İran Ambargosunu Dubai'den Deldik

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İran Ambargosunu Dubai'den Deldik

İran Ambargosunu Dubai'den Deldik

Dış ticaret açığı ağustos ayında başta Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yapılan 1.9 milyar dolarlık altın ihracatı olmak üzere kıymetli taşlar ve metaller kaleminin beklenenin ötesinde desteğiyle 8.1 milyar dolarlık beklentinin oldukça altında 5.9 milyar dolar oldu. Geçtiğimiz 7 ayda Türkiye'den İran'a yapılan ve toplamda 6.2 milyar doları bulan altın ihracatı dış ticaret açığını aşağı çekmişti.

Edinilen bigilere göre İran'a altın ticareti yapan Türk firmalar, Londra'dan altıkları altını bu ülkeye satıyorlardı. Ancak 7 ay sonunda ABD'nin dikkatini çeken bu ticaret geçen ay ABD'nin Londra'da bu ticarete müdahale etmesiyle kesilmek zorunda kaldı. Türk altın firmalarına Lonrda'dan İran'a satılmak üzere altın verilmedi. Bunun üzerine Türk firmaları da Dubai'ye ihracat yapılacağı kaydıyla aynı tutarda altını satın aldı. Dubai'ye satılan altınların bu ülkeden İran'a geçeceği ifade ediliyor. Bazı siyasetçiler ve ekonomistler İran'a gönderilen altınların bu ülkenin Türkiye'ye sattığı petrol ve doğalgaz karşılığı olduğunu savunuyor.

AÇIK YÜZDE 30 GERİLEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre dış ticaret açığı ağustosta yüzde 30.5 gerileyerek 5.9 milyar dolar olurken, ilk 8 ayda dış ticaret açığı yüzde 21.2 azalarak 56.6 milyar dolar oldu. İhracat Ağustos'ta yüzde 14.5 artarak 12.8 milyar dolar, Ocak-Ağustos'ta yüzde 12.8 artarak 100 milyar dolar oldu. Ağustos ayında fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi, 2.3 milyar dolarla kıymetli taşlar ve metaller oldu. Bankacılar Ağustos ayında ciddi bir düşüşle 1 milyar dolara yaklaşacak cari açığın son dönemde de piyasa beklentisinden düşük bir seyir izlediğine dikkat çekerken, cari açıkta beklentiden olumlu devam eden seyrin ise uzun vadede TL açısından olumlu bir gelişme olacağını da belirtiyorlar.Ağustos ayında en fazla ihracat yapılan ülke Birleşik Arap Emirlikleri olurken, bu ülkeye yapılan ihracat 2011 yılı Ağustos ayına göre yüzde 753.8 artarak 2.2 milyar dolar oldu. Bu ülkeye yapılan altın ihracatı 1.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Verilere göre 12 aylık kümülatif dış ticaret açığı 93.3 milyar dolardan 90.8 milyar dolara gerilerken analistler, Ağustos'ta kümülatif açıktaki düzelmenin hız kazandığına dikkat çektiler.

Kaynak: Habertürk

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriBirleşik Arap EmirlikleriDubaiİranTürkiye İstatistik Kurumu
Görüş Bildir