Görüş Bildir
Haberler
İlk Ebola Hastası, Virüsü Yarasadan mı Kaptı?

İlk Ebola Hastası, Virüsü Yarasadan mı Kaptı?

Onedio Medya
30.12.2014 - 18:51 Son Güncelleme: 30.12.2014 - 20:41
İçeriğin Devamı Aşağıda

İlk Ebola hastası olduğu öne sürülen iki yaşındaki Gineli Emile Ouamouno'nun yarasalarla oynamış ve virüsü onlardan kapmış olabileceği belirtildi.

Bilim insanları, küçük çocuğun ağaç kovuğundaki yarasa sürüsüyle oynamış ve orada hastalığa yakalanmış olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, Ouamouno'nun yaşadığı Meliandou Köyü'nde detaylı araştırmalar yaptılar, örnekler topladılar ve halk ile konuştular. Ardından da iddialarını ortaya koyan bir rapor yazdılar ve 'EMBO Molecular Medicine' (Moleküler Tıp) adlı dergide yayımladılar.

Meliandou, 31 haneli küçük bir köy. Gine'nin ormanlık bölgesinin derinlerinde yer alan köy, yüksek sazlıklar ve palmiye ağacı ekili alanlarla çevrili.

Sazlık ve ağaçların, Ebola virüsü taşıyan 'meyve yarasaları' olarak bilinen, tropik bölgede yaşayan ve meyveyle beslenen yarasaları bölgeye çektiği düşünülüyor.

Geçen Nisan ayında Fabian Leendertz başkanlığında bir ekip, köy ve çevresinde bir ay boyunca araştırma yaptı. Ekip, Ouamouno'nun evinin 50 metre kadar ötesinde büyük bir ağaç kovuğu buldu.

Köylüler çocukların çoğu zaman kovuğun içinde oynadıklarını söyledi.

Latincede adı 'mops condylurus' olan bu meyve yarasaların köylüler tarafından etini yemek için yakalandığı ancak ertesi gün yabani hayvan etinin yasaklanması üzerine yarasaların bırakıldığı öğrenildi.

Bir dönem köylülerin yabani hayvanlardan özellikle de yarasa etinden Ebola virüsüne yakalandığı öne sürülmüştü. Ancak bilim insanları, bu iddianın doğru olmadığını söylüyor. Onlara göre virüs, ağaç kovuğunda yarasalarla oynayan çocuğa bulaştı ve ardından da salgın başladı.

Bunun üzerine ağaçtan alınan kül ve kalıntılar incelendi ve yarasa DNA'sına rastlandı.

Ancak yasaklandığı için köylülerin yok ettiği yabani hayvan etleri incelemedi. Ayrıca köyde bulunan canlı yarasalar da test edildi.

Köydeki yarasaların hiçbirinde Ebola virüsüne rastlanmadı.

Ancak daha önce yapılan araştırmalar, bu tür yarasaların Ebola virüsü taşıyabileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmayı yürüten Almanya'daki Robert Koch Enstitüsü'nden Doktor Fabian Leendertz, Fransız haber ajansı AFP'ye gönderdiği e-postada Ebola virüsü taşıyan bir meyve yarasasına oldukça nadir rastlandığını söylüyor ve 'Eğer daha fazla yarasa virüs taşısaydı, sürekli bir salgın başlardı' diyor.

Bu yarasalar hakkında çok az bilgi sahibi olunduğunu, nasıl göç ettiklerinin, ürediklerinin vs. pek bilinmediğini kaydeden bilim adamı, bu durumun Ebola'yı kontol etmek açısından zorluk yarattığını savunuyor.

BBC

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın