İçerde Neler Olduğu Bilinmeyen Genelevlerle İlgili Merak Edilen 14 Hayat Gerçeği

-

Seks işçiliği, "Dünyanın varoluşundan beri yapılan en eski mesleklerden biridir" cümlesinin yüzeyselliği kadar basit ifade edilebilen bir şey değil. Çoğu kişinin pornografik bir merakla ilgilendiği genelevler, aslında hiç tahmin etmediğimiz gerçekleri de barındırıyor. Buyrun birlikte bu dünyaya dair aslında pek bilmediğimiz bir yolculuğa çıkalım...

1. Ülkemizdeki ilk genelev Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1884 yılında resmi bir talimatname ile açılmıştır.

1812 yılında baş gösteren veba ve salgın hastalıkların nedeni olarak genelevler ve meyhaneler gösterilmiş. Yasa dışı açılan bu genelevler daha sonra devlet tarafından yıkılmış ancak yeniden açılması engellenememiş. Osmanlı da 1884 yılında bu işletmeleri bir talimatnameye bağlı olarak devlet kontrolüne almış.

2. Genelevler ülkemizde hala daha devletin denetimi altındadır ve ruhsatlı işletmelerdir. Çalışan kadınlar ise işçi statüsündedir.

Devlet, çalışan kadınların sağlık kontrolünü düzenli olarak gerçekleştirmekle yükümlüdür. Her türlü hijyen ve sağlık malzemesi de yine devlet tarafından temin edilmektedir.

3. Bu işletmelerin girişinde denetimi sağlayan polisler yer alıyor. 18 yaşından küçükler, alkollü olanlar, yanında fotoğraf makinesi ve benzeri cihazlar bulunduranlar içeri alınmıyor.

Evlerin yanında bulunan emanetçiler, içeri alınmayan cihazları geçici olarak bekletip daha sonra sahiplerine iade ederler.

4. Genelev işletebilmek için yasalar, 40 yaşın üzerinde ve (evliyse) eşinin rızası olduğunu gösteren bir belgenin şartını koşar.

5. Genelev işletmecisi denilince akla gelen ilk isim olan Matild Manukyan, 38 evin sahibi olarak yatırımlarını gayrimenkule çevirmiş bir vergi rekortmeni.

Manukyan, 6 kere çeşitli vergi rekortmenliği ödüllerini almış bir işletmeci. İlk olarak Karaköy'de bulunan bir genelevin ortaklığını alıp, daha sonra 38 evin sahibi olmuş. Buradan kazandığı paralar ile gayrimenkul yatırımlarına yönelen Manukyan'ın öldüğünde 50 dairesi, 50 dükkanı, 4 hanı, 4 yazlığı, 38 genelevi, 40 binası, 2 fabrikası ve 5 oteli vardı. Kiracıları arasında Şişli Belediyesi ile Şişli Adliyesi de yer alıyordu.

6. 2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye genelinde 3000 kadın genelevde çalışıyor ancak bu sayı, evlerin kapanmasıyla yarı yarıya azalmış.

Bu da evlerde çalışan kadınların sokakta çalışmak zorunda kalması anlamına geliyor. Genelevlerde çalışmak için başvurusu bekleyen kadınların sayısı ise 40 bin civarında. Çalışan kadınların yaş ortalaması ise 43.

7. Sokakta seks işçiliği yapmak zorunda kalan kadınların bir kısmı, güvenli olduğu gerekçesiyle genelevlerde çalışmayı tercih ediyor ancak bu o kadar kolay bir geçiş değil.

Bunun için mahkeme kararı ile izin almak gerekiyor. Bu izin de yaklaşık 1 ile 3 yıl arasında çıkıyor. Hal böyle olunca bu süreç içerisinde kadınlar, herhangi bir güvenliği olmadan sokakta çalışmak zorunda kalıyor.

8. Burada çalışan kadınlar için işverenlerin oldukça katı kurallar var: Müşteriyle kapı önünde konuşmak, pencereden bakmak, ölüm kalım meselesi olmadıkça izin kullanmak bile yasak.

Bir hapishaneden daha ağır kuralların olduğu yerler genelevler. Pek kimsenin umrunda olmasa da, çalışan kadınlar için durum bu ve bundan daha vahim.

