Hayatının Gerçeklerini Bir Sosyal Medya Paylaşımı ile Gözler Önüne Seren 'Çalışmayan' Ev Hanımı

-

ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan bir dövme sanatçısı anne her gün kendisine yöneltilen 'ama bütün gün ne yapıyorsun canım sen?' sorusundan bıkmış olacak ki yaptığı Facebook paylaşımıyla yarım milyonun üzerinde beğeni topladı. Boredpanda'da karşımıza çıkan Ryshell Castleberry'in gönderisini, aldığı hem iyi hem kötü tepkileri sizler için hazırladık.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/stay-at-home-m...

Ryshell Castleberry'in kendi Facebook hesabı üzerinden yaptığı bu uzun paylaşım bir erkek eş ve psikolog arasında geçen hayali bir sohbet olarak yazılmış.

Psikolog soruyor 'Eşiniz ne işle meşgul?' 'Bir iş yapmıyor, ev hanımı kendisi!'

Aslına bakarsanız 'çalışan koca' psikologa dert yanar gibi konuşuyor;

P: Ne iş yapıyorsunuz Bay Rogers?

K: Bir bankada çalışıyorum. 

P: Eşiniz? 

K: O çalışmıyor. Ev hanımı. 

P: Ailenizin kahvaltısını kim hazırlıyor? 

K: Eşim. Çünkü o çalışmıyor. 

P: Eşiniz sabah saat kaçta kalkıyor? 

K: Onun erken kalkması lazım çünkü herşeyin organize edilmesi gerekiyor. Çocukların öğle yemeğini ayarlıyor, onları giydirip saçlarını tarıyor. Kahvaltılarını yaptırıyor. Dişlerini fırçalayıp fırçalamadıklarını ve okul eşyalarını eksiksiz yanlarına aldıklarını kontrol ediyor. Bebeğimizi uyandırıyor, onun giysilerini değiştirip altını temizliyor. Emziriyor ve aynı zamanda atıştırmalıklar hazırlıyor.

Ev hanımlığının başlı başına bir iş kolu olduğunun harika öyküsü sürüyor elbette...

Ve psikolog ve çalışan baba arasındaki hayali soru cevap şöyle devam eder;

P: Çocuklarınız okula nasıl gidiyor? 

K: Eşim çalışmadığı için onları okula o götürüyor. 

P: Peki çocukları okula bıraktıktan sonra eşiniz ne yapıyor? 

K: Genellikle hazır dışarı çıkmışken başka bir iş varsa, bebeği arabadan fazla indir bindir olmasın diye, onu da halledeyim diye düşünmekle bayağı bir vakit harcıyor. Bu işler faturaları yatırmak ya da markete gitmek gibi işler olabiliyor. Bazen bir şeyleri unutursa bütün o araba yolculuğunu arka koltukta bebekle bir kez daha yapmak zorunda kalıyor. Eve dönebildiği zaman da bebeğin öğle yemeğini verip bir kez daha emziriyor, bezini değiştirip öğle uykusuna yatırıyor ki, mutfağı toparlayıp çamaşır yıkayıp, ev temizleyebilsin. Anladınız işte, çalışmıyor ya ondan. 

P: Peki akşam işten eve geldiğinizde siz ne yaparsınız? 

K: Dinlenirim tabii ki de. Bütün gün bankada çalışınca insan yorgun oluyor.

Henüz bitmedi, Bay Rogers'ın ev hanımı 'çalışmayan' eşinin sorumlulukları devam ediyor;

P: Eşiniz akşamları ne yapar peki? 

K: Akşam yemeğini pişirir, bana ve çocuklara yemek koyar, bulaşık yıkar, evi bir kez daha toparlar, köpeği dışarı çıkatır, yemekten kalan artıkları da toplar. Çocukların ödevlerine yardım ettikten sonra onların pijamalarını falan giydirir, yatmaya hazırlar, bir de bebeğin altını son kez temizler, hepsine ılık sütlerini verir, dişlerini fırçalattırır. Gece yattıktan sonra da biz dinlenirken o sık sık emzirmeye ya da bebeğin altını değiştirmeye kalkar. Çünkü sabahları işe gitmek için erken kalkması gerekmiyor.

Ryshell paylaşımına şöyle devam ediyor: "Bu dünyanın her yerindeki bir çok kadının günlük rutini, sabahları başlar ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eder."

"Buna 'çalışmamak' mı deniyor!?"

"Bir ev hanımı olmanın diploması yoktur, ama aile hayatında kilit bir nokta oynar. Eşinizin, annenizin, ninenizin, teyzenizin, halanızın, kızkardeşinizin, kızınızın değerini dilin. Çünkü onların fedakarlığına paha biçilemez."

Ryshell'ın bu Facebook paylaşımı 640.000'den fazla beğeni aldı ve onbinlerce kez de paylaşıdı.

Paylaşımı okuyan çoğu ev hanımı anne ve hatta eşler de Ryshell'ı destekledi ve durumun bundan daha iyi açıklanamayacağını söylediler.

Fakat diğer bazı anneler ise tam zamanlı bir işte çalıştıklarını ve buna ek olarak yukarıda bahsedilen işlerin tamamını yaptıklarını söyleyerek dert yandı.

Ama her iki taraftan da bakıldığında Ryshell'in paylaşımı çoğu gerçeği hiç sakınmadan gözler önüne seriyor.

Bir kadın ister evde kalıp çocuklara bakıyor olma tercihi yapmış olsun, ister de kariyer ile birlikte ev işlerini götürme tercihi yapmış olsun verdiği emekleri asla küçük görmemek gerek.

Bu arada, paylaşımı gören evde çocuk bakımını üstlenmiş babalar da vardı. Ve onlar da eşlerinin tam zamanlı kariyer tercihine saygı duyup bu rolü memnuniyetle üstlendiklerini söylediler!

Onlara da teşekkürlerimiz sonsuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
m.-samet

Ya çalışacaksın ya da ev hanımı olup eşinin eline bakacaksın. Çok basit.

biryerdebiri

Kadınlar tam zamanlı beynen ve bedenen bu kadar çalışırken erkeğin 'eve ekmek getiriyorum' diye yan gelip yatması ve zerre vicdan azabı çekmeyip bi de üstüne eve her alınan şeye laf etmesi herşeyi pahalı bulması çocukla ilgilenmemesi üstüne sigara içiyor olması ve kadından da seks beklemesi....... Düşününce, kadınların evlenmesi aşk için bile mantıksız bir hareket. Erkekler sorun çıkarıyor ve üste çıkıyorlar. Hesabını veremezler bunların.

kornisontursusu

Filipinli dadınız ve hizmetçileriniz yoksa çocuklu evlilik hayatı aşağı yukarı böyle malesef

nisa-ozer1

Evlilikten soğuturlar insanı

Görüş Bildir