Görüş Bildir
Haberler
MHP'li Vural: 'Güneydoğu'da Özerklik İlan Edildi, Devlet Uyuyor'

MHP'li Vural: 'Güneydoğu'da Özerklik İlan Edildi, Devlet Uyuyor'

Onedio Medya
29.12.2014 - 15:08 Son Güncelleme: 29.12.2014 - 15:48
İçeriğin Devamı Aşağıda

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Oktay Vural Türkiye'nin yönetilen bir başbakan ile yönetilmeye çalışıldığını belirterek, Güneydoğu'da çözüm süreci adı altında özerklik ilan edildiğini ve devletin uyuduğunu söyledi. Vural, 'Başbakan Davutoğlu diyor ki 'Cizre'deki olaylar abartılıyor' Şu rezalete bakın, işte devletin uyuması budur. Orada yaşayanlar bize 'Devlet nerede?' diye mesaj atıyorlar' dedi.

Bir takım temaslarda bulunmak ve çeşitli ziyaretlere katılmak için Sivas gelen MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, il teşkilatında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda hükümete yönelik sert eleştirilerde bulunan Vural, 13 yıldır ülkeyi yöneten iktidarın kendisini muhafazakar olarak nitelemesine rağmen muhafazakar değerleri yozlaştırdığını iddia etti. 17-25 Aralık sürecine bulaşanların hesap vermek yerine, yargı üzerinde baskı oluşturarak bunu meşrulaştırma sürecini tercih ettiklerini belirten Vural, 'Dinimizce, hukukumuzca reddedilen yolsuzluğu meşrulaştırılacak adımlar bizim sadece hukuk sistemimizi değil, manevi değerlerimizi yozlaştıracak seviyeye gelmiştir. 'Yolsuzluk, hırsızlık değildir' diye fetva verenler 'iş yapıyoruz diyerek' yolsuzluğu meşrulaştırmak gayreti içinde olanlar aslında bizim manevi değerlerimizi yozlaştırıyorlar. İnanç ve değer hortumculuğu yapıyorlar' dedi.

'MÜZAKERE TASLAĞINI AÇIKLAYIN'

İmralı ile müzakere sürecini Erzurum ve Sivas kongresi ile temelleri atılan Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'in temellerinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ifade eden Vural şöyle devam etti:

'Bugün Türkiye'nin geleceğini insanlarımızın oyunu alan bir parti ile insanları öldüren bir PKK'nın Türkiye'ye yol göstermesi milletimizin içine sindireceği bir husus değildir. Bu kabul edilemez. Dün Türkiye'nin bir Kürdistan sorunu yoktur derken bugün vatan topraklarında başka vatan, milletin içinden başka millet, devletin içinden başka devlet çıkarmak isteyen, adına da çözüm ve müzakere süreci denilen bu husus doğrudan doğruya Kuva-i Milliye'yi, milli iradeyi esas kılan Sivas Kongresi ile karar altına alınan bu iradeyi ortadan kaldırmaktır. Herkes aklını başına almalıdır. Bu devletin ve milletin kendisine kurşun sıkan, insanlarımızı katletmiş bir terör örgütü ile bir gelecek planlaması yapması zuldür. Biz yedi düvelin yaptığı bu planlara karşı ayakta durmuşken bir PKK terör örgütü ile Türkiye'nin geleceği düşünülüyorsa, planlanıyorsa en başta Sivas'tan haykırıyorum. Sivaslılar başta olmak üzere bu planı bu projeyi yapanların başına geçirir. Yeni Türkiye'nin kurucusu oluyoruz diye bir terör örgütünü bu iradenin bir parçası haline dönüştürüyorsa Türkiye'nin hangi noktaya geldiğinin idrak edilmesi gerekir. Çözüm ve müzakere taslağı olarak Kandil'in bildiği, Hatip Dicle'nin bildiği, İmralı'nın bildiği metni buradan haykırıyorum. Eğer yüreğiniz varsa gelip burada PKK ile birlikte yaptığınız bu çözüm ve müzakere taslağının detaylarını gelin açıklayın. Milletten neyi saklıyorsunuz ? Türkiye'yi nereye götürüyorsunuz ? Devletimizin ve milletimizin üzerinde ameliyat yaptırmayız. Sivas'ın ötesi de berisi de bizim için Sivas'tır. Herkes aklını başına alsın. Bugün geldiğimiz bu tablo gerçekten çok sıkıntılı bir tablodur.'

'PARALEL BİR İRADE Mİ VAR'

Türkiye'de kimin başbakan olduğunun bilinmediğini iddia eden Oktay Vural, Cumhurbaşkanı'nın de Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olma konusunda gerekli iradeyi ortaya koyamadığını dile getirdi. Türkiye'nin yönetilen bir başbakan ile yönetilemeyeceğine vurgu yapan Vural şöyle konuştu:

'Buradan Cumhurbaşkanı ile Başbakan'a sesleniyorum. Milletin size verdiği yetkileri bu millet için kullanınız. Eski bakan olan Binali Yıldırım diyor ki Ahmet Davutoğlu'na biz görev verdik. Biz seçtik diyor. Şimdi bu yönüyle Türkiye'de paralel bir hükümet mi var ? Paralel bir irade mi var ? Cumhurbaşkanı ve başbakan makamını vesayet altına sokacak paralel ilişkiler mi kuruluyor ? Bugün devlet uyuyor. Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütü mahkemeler, asayiş birimleri kuruyor. Haraç topluyorlar. Vali, kaymakam atıyor. Özerklik ilan ediyor. Devlet uyuyor. 2002 yılında bitmiş olan terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti Devletine yol gösterecek duruma gelmiştir. Bugün hem ülkemiz hem de egemenliğimiz etnik kimliklere göre bölünmek isteniyor. Çözüm ve müzakere süreci denilen noktada doğu ve güney doğuda kurtarılmış bölgeler oluşturulmuştur. Özerklik ilan edilmiştir. Türkiye'nin nereye gideceği belli değildir. Yüksekova'da kahpe ve kalleşçe askerlerimizin öldürüldüğü, Bingöl'de emniyet müdürü ile müdür yardımcımızın öldürüldüğü bir ortamda müzakere yaptığı bir terör örgütünün bu terörü nasıl acımasızca kullandığını ve bundan istifade etiğini hepimiz idrak etmeliyiz. Cizre'de meydana gelen olaylar aslında bir çözüm sürecinin getirdiği sonuçlardır. Başbakan Davutoğlu diyor ki 'Cizre'deki olaylar abartılıyor'. Şu rezalete bakın işte devletin uyuması budur. 3-5 çapulcu diyerek 1984'te görmeyenler, bugün geldiğimiz bu noktada abartılıyor diyor. Hendekler kazılmış, mahallelerde özerklikler ilan edilmiş, yüzü maskeli kimseler uzun namlulu silahlar ile iki gün boyunca çatışmış, 3 kişi ölmüş çok sayıda kişi yaralanmış sayın Davutoğlu'na soruyorum. Bunun neresi abartı. PKK şehri teslim almış, öldürmüş, etnik temizlik yapıyor. Davutoğlu hala çözüm sürecine devam ediyor. 7-8 Ekim'deki gibi provokasyonlar var. PKK'lıların cirit atmasına kendisinin müdahale etmemesi aslında gafletin ta kendisidir. PKK'lılar üç gündür kaleşnikofla yılbaşı maytabı mı patlatıyorlar. Yılbaşı kutlaması mı yapıyorlar ? Ey Davutoğlu bu kaleşnikoflar nereden geldi ? Kim getirdi ? Orada yaşayanlar mesaj atıyor bize 'Devlet nerede' diye soruyorlar. Bende soruyorum başbakan nerede ? Türkiye'de başbakan mı var ? Türkiye'yi yöneten bir irade mi var ? Maalesef böyle bir irade yok.'

'BİZİM SEÇİM TÜRKÜMÜZ'

Vural, Konya'da Ayna grubunun Ak Parti için düzenlediği 'Kiziroğlu' parçasını 1999 seçimlerinde kendilerinin kullandığını da hatırlatarak şöyle dedi:

Seçim dönemine girdik Ak Parti biliyorsunuz Konya'da seçim müziğini açıkladı. Baktık ki 1999'daki MHP'nin seçim müziği Konya'da çalınıyor. Göründü ki yeni Türkiye filan diyorlar. Yine Türkiye dedikleri yerde MHP'nin seçim şarkısını bile yeni diye milletimize pazarlamak istiyorlar. Biz bunlara bu milletin türküsünü söyletmeye devam edeceğiz. Konya'da bizim seçim müziğimizi çalmışlar ama olsun. MHP olarak bizim bu coşkumuzu bu müzikler ile dile getirmeye devam edeceğiz. Yeni Türkiye dedikleri bir noktada bir partinin daha önceden seçim müziği olarak kullandığı bir parçayı kendilerine uyarlıyorlarsa aslında bunların millete verecekleri yeni bir şey kalmadığını ortaya koymaktadır.'

Oktay Vural daha sonra Sivas'ın Şarkışla ilçesinde vatani görevini yapan oğlu Oğuz Vural'ı ziyaret etmek için bu ilçeye hareket etti.

Halife YALÇINKAYA/SİVAS, (DHA)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yaşar Snn

Hayatında bırak, cizre yi doğu anadolu ya gitmemiş adamın(partinin) ''oradan bize mesaj atıyorlar, devlet nerede diye'' bir açıklamasının olması mhp'nin düş... Devamını Gör