Görüş Bildir

İran'ın 'Suudi Uçakları Büyükelçiliğimizi Vurdu' Açıklamasına Yalanlama

Haberler
> İran'ın 'Suudi Uçakları Büyükelçiliğimizi Vurdu' Açıklamasına Yalanlama

Tahran yönetimi, Yemen'deki İran büyükelçilik binasının Suudi savaş uçakları tarafından vurulduğunu, saldırıda bazı elçilik görevlilerinin yaralandığını duyurdu. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ise bunu reddetti. Görgü tanıkları ise hava saldırısının İran elçiliğine 700 metre kadar uzakta olduğunu aktardı. İran konuyu BM'ye taşıyor...

Yemen'in Başkenti Sana'daki İran Büyükelçiliği 

Fotoğraf: AFP / Arşiv

İran, Yemen'in Başkenti Sana'daki İran büyükelçilik binasının Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçakları tarafından vurulduğunu açıkladı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Caber Ensari, bazı görevlilerin yaralandığını ve elçilik binasında hasar oluştuğunu söyledi. Ensari, saldırının 'diplomatik misyonları koruyan tüm uluslararası konvansiyonlara aykırı' olduğunu ifade etti.

"İddiaların yanlış olduğu ve büyükelçilik çevresinde ya da yakınlarında hiçbir operasyon yapılmadığı" açıklandı

"İddiaların yanlış olduğu ve büyükelçilik çevresinde ya da yakınlarında hiçbir operasyon yapılmadığı" açıklandı

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Ahmed Aseri ise, İran'ın iddiasını araştırdıklarını söyledi. Aseri, hava saldırılarında Husi'lerin Suudi Arabistan'a saldırı düzenlemek için kullandıkları üsleri hedef aldıklarını belirtti. Aseri, Husilerin, sivillerin kullandığı binalarda saklandıklarını, bu binalar arasında 'terk edilmiş elçilik binaları' olduğunu söyledi.

Ancak soruşturma sonucunda 'iddiaların yanlış olduğu ve büyükelçilik çevresinde ya da yakınlarında hiçbir operasyon yapılmadığı' açıklandı.

Görgü tanıkları ise hava saldırısının İran elçiliğine 700 metre kadar uzakta olduğunu aktardı

Görgü tanıkları ise hava saldırısının İran elçiliğine 700 metre kadar uzakta olduğunu aktardı

Reuters, görgü tanıklarına dayanarak elçilik binasında hasar olmadığını bildirdi. Buna göre bombardımanda vurulan nokta elçilikten yaklaşık 700 metre uzaktaydı. 

Reuters’e konuşan bir görgü tanığı ise sadece elçiliğin yakınlarına şarapnel parçalarının düştüğünü söyledi. Amerikan haber ajansı AP’nin muhabiri de Sana’daki İran Büyükelçiliği’nde gözle görülür bir hasarın olmadığı bilgisini verdi.

İran BM'ye taşıyor

İran BM'ye taşıyor

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, 'Suudi Arabistan'ın elçiliğimizin bulunduğu bölgeye roket ve hava saldırısı düzenlediği esnada elçiliğimiz yakınlarına bir roket düşmesi sonucu elçilik korumalarımızdan biri ağır yaralandı. Biz bu konuyu programımız içine aldık. Birkaç saate kadar BM'ye ayrıntılı rapor hazırlayarak onları da bu konuya müdahil edeceğiz' dedi.

Abdullahiyan, 'Suudi Arabistan, Sana'daki elçiliğimizin güvenliği ve diplomatlarımızın korunmasından sorumludur. Bu konuyu kesinlikle dikkate almalıdır. Malesef, elçiliğimizin bulunduğu bölgeye saldırılması sebebiyle bizim elçilik korumalarından biri yaralandı. Biz Suudi Arabistan'ın dikkate almadığı bu olayın uluslararası düzeyde takipçisi olacağız' ifadelerini kullandı.

Reuters, AFP, AA, Al Jazeera ve Hürriyet

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?