9. Son yıllarda genelevde çalışan kadınların eğitim profili oldukça yüksek. Üniversite mezunundan öğretmenine, mühendisine kadar birçok eğitimli kadın profili de yine bu evlerde çalışmak zorunda kalmış.

Örnek vermek gerekirse Kastamonu genelevini işleten S.İ, çalışan 2014 yılında kadınların en az lise mezunu olduğunu belirtmiş.

Kaynak

10. Çalışan kadınlar, yaşları ilerlese bile yaş sınırını doldurmadan emekli olamıyorlar. Bu sebepten çoğu, ilerleyen yaşlarına rağmen hala çalışmak durumunda kalıyor.

11. Bu evler, çalışan kadınların tek yaşam alanı değil. Onların kendilerine ait hayatları, okuttukları çocukları ve saklamak zorunda kaldıkları meslekleri var.

Çoğunun çocuğu, annelerinin mesleğini bilmiyor. Toplumun yarattığı baskı ve değer yargılarının, evlatlarının üzerinde travma yaratması en büyük endişeleri.

12. İçlerinde gidecek yeri olmadığı için misafir edileni, evin büyüğü gibi davranılanı bile var. Örneğin 86 yaşındaki bu kadın.

Onun adı Prenses. 25 yıl boyunca memleketin çeşitli yerlerindeki genelevlerinde çalışmış. Şimdi ise evi gibi olan Kastamonu genelevinde sadece barınıyor.

Kaynak

13. Bir seks işçisinin hayatını seks işçisi olarak yaşamak zorunda kalmasının sebebi, kendisi hariç herkestir.

"Zorunda kalmak" bu sözün ne demek istediğini yeterince açıklıyor.

14. "Erkek genelevi açılsın" kampanyasına bir haftada 2 bin erkek başvurdu.

Şefkat-Der'in "Kadınlar köle gibi çalışıyor. O halde erkek genelevi de açılsın" çağrısı, ülkemizdeki erkekler tarafından ilgiyle karşılanmış ve 1 hafta içerisinde 2 binin üzerinde başvuru talebi almış. Gelen talepteki açıklamaların gerçekçesi ise işsizlik.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ezgi-kayi

Bi tarafınızla değil de ananızın bacınızın karınızın sevdiğinizin açısındam düşünseniz "ne yeaa temizlik mi yapsın kolay mı temizlik" vs diye bik bik ötemezsiniz. İstismara uprayan, zorla ölğm tehdidi ile çalıştırılan kadınlara bir şey diyemiyorum Allah yardımcıları olsun ama.. bunun dışında temizlik yapabilecekken ne var yeaa kolay mı diyenler: ulan namussuzlar desenize şeyimizin belasına evet yanlıştır diyemiyoruz... giden erkeklere önce anne kızkardeşlerini hatırlamalarını öneriyorum! Kuyruklarda bekleyen erkekler olmasa kadınlar satılmazdı...

baris-aktas8

Hayatımda gördüğüm en saçma şeylerden biride bu Genelevlerdir.Kadın bildiğin robot ve obje olarak kullanıyorlar ya gerçekten bunlar pislikten falan başka birşey değil.Bunların kapatılmas lazım 1 tane bile kalmaması lazım.Kapatmaya çalışan kişiler mutlaka vardır ama kapatmamaya çalışan kişilere Allah belasını....

fatih83776617

kes lan sen 13 yaşında birşeysin annene söz geçiremediğin ve baş edemediğin için kadınları yüceltiyorsun kadınlar cinsel objedir ve güçüszdür ilelebet kölemiz olacak

kazim-karadurbun

annen hakkında da mı böyle düşünüyorsun?

omer-gundogan1

geneleve düşmeyi başarn kadın bişeyler başarmıştır ağa diğerleri evde saksı gibi oturup biri getirsede 130 kilo olsak diyordur :çd

Gizli Kullanıcı

"Ev temizlesin, çamaşır yıkasın vs vs" nasılda aptalmış binlerce kadın, nasıl gelmedi ki akıllarına hayret!!! Senin yaşadığın çaresizlik başkasının yaşamak istediği hayat olabilir unutma. Boşu boşunada havaya sıkma arkadaşım...

tuenti

Genelevden çok genelev gibi çalışan ev var

Görüş Bildir