HDP'li Kürkçü, TBMM Başkanı ile Bir Araya Geldi

 > 
10PAYLAŞIM

HDP Onursal Başkanı, Eşsözcüsü ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, 'Güneydoğu'daki çatışmalar ve barış yolunun bulunmasına ilişkin' TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile bir araya geldi. Görüşem sonrası açıklama yapan Kürkçü, "Meclisin çatışmalar karşısında eli kolu bağlı durmak yerine bir adım atması gerektiği konusunda, gerek toplumdan gerek aydınlardan gelen taleplere cevap vermesi dileğini Meclis başkanına iletmek için oradaydık" dedi.

HDP'li Kürkçü, TBMM Başkanı ile Bir Araya Geldi
HDP'li Kürkçü, TBMM Başkanı ile Bir Araya Geldi

Ertuğrul Kürkçü - İsmail Kahraman

HDP'den yapılan açıklamada, Kürkçü'nün TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüşeceği duyurulmuştu. 

Açıklamada şöyle denilmişti: 

"HDP Onursal Başkanı, HDK Eşsözcüsü, İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, 'Türkiye'de alevlenen çatışmalar ve barış yolunun açılması konusunda meclisin sorumluluk üstlenmesi' üzerine görüş alışverişinde bulunmak amacıyla TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ile bugün saat 11.00'de TBMM'de görüşecektir."

Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası Ertuğrul Kürkçü HDP grup toplantı salonunda basın açıklaması düzenledi. Kürkçü, Meclis Başkanı'nın partiler üstü olduğunu, çatışmalar karşısında eli kolu bağlı duramayacağını belirterek görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi. Kürkçü şöyle devam etti:

'Meclis devreye girmeli'

"Kimi yerlerde ima edildiği yada umulduğu gibi HDP ile hükümet arasına bir köprü inşa etmek konusunda misyon üstlenmedik. Meclisin çatışmalar karşısında eli kolu bağlı durmak yerine bir adım atması gerektiği konusunda, gerek toplumdan gerek aydınlardan gelen taleplere cevap vermesi dileğini Meclis başkanına iletmek için oradaydık. Ona ithafen yazılmış mektubu ilettim. Çatışmalara taraf olarak değil çatışmaların ötesine geçen bir yerde halkın güvencesi olarak bir yere geçmesini ilettim. Çatışmalara Meclis el koymazsa hükümet ve halkı baş başa bırakacak olursa çatışmaların süreceğine dair kaygılarımızı ilettik. Kaygılarımızı paylaşmadığını söylememem. Bu konuda inisiyatif alma konusunda açık bir tarihte bulunmadı. Mesajımızın alındığını, anlaşıldığını bu doğrultuda bir adım hemen atılmasa bile atılacak adımlar için bir ışık olduğunu gördüğümüzü söyleyebilirim. O anlamda doyurucu olduğunu söylesem yanılmış olmam."

'DTK deklarasyonunu da Meclis Başkanı'na ilettim'

DTK'nın siyasi çözüm deklarasyonunu da Meclis Başkanı Kahraman'a ilettiğini aktaran Kürkçü, "Çıkış yolları üzerinde de Meclis'in düşünebileceğini ifade ettik. Bunda da olumsuz bir reaksiyon almadık. Ancak Meclis Başkanı olarak sorumluluğun gereği bağlayıcı sözler etmekten kaçınsa da Meclis Başkanı olarak süregiden çatışma atmosferinin ortadan kaldırılması, bir inceleme heyeti teşkil edilerek çatışma bölgelerinin Meclis tarafından denetlenmesine 'hayır' demediği gibi olumlu yaklaştığını söyleyebilirim. Mesajlarımızın alındığının farkındayız. Umarım Meclis Başkanı olarak yetkilerini harekete geçirir. Ziyaretimiz de harekete geçirecek kritik bir etkide bulunmuş olabilir" diye konuştu.

'Bağlayıcı herhangi bir şey konuşmadı'

Başkan Kahraman'ın 'bağlayıcı' herhangi bir şey konuşmadığını kaydeden Kürkçü şunları söyledi: "En çok istediğimiz şey başkanın inisiyatif alarak çatışma bölgelerini mercek altına alması. Buna bir itirazı olmadı Meclis başkanının. Meclis başkanı bizim için önemli çünkü parti bağları olmayan tek kişi mecliste. Meclisin harekete geçmesi bakımında en önemli hareket noktası orası. Meclis başkanına ilettiğim mektubu 550 milletvekiline ilettim. Tüm milletvekilleri ne dediğimiz ve ne yapmak istediğimizden haberdarlar."

'Olumsuz mesajlar almadığımız görüşme iyi şeylere vesile olur'

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise görüşme sonrası şu açıklamayı yaptı: "Esas olarak söylediğimiz nokta barıştı. Meclis Başkanlığı gerçekten partilerden bağımsız konumdadır. Buna el atması gereken mevki orasıdır. Partilerin dışında da bunu sağlamak mümkündür. Her gün insanlarımız ölüyor ve umutsuzluk hali var ülkeye yayılan. Bu hali düzeltmek meclise de düşer. Olumsuz mesajlar almadığımız bu görüşme daha iyi şeylere vesile olur. Ve Meclis Başkanlığı'nın da girişimiyle bir heyet oluşturulur. İnsanların neler yaşadığı gözlenir ve bu çatışmalara son vermek için barış için yaşam hakkını korumak için elden gelen yapılır."

DHA ve CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir