidir sence. aldiklarindada cok gec olmustur, is isden gecmistir. muhtemelen sasaniler dagilirken dogu roma elini ogusturarak olanlari seyrediyordu, taki suriyeyi ve butun guney bolgelerini kaybedene kadar.

ayna-efendi

Sasaniler Türkler ve Doğu Roma ile olan savaşlarından dolayı çok yıpranmıştı

core_i

arap kültürü türkleri olduğu gibi persleri de bozdu. güzelim kültürler arap kültürü altında yok oldu.

Görüş Bildir